Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Tajemnica czasu Możliwość komentowania Tajemnica czasu (9) – Podsumowanie została wyłączona

  Po kilku tygodniach, jeszcze na jeden raz chcę wrócić do rozważań na temat tajemnicy czasu, aby podsumować trochę to, co do tej pory napisałem. Aby w ten sposób jeszcze raz zrozumieć, że czas nie jest wrogiem człowieka, nie jest czymś z czym trzeba walczyć. Wręcz przeciwnie, w świetle wiary, czas staje się miejscem przeżywania tajemnicy życia.

  Ta tajemnica życia, w którą wprowadza Chrystus nie jest czymś banalnym. Nie jest to tylko zwyczajna, prosta samorealizacja; prawdziwa tajemnica życia nie polega na tym, aby szukając pełni, unikać, wręcz uciekać przed tym co trudne. Rezygnując z trudu, cierpienia, zmagania, człowiek redukuje swoje życie, a wówczas staje się ono łatwiejsze, ale banalne. Tajemnica życia, którą człowiek może odkrywać w czasie i poprzez czas, to życie, które rodzi się z tracenia. Kto jest gotów tracić swoje życie, ten je odnajdzie. To jest prawdziwa tajemnica paschalna, prawdziwe objawienie życia Jezusa Chrystusa. Continue reading »

 • Tajemnica czasu Możliwość komentowania Tajemnica czasu (8) – Nocny spoczynek… została wyłączona

  Ostatnią modlitwa, która rzuca nowe światło na przeżywany przez człowieka czas to ta, którą Kościół daje człowiekowi, kiedy ten udaje się na spoczynek. Jedna z modlitw, które na ten moment są proponowane jest szczególnie wymowna:

  Wszechmogący Boże, Twój Jednorodzony Syn umarł i został złożony w grobie; pomóż nam tak wiernie upodobnić się do Niego, abyśmy mogli razem z Nim powstać do nowego życia. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

  Wierzący zaproszeni są, aby tą modlitwą modlić się tuż przed snem. W jej świetle sen nie jest jednak już tylko czasem odpoczynku po całym dniu pracy i zmagania. Modlitwa ta przywołuje wydarzenie zbawcze – śmierć i pogrzebanie Jezusa. Jezus umarł i został złożony w grobie. Ten szczególny moment Jego życia był zgodą na pełne doświadczenie ludzkiej kruchości i ograniczoności. Była to zgoda na to, że kończy się Jego ziemskie życie, że jako człowiek dokonał to czego mógł dokonać, całą resztę z zawierzeniu oddając Ojcu. Continue reading »

 • Tajemnica czasu Możliwość komentowania Tajemnica czasu (7) – Wieczorem… została wyłączona

  Tak jak poranek i cały dzień, tak również i wieczór nabiera nowego sensu w świetle wieczornej modlitwy, którą proponuje Kościół. Jedna z modlitw Liturgii Godzin, która pomaga odkryć sens tego czasu brzmi:

  Boże, Ty rozjaśniasz noc i sprawiasz, że po ciemnościach wschodzi światło; zachowaj nas tej nocy od pokus złego ducha, abyśmy o świcie nowego dnia Tobie składali dziękczynienie. Przez Chrystusa, Pana naszego.

  W modlitwie tej Bóg ukazany jest jako Bóg światłości. On rozjaśnia noc i sprawia, że wschodzi światło. Noc i ciemność nie ogranicza się w tej modlitwie jedynie do czasu, kiedy słońce niknie za horyzontem. Ten obraz ciemności obejmuje mroki całego życia ludzkiego. Bóg, który przyjął ludzkie ciało, który żył jak człowiek, jako człowiek wszedł w najgłębszy mrok – bezsens śmierci i rozświetlił go światłem zmartwychwstania. To dlatego, że pokonał tą wieczną ciemność śmierci jest nazywany Bogiem światła. Continue reading »

 • Tajemnica czasu Możliwość komentowania Tajemnica czasu (6) – W ciągu dnia… została wyłączona

   Spotkanie Boga i człowieka w czasie dokonuje się w każdej chwili. Dlatego Liturgia chce oświetlać i pokazywa prawdziwy sens nie tylko wybranych fragmentów czasu, ale całej ludzkiej aktywności. Stąd dzisiaj spróbuję na podstawie pewnej modlitwy rzucić pewne światło na pracę człowieka.

