Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Kwiecień 2019
N P W Ś C P S
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
 • Szkoła modlitwy Możliwość komentowania Szkoła modlitwy – wewnętrzne uzdrowienie została wyłączona

  Po raz kolejny chcę spojrzeć na to spotkanie między Bogiem a człowiekiem, które nazywamy modlitwą. Tym razem w kluczu uzdrowienia, którego Bóg na modlitwie dokonuje. Przykładem może być spotkanie Jezusa z uczniami, którzy wędrowali do Emaus, które opisał św. Łukasz w 24 rozdziale swojej Ewangelii. Tekst jest dosyć długi, dlatego w całości przytoczę go na końcu tego wpisu, a teraz wskażę tylko na niektóre elementy tej wędrówki. Continue reading »

 • Szkoła modlitwy Możliwość komentowania Szkoła modlitwy – Intymnie… została wyłączona

  Pisząc o modlitwie, cały czas próbuję patrzeć na nią w klucz spotkania Boga i człowieka. A spotkanie takie, jak każde inne – nie może być jedynie formalną wymianą pewnych treści. Autentycznie przeżywane zawsze prowadzić będzie do jakieś zażyłości w relacji, do swobodnego bycia z Bogiem, do pewnego rodzaju intymności. Pewnym obrazem takiego bycia z Bogiem jest scena z Ostatniej Wieczerzy, krótko wspomniana jednym zdaniem:

   Jeden z uczniów Jego – ten, którego Jezus miłował – spoczywał na Jego piersi. (J 13,23) Continue reading »

 • Szkoła modlitwy Możliwość komentowania Szkoła modlitwy – Boża redukcja sił została wyłączona

  Modlitwa jest spotkaniem, jest wzajemnym poznawaniem się, ale nie jest to spotkanie dwóch równych ze sobą osób. Spotyka się bowiem Bóg z człowiekiem, Moc ze słabością. Modlitwa nie jest dziełem człowieka, ale Boga. I jeśli nieraz myślimy, że możemy coś dla Boga zrobić, że możemy czymś przed Bogiem się pochwalić, pokazać swoją dobroć i wspaniałość, to Bóg musi nas postawić w prawdzie. Aby rozwinąć ten temat, oprę się na słowie z Księgi Sędziów:

  Pan rzekł do Gedeona: Zbyt liczny jest lud przy tobie, abym w jego ręce wydał Madianitów, gdyż Izrael mógłby przywłaszczyć sobie chwałę z pominięciem Mnie i mówić: Moja ręka wybawiła mnie. Continue reading »

 • Szkoła modlitwy Możliwość komentowania Szkoła modlitwy – prowokująca obecność została wyłączona

  W pierwszym wpisie na temat modlitwy pisałem o tym, że ma ona sens jeśli jest autentycznym spotkaniem. Ono z kolei jest możliwe wówczas, kiedy jest dialog. Dziś chciałbym pójść dalej i zwrócić uwagę na drugi element, który jest konieczny, aby się spotkać. To obecność konkretna, cielesna. Właśnie na tą obecność zwraca uwagę Jan Ewangelista pisząc bardzo krótko i konkretnie:

  A Słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas (J 1,14) Continue reading »

 • Szkoła modlitwy Możliwość komentowania Szkoła modlitwy – prawdziwie się spotkać została wyłączona

  Często spotykam się z różnymi pytaniami na temat modlitwy. Z jednej strony pytania te pokazują rodzące się w sercach pragnienie głębszego kontaktu z Bogiem, z drugiej zaś pewną niemoc wejścia w to, co nazywamy modlitwą. Odpowiadając na te pytania co jakiś czas będę zamieszczał wpis o modlitwie. Ufam, że będzie to jakaś praktyczna pomoc dla poszukujących. Dziś, na początek towarzyszyć nam będzie słowo z Ewangelii Jana:

  Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga, wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało z tego co się stało. (J 1,1-3) Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.