Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Mężczyzna w Kościele Możliwość komentowania Mężczyzna w Kościele (cz.7) – Spełniony została wyłączona

  W poprzednim wpisie na temat męskości wskazałem na wydarzenie Chrystusa, na Jego zwycięstwo nad lękiem, które otworzylo nową drogę dla spełnienia się mężczyzn w ich męskości. Dziś, na zakończenie chcę pokazać św. Pawła, jak wzór mężczyzny, który przyjął orędzie Chrystusa. On sam wyznaje w ten sposób:

  Zewsząd znosimy cierpienia, lecz nie poddajemy się zwątpieniu; żyjemy w niedostatku, lecz nie rozpaczamy; znosimy prześladowania, lecz nie czujemy się osamotnieni, obalają nas na ziemię, lecz nie giniemy. Nosimy nieustannie w ciele naszym konanie Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w naszym ciele (2 Kor 4,8-10) Continue reading »

 • Mężczyzna w Kościele Możliwość komentowania Mężczyzna w Kościele (cz.6) – Nowa jakość męskości została wyłączona

  Cóż mógł uczynić Bóg, aby przywrócić mężczyznom ich męskość? Nie wystarczyło postawić im wymagań, nie wystarczyło powiedzieć im: odwagi, nie uciekaj, nie chowaj się. Kiedy Adam usłyszał głos Boga, ukrył się i tak samo ukrywają się dzisiaj mężczyźni. O tym pisałem tydzień temu. Dlatego Bóg postanowił coś niesamowitego. Sam stał się mężczyzną w Jezusie. Przez Jego życie pokazał nową drogę do pełni męskości. Chciałbym zwrócić tutaj uwagę na jedno ważne wydarzenie z życia Jezusa: jego postawę w Ogrójcu. Tą męskość, którą Adam stracił w ogrodzie chowając się i uciekając, Jezus właśnie w ogrodzie odzyskał na nowo. Tam modlił się:

  Ojcze, dla Ciebie wszystko jest możliwe, zabierz ode Mnie ten kielich. Lecz nie to co ja chcę, ale to, co Ty niech się stanie (Mk 14,36) Continue reading »

 • Mężczyzna w Kościele Możliwość komentowania Mężczyzna w Kościele (cz.5) – Zadanie ponad siły? została wyłączona

  Kluczem do zrozumienia sytuacji każdego mężczyzny są trzy słowa wypowiedziane przez Adama: usłyszałem głos, przestraszyłem się i ukryłem. Ten mechanizm działania został wdrukowany każdemu z nas. Jednak mimo tego, że jest w nas głęboko zakorzeniony, to nie jesteśmy skazani na bycie takimi. Bóg bowiem nie zrezygnował i postanowił przywrócić mężczyznom ich męskość. Właśnie w tym kluczu możemy odczytywać wiele historii biblijnych, których bohaterami są mężczyźni. Chciabym dzisiaj podać kilka takich przykładów. Continue reading »

 • Mężczyzna w Kościele Możliwość komentowania Mężczyzna w Kościele (cz.4) – Uciekinier?! została wyłączona

  W ubiegłym tygodniu próbowałem opisać sytuację Adama, który zerwał więź z Bogiem. To sytuacja, którą można streścić w trzech wypowiedzianych przez niego słowach: usłyszałem głos, przestraszyłem się i ukryłem się. Dziś wracamy jeszcze raz do tego tekstu, aby zobaczyć, jak bardzo to dziedzictwo Adama odbija się we współczesnych mężczyznach.

  Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: „Gdzie jesteś?” On odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się”. On odpowiedział: „Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?” Mężczyzna odpowiedział: „Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem” (Rdz 3,9-12) Continue reading »

 • Prawdziwie wierzący mężczyzna może być naprawdę niebezpieczny. Przede wszystkim dla tych, którzy dla wygodnego życia byliby gotowi zadowolić się kompromisami. Dlatego aby nieco „rozbroić” prawdziwą męskość, próbuje się wykrzywić obraz wiary, aby w ten sposób odsunąć mężczyzn od Boga prawdziwego. Dziś spróbuję zatrzymać się nad konsekwencjami takiej zerwanej relacji z Bogiem. Prowadzić nas będzie dialog Boga z Adamem tuż po tym, jak ten drugi spróbował „uwolnić się” od Boga.

  Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: „Gdzie jesteś?” On odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się”. On odpowiedział: „Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?” Mężczyzna odpowiedział: „Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem” (Rdz 3,9-12) Continue reading »

 • Mężczyzna w Kościele Możliwość komentowania Mężczyzna w Kościele (cz.2) – Ci, którzy zmieiają dzieje świata została wyłączona

  Nie jest dziś zbyt popularne, aby mężczyzna przyznawał się do wiary. Obraz bowiem mężczyzny-chrześcijanina, jaki próbuje się wytworzyć w społeczeństwie to człowiek słaby, może zakompleksiony, nie mającego własnego zdania i oderwany od rzeczywistości. Jednym słowem – to ktoś staroświecki. Zanim więc poszukamy przyczyn takiego stanu rzeczy, spróbujmy nieco oczyścić ten obraz. Chciałbym oprzeć się na trzech konkretnych mężczyznach, którzy mają znaczenie także dla mnie osobiście. Continue reading »

 • Sam tytuł wydaje się archaiczny: Mężczyzna i Kościół. Jeśli by się bliżej przyglądnąć postawie, mężczyzn można odnieść wrażenie, że chrześcijaństwo, a przede wszystkim Eucharystia, to taki zwyczaj, z którego wypada w pewnym wieku wyrosnąć. O ile jeszcze kobiety mogą się w to „bawić” bo są bardziej uczuciowe, może bardziej religijne, to nie przystoi to mężczyznom. Chciałbym nieco zmierzyć się z tym stereotypem i wspólnie poszukać czegoś co możnaby nazwać miejscem mężczyzny w Kościele, pewnym wyrazem męskiej duchowości. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.