   

  Boże, najlepszy Ojcze, Ty ustanowiłeś pracę, aby dzięki niej ludzie mogli się rozwijać i wzajemnie sobie pomagać. Spraw, abyśmy wytrwale pracowali i żyli jak Twoje dzieci w duchu prawdziwej miłości. Przez Chrystusa Pana naszego (Liturgia godzin, Modlitwa w ciągu dnia) Continue reading »

 • Tajemnica czasu Możliwość komentowania Tajemnica czasu (5) – O poranku została wyłączona

  Podsumowując to, co do tej pory napisałem można stwierdzić, że czas nie jest wrogiem człowieka. Wręcz przeciwnie, jest jego sprzymierzeńcem jako przestrzeń, w której człowiek może spotykać Boga. To Bóg poprzez czas kształtuje człowieka, na tyle, na ile jest on wolny, aby poddać się tej kształtującej mocy.

  W tym duchu chciałbym przez kilka tygodni zatrzymać się nad Liturgią Godzin, która pragnie wyznaczać rytm każdego chrześcijańskiego życia. Dziś zacznę od poranka, przywołując jedną z modlitw porannej modlitwy zwanej Jutrznią.

  Panie, Boże wszechmogący, Ty nas doprowadziłeś do początku dnia dzisiejszego,zachowaj nas od wszelkiego grzechu i spraw, aby nasze myśli, słowa i uczynki zgadzały się z Twoją wolą. Przez Chrystusa Pana naszego. Continue reading »

 • Tajemnica czasu Możliwość komentowania Tajemnica czasu (4) – Osobista historia zbawienia w praktyce została wyłączona

  Tydzień temu pisałem o czasie, który dla chrześcijanina staje się czasem zbawienia. Historia życia staje się historią zbawienia, przestrzenią, w której człowiek może dostrzegać działającego i prowadzącego go Boga. Im głębiej człowiek wchodzi w więź z Bogiem, tym wyraźniej zaczyna doświadczać, że czas dany od Boga ma swój sens. Zarówno posiadanie czasu, jak i jego brak staje się słowem Bogiem skierowanym do człowieka. Continue reading »

 • Tajemnica czasu Możliwość komentowania Tajemnica czasu (3) – Boża rewelacja została wyłączona

  Tydzień temu pisałem, że dla chrześcijanina czas nie wiąże się z końcem, ale biegnie ku pełni. Stąd chrześcijaństwo nierozerwalnie związane jest z nadzieją. To nadzieja pełni, przyszłości, która przed nami. Nie oznacza to jednak, że dla człowieka wierzącego liczy się tylko przyszłość, a teraźniejszość jest jedynie oczekiwaniem. Bóg nie przekreśla teraźniejszości, wręcz przeciwnie – nadaje jej niesamowite znaczenie.

  Objawienie biblijne przyniosło nową koncepcję czasu, która zrodziła się z doświadczenia Izraela. Lud wybrany odkrył, że wszystko co wydarza się w jego historii – od powołania Abrahama, poprzez niewolę egipską, wędrówkę przez pustynię, walki, najazdy nieprzyjaciół – zwycięstwa i porażki… wszystko to nie jest zbiegiem przypadku! Chociaż historia ta nie wyglądała inaczej niż historia innych narodów, to w świetle słowa proroków Naród wybrany że jego historia stała się historią zbawienia! Nie była to już zwykłą historia, nie był to ciąg wydarzeń miej lub bardziej połączonych ze sobą. Historia ta stała się miejscem dialogu Boga ze swoim ludem. W ten sposób czas stał się miejscem Bożej rewelacji, czyli Bożego objawienia (z łac. revelatio – objawienie). Continue reading »

 • Tajemnica czasu Możliwość komentowania Tajemnica czasu (2) – Dwie miary czasu została wyłączona

  Po tygodniowej przerwie wracamy do tematu czasu. Sposób, w jaki człowiek przeżywa swoją codzienność nie jest przypadkowy. Także poczucie czasu, albo jego braku ma swoją głębszą płaszczyznę. To jak żyjemy, co robimy, zależy od tego, w co o komu wierzymy. Pierwsza jest myśl, serce, a potem czyn. Dlatego dzisiaj zatrzymam się nad dwoma sposobami przeżywania czasu. Biblia wspomina o tym, któremu brak czasu. W Księdze Apokalipsy czytamy:

  Biada ziemi i morzu – bo zstąpił na was diabeł, pałając wielkim gniewem, świadom, że mało ma czasu. (Ap 12,12) Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.