Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Różne Możliwość komentowania Horyznty wiary została wyłączona

  Kolejny wakacyjny wpis dotyczący wiary. Dokładniej trzeba by powiedzieć że chodzi o życie wiarą. Tym razem spróbujemy pomyśleć nad jej horyzontami. Okazuje się, że są one różnie pojmowane.

  Przede wszystkim, dla pierwszych chrześcijan wiara była otwarciem perspektywy nowego świata. Niosła ona w swej treści nowe życie tutaj na ziemi, nowy sposób wartościowania, dokonywania wyborów. Jednak cała moc takich wyborów brała się z perspektywy nieba. To ona była decydująca. Warto pomyśleć choćby o męczennikach, którzy nie mogli już nic „ugrać” na tym świecie, a w momencie śmierci nie czuli się przegranymi. Wręcz przeciwnie, dokonywało się spełnienie ich nadziei! Continue reading »

 • Różne Możliwość komentowania Życie duchowe jak mecz piłki nożnej? została wyłączona

  Tym razem mała prowokacja dotycząca życia duchowego. Czy sport, a może bardziej konkretnie, mecz piłkarski może nam podpowiedzieć jakieś intuicje dotyczące życia duchowego? Spróbujmy poszukać kilku podpowiedzi dotyczącej życia duchowego, spowiedzi i grzechu… Continue reading »

 • Różne Możliwość komentowania Moralność czy moralizowanie? została wyłączona

  W czasie wakacyjnym spróbuję podjąć kilka luźnych refleksji. Dzisiaj chciałbym zadać pytanie, czy ze współczesnym człowiekiem można jeszcze mówić o moralności? Czy można dzisiaj głosić zasady moralne? Czy takie istnieją? Czy wszelkie odwołanie się do takich zasad jest moralizowaniem? Continue reading »

 • Różne Możliwość komentowania Kilka myśli o zmartwychwstaniu – Symbolika dni została wyłączona

  Na zakończenie okresu wielkanocnego spójrzmy na jeszcze jeden element zmartwychwstania. To symbolika dni. Wyznając wiarę mówimy: trzeciego dnia zmartwychwstał. Kiedy czytamy ewangelie opisy mówią też o owym pierwszym dniu tygodnia. Mamy więc symboliczne liczby: pierwszy dzień, trzeci dzień, a tradycja dodała do tego ósmy dzień, jako ten, który następuje po siódmym dniu, po szabacie. Krótko zatrzymajmy się nad tymi symbolami. Continue reading »

 • Różne Możliwość komentowania Kilka myśli o zmartwychwstaniu – Boskie TAK została wyłączona

  Zmartwychwstanie jest wydarzeniem, które trwa. Ono rozpoczęło się i dąży do swojej pełni. O tym było tydzień temu. Wskrzeszenie Jezusa, które zapoczątkowało nową erę jest objawieniem się Boga w Jego mocy i dzisiaj temu poświęćmy kilka zdań. Continue reading »

 • Różne Możliwość komentowania Kilka myśli o zmartwychwstaniu – Wydarzenie, które trwa została wyłączona

  Przeżywamy okres wielkanocny. To dobry czas, aby pochylić się nad tym, co znaczy zmartwychwstanie. Spróbuję rzucić przez najbliższe tygodni kila myśli, które w jakiś sposób mogą pomóc zrozumieć to centralne wydarzenie naszej wiary. Continue reading »

 • Wielki Post tradycyjnie rozpoczynamy od liturgii, w czasie której nasze głowy zostają posypane popiołem. Z reguły licznie zebrani wierni uczestniczą w tym obrzędzie, dlatego warto poświęcić chwilę i zastanowić się co oznacza ten ryt. Zwrócimy uwagę na znak popiołu oraz na modlitwę, przez którą popiół zostaje poświęcony, a która brzmi w ten sposób:

  Boże, którego porusza upokorzenie i koi uświęcenie,
  zwróć swoje miłosierne spojrzenie ku naszym modlitwom
  i napełnij hojnie łaską twojego błogosławieństwa twoje sługi, którzy zostaną posypani popiołem,
  aby trwając w zachowaniu czterdziestodniowej pokucie,
  zasłużyli dotrzeć z oczyszczonymi umysłami do paschalnego misterium twojego Syna,
  które ma być celebrowane. Przez Chrystusa Pana naszego.

  Continue reading »

 • wielka_tajemnicaSakrament małżeństwa jest czymś o wiele większym i wspanialszym niż zwykły miłosny związek! Liturgia, w której uczestniczy dwoje zakochanych ludzi nie jest tylko zewnętrznym aktem. Ona dotyka głęboko ich wnętrza, aż do zmiany ich tożsamości.

  Aby odnaleźć odpowiedź na pytanie kim naprawdę są mąż i żona i czym jest sakramentalne małżeństwo, które jest ich udziałem, musimy wrócić do początku, do dnia ślubu i do liturgii sakramentu. Musimy zatrzymać się nad słowami, gestami i symbolami. Jeśli tylko pozwolimy im przemówić, odkryjemy, że mają one moc objawić o wiele więcej niż się spodziewamy. To tam ukryta jest mapa do wielkiej przygody małżeńskiego życia.

  Tymi słowami ze wstępu chciałbym zaprezentować kolejną publikację, którą składam w wasze ręce. Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.