Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W nowości życia Możliwość komentowania W nowości życia (7) – W mocy Ducha została wyłączona

  Okres wielkanocny jest czasem odkrywania nowości życia, która została ofiarowana człowiekowi przez Jezusa. To nowe życie nie jest tylko deklaracją słowną, ale to pewien nowy styl przeżywania codzienności. Dziś chciałbym zebrać i podsumować to, co próbowałem przybliżyć przez ostatnie siedem tygodni.

  U początku życia chrześcijańskiego nie stoi człowiek, ale Bóg. To Bóg wskrzesił odrzuconego i niewinnie skazanego swojego Syna. W ten sposób objawił swoją wierność i moc. To Chrystus umarły i zmartwychwstały stoi w centrum chrześcijaństwa. Bóg obwieszcza nowinę o nowym życiu, a człowiek jest tym, który daje odpowiedź. Życie chrześcijańskie swoje źródło, swój początek ma w Bogu, który wybiera, powołuje, prowadzi. Nie my wybraliśmy Jego, ale On nas wybrał – nie ze względu na nasze zasługi, ale dlatego że nas ukochał i zapragnął dać nam życie (por Pwt 7,7). Continue reading »

 • W nowości życia Możliwość komentowania W nowości życia (6) – Stałeś się światłością! została wyłączona

  Ostatni już znak, który towarzyszy obrzędom chrztu, to znak przyjęcia zapalonej świeci. Kiedy chrzest przyjmuje dziecko, świecę przyjmują rodzice i rodzice chrzestni. Kiedy natomiast chrzczony jest dorosły, on sam otrzymuje świecę. Gest ten towarzyszy także obrzędom odnowienia chrztu podczas Wigilii Paschalnej w Noc Zmartwychwstania. Wraz ze słowami, które mu towarzyszą tworzy pewien symbol chrześcijańskiego życia. Ochrzczony przyjmując świecę słyszy słowa:

  Stałeś się światłością w Chrystusie. Postępuj nieustannie jak dziecko światłości, trwaj w wierze, abyś ze wszystkimi świętymi mógł wyjść na spotkanie przychodzącego Pana w królestwie niebieskim. Amen. Continue reading »

 • W nowości życia Możliwość komentowania W nowości życia (5) – Przyobleczeni chwałą Zwycięzcy została wyłączona

  Kolejnym znakiem, który pozwoli od innej strony spojrzeć na nowość chrześcijańskiego życia jest obrzęd włożenia białej szaty. Znak ten odsyła nas do rzeczywistości o wiele bogatszej niż tylko szata zewnętrzna. Wyrażają to słowa, które towarzyszą temu znakowi. Kiedy chrzest otrzymuje osoba dorosła, wówczas kapłan mówi:

  Stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa. Przyjmij więc białą szatę i noś ją nieskalaną aż do dnia sądu Pana naszego Jezusa Chrystusa, aby otrzymać życie wieczne. Continue reading »

 • W nowości życia Możliwość komentowania W nowości życia (4) – Potrójna misja w świecie została wyłączona

  Nowe życie, które jest darem dla chrześcijanina jest zarazem misją. Znakiem tego włączenia w misję jest obrzęd namaszczenia. Choć rytu tego nie powtarza się przy odnowieniu chrztu, każdy z nas został namaszczony krzyżmem świętym. Już sam znak namaszczenia ma duże znaczenie, bo namaszczony to po hebrajsku mesiah, a po grecku christos. Namaszczony to znaczy Chrystus. On pierwszy został namaszczony, aby wypełnić misję zbawienia. My zaś, będąc namaszczonymi, jesteśmy złączeni z Nim, aby kontynuować tą samą misję. Obrzęd namaszczenia wyraża to w ten sposób:

  Bóg Wszechmogący, Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa,który odrodził cię z wody i z Ducha Świętego  i który udzielił ci odpuszczenia wszystkich grzechów, On sam namaszcza cię krzyżmem zbawienia, abyś włączony do ludu Bożego, trwał w jedności z Chrystusem Kapłanem, Prorokiem i Królem na życie wieczne. Continue reading »

 • W nowości życia Możliwość komentowania W nowości życia (3) – Uśmiercające zanurzenie, które daje życie została wyłączona

  Po wyrzeczeniu się szatana i wyznaniu wiary w Boga, w czasie Wigilii Paschalnej następuje odnowienie przymierza chrztu poprzez pokropienie wodą. Obrzęd pokropienia spotykany jest już w Starym Testamencie. Pod Synajem Mojżesz pokropił ołtarz i lud krwią na znak zawartego przymierza,kiedy Bóg ofiarował Izraelitom Dziesięć przykazań. Ja skupie się jednak na obrzędzie, który bardziej wyraża to, czym jest sam chrzest. Greckie słowo baptidzo oznacza obmywać, zanurzać. Chrzest jest więc nie tyle pokropieniem, co zanurzeniem. To zanurzenie w wodzie ma jednak swój głębszy sens, o którym pisze św. Paweł:

  Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie – jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca (Rz 6,3-4) Continue reading »

 • Wyrzeczenie się szatana i jego spraw, o których pisałem tydzień temu jest równoznaczne z rezygnacją z pewnego sposobu życia. W starożytnych tekstach ten sposób życia, którego wyrzekał się przyjmujący chrzest nazywał się „pompa diaboli”, co można przetłumaczyć jako przepych, okazałość, wystawność, które są ułudą demona. Nawet dzisiaj nieraz mówi się, że coś jest robione z pompą. Chrześcijanie wyrzekali się takiego sposobu życia, wiedząc, że człowiek szybko może dać się zwieść i z pieniądza, sławy czy wygody uczynić swego boga, któremu będzie służył. Stąd zaraz po wyrzeczeniu się szatana i jego pompy, następuje wyznanie wiary.

  Wiara, którą wyznajemy nie jest jedynie zbiorem dogmatów czy jakichś idei. Nie jest to jedynie indoktrynacja, jak może niektórzy mylnie uważają. Wiary nie da się nauczyć na pamięć. My nie wierzymy w regułki czy system myślowy, ale w Boga żywego. Więcej, wyznajemy wiarę w Boga, który objawił się w konkretnej historii. Wiara chrześcijańska jest wiarą w historię, którą Bóg spełnił w Jezusie i której spełnienia w naszym życiu oczekujemy. W tym kluczu odczytajmy trzy kolejne pytania, które padają podczas Wigilii Paschalnej w czasie odnowienia chrztu. Continue reading »

 • Mam nieraz wrażenie, że orędzie o Zmartwychwstaniu jest niezrozumiałe. Po okresie pokuty i umartwienia wielkopostnego, Wielkanoc staje się pretekstem, aby w końcu odpuścić sobie tych „pobożności” i wrócić do „normalnego”, dawnego życia. Tymczasem człowiek, który otworzył się na nowość przyniesioną przez orędzie Zwycięzcy śmierci, zaczyna dostrzegać nowe horyzonty, nowe możliwości, nowy styl życia.

  Jeśli więc dziś wiele osób po uroczystościach Wielkiej nocy wraca do starej codzienności, nie znaczy to, że Zmartwychwstanie straciło swoją aktualność. To nie Wydarzenie wielkanocne należy odstawić na bok robiąc miejsce dla świata, który idzie z postępem. Wręcz przeciwnie, dzisiaj jak nigdy prawda o Nowym życiu wydaje się być konieczna dla nowoczesnego człowieka. Zmartwychwstanie nieustannie kryje w sobie niesamowitą moc. Wydaje się tylko konieczne pewne wprowadzenie w nowe życie, które Chrystus przynosi człowiekowi XXI wieku. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.