Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Wielki Post 2013, Wielki Post z Esterą Możliwość komentowania Wielki Post z Esterą (7) – Nie umrzesz! została wyłączona

  Estera, która udała się na spotkanie króla przeżyła do końca swój lęk. Nie uciekła, ale zaparła się siebie i pomimo ściśniętego strachem serca stanęła przed królem. Obrazem tego wielkiego napięcia, które jej towarzyszyło była utrata przytomności. To była granica jej wyniszczenia. W tej mrocznej godzinie Estery swoją moc objawił sam Bóg, który – jak czytamy:

  przemienił usposobienie króla na łaskawe, tak że zaniepokojony zeskoczył ze swego tronu i wziął Esterę w ramiona, aż doszła do przytomności. I pocieszał ją łagodnymi słowami, mówiąc: „Co ci się stało Estero? Jam brat twój, bądź dobrej myśli! Nie umrzesz, ponieważ nasze zarządzenie jest ogólne, przybliż się!”. I wyciągnął złote berło, i położył je na jej szyi, pocałował ją i rzekł: „Mów do mnie!” (Est 5,1e-2) Continue reading »

 • Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, czas w którym możemy na nowo przezywać najważniejsze wydarzenia historii zbawienia. Choć w Liturgii tego dnia czyta się Mękę Pańską, to na rozpoczęcie procesji z palmami czytana jest Ewangelia, która odtwarza wydarzenie wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W niej słyszymy, jak Jezus mówi do swoich uczniów:

  Idźcie do wsi, która jest naprzeciwko, a wchodząc do niej, znajdziecie oślę uwiązane, którego jeszcze nikt nie dosiadł. Odwiążcie je i przyprowadźcie tutaj.A gdyby was kto pytał: „Dlaczego odwiązujecie?”, tak powiecie: „Pan go potrzebuje”. (Łk 19,30-31) Continue reading »

 • Wielki Post 2013, Wielki Post z Esterą Możliwość komentowania Wielki Post z Esterą (6) – Śmiercionośne spotkanie została wyłączona

  Po zwrocie w życiu Estery, o którym pisałem tydzień temu, weszła ona w nowy sposób myślenia i życia. To sposób życia nie dla siebie, ale dla innych. Jej pozycja królewska stałą się dla niej szansą nie tyle dla ocalenia siebie od niebezpieczeństwa, co okazją do służby wobec innych. W ten sposób Estera stała się zapowiedzią tego, co w pełni dokonało się w Chrystusie, stała się także wzorem Kościoła, a tym samym chrześcijańskiego życia. Ono swój punkt centralny ma wydarzeniu Krzyża, dlatego w tym świetle spróbujmy odczytać kolejny rozdział Księgi.

  Zanim pójdziemy dalej w rozważaniu tekstu, chcę nawiązać do tego, o czym pisałem w ubiegłym tygodniu. To ogołocenie Estery, jej wejście w pokorę, w pokorna modlitwę w obliczu śmierci możemy widzieć jako zapowiedź tego, czego doświadczał Jezus w swoim życiu, w drodze do Jerozolimy, a w szczególności w Ogrodzie Oliwnym. On tam, przejęty niebezpieczeństwem śmierci, modlił się do Ojca jako samotny i nie mający znikąd pomocy. I tak jak Jezus w tej mrocznej godzinie podjął decyzję wyjścia naprzeciw temu niebezpieczeństwu – wiedząc, że idzie do Ojca – podobną decyzję podjęła Estera. W ten sposób dochodzimy do kolejnego ważnego elementu w lekturze księgi. Kiedy królowa trzeciego dnia skończyła modlitwę: Continue reading »

 • W wielkopostnej wędrówce ku nawróceniu serca liturgia czyni nas świadkami sądu, nad cudzołożną kobietą. W kontekście pierwszego czytania zapowiadającego nowe stworzenie chcę zatrzymać się nad dialogiem Jezusa z kobietą. Kiedy oskarżyciele odeszli zostawiając Jezusa i kobietę samych:

  Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: „Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?” A ona odrzekła: „Nikt, Panie!” Rzekł do niej Jezus: „I Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz!”. (J 8,10-11) Continue reading »

