Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Wielki Post 2013, Wielki Post z Esterą Możliwość komentowania Wielki Post z Esterą (7) – Nie umrzesz! została wyłączona

  Estera, która udała się na spotkanie króla przeżyła do końca swój lęk. Nie uciekła, ale zaparła się siebie i pomimo ściśniętego strachem serca stanęła przed królem. Obrazem tego wielkiego napięcia, które jej towarzyszyło była utrata przytomności. To była granica jej wyniszczenia. W tej mrocznej godzinie Estery swoją moc objawił sam Bóg, który – jak czytamy:

  przemienił usposobienie króla na łaskawe, tak że zaniepokojony zeskoczył ze swego tronu i wziął Esterę w ramiona, aż doszła do przytomności. I pocieszał ją łagodnymi słowami, mówiąc: „Co ci się stało Estero? Jam brat twój, bądź dobrej myśli! Nie umrzesz, ponieważ nasze zarządzenie jest ogólne, przybliż się!”. I wyciągnął złote berło, i położył je na jej szyi, pocałował ją i rzekł: „Mów do mnie!” (Est 5,1e-2) Continue reading »

 • Wielki Post 2013, Wielki Post z Esterą Możliwość komentowania Wielki Post z Esterą (6) – Śmiercionośne spotkanie została wyłączona

  Po zwrocie w życiu Estery, o którym pisałem tydzień temu, weszła ona w nowy sposób myślenia i życia. To sposób życia nie dla siebie, ale dla innych. Jej pozycja królewska stałą się dla niej szansą nie tyle dla ocalenia siebie od niebezpieczeństwa, co okazją do służby wobec innych. W ten sposób Estera stała się zapowiedzią tego, co w pełni dokonało się w Chrystusie, stała się także wzorem Kościoła, a tym samym chrześcijańskiego życia. Ono swój punkt centralny ma wydarzeniu Krzyża, dlatego w tym świetle spróbujmy odczytać kolejny rozdział Księgi.

  Zanim pójdziemy dalej w rozważaniu tekstu, chcę nawiązać do tego, o czym pisałem w ubiegłym tygodniu. To ogołocenie Estery, jej wejście w pokorę, w pokorna modlitwę w obliczu śmierci możemy widzieć jako zapowiedź tego, czego doświadczał Jezus w swoim życiu, w drodze do Jerozolimy, a w szczególności w Ogrodzie Oliwnym. On tam, przejęty niebezpieczeństwem śmierci, modlił się do Ojca jako samotny i nie mający znikąd pomocy. I tak jak Jezus w tej mrocznej godzinie podjął decyzję wyjścia naprzeciw temu niebezpieczeństwu – wiedząc, że idzie do Ojca – podobną decyzję podjęła Estera. W ten sposób dochodzimy do kolejnego ważnego elementu w lekturze księgi. Kiedy królowa trzeciego dnia skończyła modlitwę: Continue reading »

 • Wielki Post 2013, Wielki Post z Esterą Możliwość komentowania Wielki Post z Esterą (5) – Przejęta niebezpieczeństwem śmierci została wyłączona

  Po pełnym przeżyć wczorajszym wieczorze, dziś nadrabiam zaległości, wracając do historii Estery. Słowo Mardochesza, który rozbił jej iluzję, że na dworze niebezpieczeństwo jej nie dotyczy, dotknęły jej serca i otworzyły oczy. Estera otwarła się na prawdę i tak zaczął się nowy etap w jej życiu. Nad tym chciałbym się dzisiaj zatrzymać. Kiedy  usłyszała słowa Mardocheusza,

  królowa Estera zwróciła się do Pana, przejęta niebezpieczeństwem śmierci. Zdjęła swe szaty okazałe, przywdziała suknie smutku i żałoby i w miejsce wonnego pachnidła pokryła głowę swą popiołem i śmieciami, i ciało swoje poniżyła bardzo, a radosne ozdoby zastąpiła rozpuszczonymi włosami.  I błagała Pana, Boga Izraela, i rzekła: „Panie mój, Królu nasz, Ty jesteś jedyny, wspomóż mnie samotną, nie mającą oprócz Ciebie żadnego wspomożyciela, bo niebezpieczeństwo jest niejako w ręce mojej. (…) O Boże potężny nad wszystkimi, wysłuchaj głosu pozbawionych nadziei i wyratuj nas z ręki niegodziwych, mnie zaś uwolnij od mego lęku” (Est 4,17k.l.z) Continue reading »

 • Wielki Post 2013, Wielki Post z Esterą Możliwość komentowania Wielki Post z Esterą (4) – Złudne poczucie bezpieczeństwa została wyłączona

  Świat w którym żyjemy jest niebezpieczny. Tak samo, jak w świecie Estery istnieje ten, który czyha na życie człowieka. Pierwsza pokusa, której uległa Estera, i której ulega człowiek współczesny, to ucieczka, ukrycie się, udawanie, że wszystko jest w porządku. Jest to jednak bardzo złudne, dlatego Estera w takiej sytuacji słyszy słowa Mardocheusza, które są trudne, ale prawdziwe:

  Nie myśl sobie w sercu, że uratujesz się w domu króla, jedyna ze wszystkich Żydów,bo jeśli ty zachowasz milczenie w tym czasie, uwolnienie i ratunek dla Żydów przyjdzie z innego miejsca, a ty i dom ojca twojego zginiecie. A kto wie, czy nie ze względu na tę właśnie chwilę dostąpiłaś godności królowej? (Est 4,13-14) Continue reading »

 • Wielki Post 2013, Wielki Post z Esterą Możliwość komentowania Wielki Post z Esterą (3) – Ukryta intryga Hamana została wyłączona

  W całym swoim pięknie i wybraniu, o którym pisałem tydzień temu, Estera została postawiona w konkretnym świecie, który nie jest światem idealnym. Świat, w którym żyła Estera był światem intrygi Hamana. Nie zatrzymując się nad motywami jego decyzji, przejdę do sedna sprawy. Odnośnie Ludu Bożego postanowił on:

  aby wszyscy ci wraz z żonami i dziećmi zginęli całkowicie od miecza przeciwników, bez żadnego współczucia i oszczędzania (Est 3,13f) Continue reading »

 • Wielki Post 2013, Wielki Post z Esterą Możliwość komentowania Wielki Post z Esterą (2) – Piękna wybranka została wyłączona

  Po ogólnym wprowadzeniu w ubiegłym tygodniu, dziś chciałbym nieco „przedstawić” naszą bohaterkę. Wydarzenie, które stoi w centrum jej życia, i które jest ważne także dla nas, to jej wybranie na królową. Tekst biblijny relacjonuje je w ten sposób:

  Zabrano Esterę do króla Aswerusa, do jego pałacu królewskiego. (…) I umiłował król Esterę nad wszystkie inne kobiety.Pozyskała sobie u niego życzliwość i względy nad wszystkie inne dziewice i włożył na jej głowę koronę królewską i uczynił ją królową. (Est 2,16-17) Continue reading »

 • Kiedy słyszę nieraz zdanie: „Bóg cię kocha” to dostaję mdłości. Zrobiło się z tej prawdy pewien slogan i już może nawet nie do końca wiadomo kim jest Bóg i co znaczy, że On kocha. Szczytem było, kiedy pewien starszy włoski ksiądz stwierdził, że w rozmowie ze mną, że już chyba jest nieważne czy robimy dobro czy zło, bo przecież Bóg nas kocha i wszyscy na pewno pójdą do nieba.

  Taki obraz naiwnego Boga nie jest bez wpływu na życie człowieka. Skoro wszystko jest bez znaczenia, skoro można się krzywdzić i ranić, skoro nie ma żadnej odpowiedzialności, skoro każdy wybór jest dobry – życie staje się nudne i traci sens. Nie ma w nim już miejsca na walkę, napięcie towarzyszące wyborom, zmaganie się, poznawanie tego co dobre i co lepsze. Zostaje obojętność i pustka, która prowadzi donikąd… Człowiek przestaje czuć smak życia i jego sens. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.