 • Wielki Post 2013, Wielki Post z Esterą Możliwość komentowania Wielki Post z Esterą (5) – Przejęta niebezpieczeństwem śmierci została wyłączona

  Po pełnym przeżyć wczorajszym wieczorze, dziś nadrabiam zaległości, wracając do historii Estery. Słowo Mardochesza, który rozbił jej iluzję, że na dworze niebezpieczeństwo jej nie dotyczy, dotknęły jej serca i otworzyły oczy. Estera otwarła się na prawdę i tak zaczął się nowy etap w jej życiu. Nad tym chciałbym się dzisiaj zatrzymać. Kiedy  usłyszała słowa Mardocheusza,

  królowa Estera zwróciła się do Pana, przejęta niebezpieczeństwem śmierci. Zdjęła swe szaty okazałe, przywdziała suknie smutku i żałoby i w miejsce wonnego pachnidła pokryła głowę swą popiołem i śmieciami, i ciało swoje poniżyła bardzo, a radosne ozdoby zastąpiła rozpuszczonymi włosami.  I błagała Pana, Boga Izraela, i rzekła: „Panie mój, Królu nasz, Ty jesteś jedyny, wspomóż mnie samotną, nie mającą oprócz Ciebie żadnego wspomożyciela, bo niebezpieczeństwo jest niejako w ręce mojej. (…) O Boże potężny nad wszystkimi, wysłuchaj głosu pozbawionych nadziei i wyratuj nas z ręki niegodziwych, mnie zaś uwolnij od mego lęku” (Est 4,17k.l.z) Continue reading »

 • Ewangelia, Wielki Post 2013 Możliwość komentowania IV Niedziela Wielkiego Postu – Radość powrotu została wyłączona

  W ubiegłym tygodniu Jezus wzywał nas do nawrócenia, pokazując że to sprawa życia i śmierci.  Tym razem Ewangelia pokazuje bardzo konkretnie czym to nawrócenie jest. Ono nie zaczyna się od czynów, ale od decyzji serca. W przypowieści o synu marnotrawnym, św. Łukasz relacjonuje, że człowiek ten:

  Zastanowił się i rzekł: „Iluż to najemników ojca mojego ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie” (Łk 15,17) Continue reading »

 • Wielki Post 2013, Wielki Post z Esterą Możliwość komentowania Wielki Post z Esterą (4) – Złudne poczucie bezpieczeństwa została wyłączona

  Świat w którym żyjemy jest niebezpieczny. Tak samo, jak w świecie Estery istnieje ten, który czyha na życie człowieka. Pierwsza pokusa, której uległa Estera, i której ulega człowiek współczesny, to ucieczka, ukrycie się, udawanie, że wszystko jest w porządku. Jest to jednak bardzo złudne, dlatego Estera w takiej sytuacji słyszy słowa Mardocheusza, które są trudne, ale prawdziwe:

  Nie myśl sobie w sercu, że uratujesz się w domu króla, jedyna ze wszystkich Żydów,bo jeśli ty zachowasz milczenie w tym czasie, uwolnienie i ratunek dla Żydów przyjdzie z innego miejsca, a ty i dom ojca twojego zginiecie. A kto wie, czy nie ze względu na tę właśnie chwilę dostąpiłaś godności królowej? (Est 4,13-14) Continue reading »

 • Na kanwie dwóch tragicznych wydarzeń: rzezi, której dokonał Herod i zawalenia się wieży Siloe, Jezus w trzecią niedzielę Wielkiego Postu kieruje do nas bardzo konkretne wezwanie:

  jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie (Łk 13,3.5)

  Granica, którą Jezus stawia między życiem i śmiercią jest nawrócenie. Jeśli się nie nawrócicie – mówi – zginiecie. Z kolei u proroków można spotkać stwierdzenie: nawróćcie się, a żyć będziecie (por Ez 18,32). Nawrócenie nie jest więc tylko jakimś dodatkiem do życia,jakąś opcją dla wybranych, może bardziej zaangażowanych religijnie, albo tych złych, którzy mają się z czego nawracać. Nawrócenie dotyka samego sedna ludzkiego życia. Więcej: od niego zależy życie! Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.