Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Tajemnica nieprawości Możliwość komentowania Tajemnica nieprawości (8) – Lenistwo została wyłączona

  Ostatnią mocą, która pragnie zniewolić serce człowieka jest lenistwo. Jego strategia jest jednak inna niż pozostałych korzeni zła działających w człowieku. O ile wszystkie pozostałe próbowały  walczyć o swoje, gromadzić, zdobywać, powodując napięcie, o tyle lenistwo przyjmuje całkowicie inny sposób działania. Lenistwo próbuje usidlić człowieka pod płaszczykiem relaksu i odpoczynku. Propozycja jest kusząca, bo cóż więcej zdaje się być potrzebne zapracowanemu i zmęczonemu człowiekowi jak nie trochę leniuchowania? Continue reading »

 • Tajemnica nieprawości Możliwość komentowania Tajemnica nieprawości (7) – Gniew została wyłączona

  Wędrując po zakamarkach ludzkiego serca, spróbujemy dziś nazwać i zdemaskować kolejną bestię która ukrywa się w ludzkim wnętrzu. bestią jest gniew. Bywa on nieraz porównywany do bestii ze względu na swój sposób działania. Zanim jednak przejdziemy do tego w jaki sposób się objawia, zatrzymajmy się chwilę przy tym, w jaki sposób się ukrywa. Gniew potrafi zakładać wiele masek, aby pokazać że jest słuszny. Będzie podpowiadał, że trzeba bronić własnych praw, że nie można dać się wykorzystywać, że trzeba dać drugiemu nauczkę. Głęboko jednak gniew ukrywa swoją prawdziwa motywację: zniszczyć. Continue reading »

 • Tajemnica nieprawości Możliwość komentowania Tajemnica nieprawości (6) – Łakomstwo została wyłączona

  Dziś nieco krócej niż zazwyczaj zatrzymam się nad kolejnym chwastem ludzkiego serca, jakim jest łakomstwo, nazywane także nieumiarkowaniem w jedzeniu i piciu. Choć odniesienie do pokarmów ma swoją wagę, to jednak na łakomstwo musimy spojrzeć nieco szerzej. Dotyczy ono pewnego nastawienia serca, które można określić mianem konsumpcji. Słowo to jest dzisiaj bardzo modne, ale consumare z języka łacińskiego oznacza używać, zużywać, kończyć, niszczyć. Łakomstwo jest więc nastawieniem serca, które chce zaspokoić siebie przez zużycie, tego co jest przedmiotem pokusy. Continue reading »

 • Tajemnica nieprawości Możliwość komentowania Tajemnica nieprawości (5) – Zazdrość została wyłączona

  Czwartą, spośród chorób, które zatruwają ludzkie serce jest zazdrość. Zamieszkując jedno serce, jest ona powiązana z wszystkimi ranami, na które do tej pory próbowaliśmy spoglądać. Zazdrość, podobnie jak chciwość swój fundament ma w pragnieniu posiadania. Rządzi więc nią ta sama iluzja, że szczęście człowieka zależy od posiadania. Zazdrość rozwija się jednak w innym kierunku niż chciwość. Chciwość mobilizuje, popycha człowieka do szukania sposobu, aby zdobyć to czego pragnie. Zazdrość prowadzi w innym kierunku…

  Zazdrość zaczyna swój podbój ludzkiego serca od pokazania braków. Swoimi reflektorami próbuje oświetlić człowiekowi to czego on nie posiada. Dla lepszego ujęcia i powiększenia kontrastu pokazuje że inni to posiadają i bardzo im służy. Wszystko zaczyna się od tego kontrastu, który człowiek zaczyna słyszeć we własnym sercu: inni to mają, a ty nie. Zazdrość skupia się więc na braku, na nieposiadaniu, na ciemnych stronach życia. W centrum ludzkiego życia stawia to czego brak i próbuje ukryć to co człowiek posiada. Continue reading »

 • Tajemnica nieprawości Możliwość komentowania Tajemnica nieprawości (4) – Nieczystość została wyłączona

  Kolejną wadą, która niczym chwast próbuje kiełkować w ludzkim sercu jest nieczystość. Ta moc zła chyba jest najbardziej przebiegła. Dzięki swojej przebiegłości sprawiła że to nie nieczystości dzisiaj ludzie się wstydzą, a wręcz przeciwnie, wstydzą się czystości! Często ci, którzy żyją w czystości, z czystym serem, myślami i ciałem, są wyśmiewani, a osiągnięciem jest zgrzeszyć nieczystością.

  Nieczystość próbuje objawić cię człowiekowi jako forma miłości, jako jej synonim. Właśnie na pragnieniu miłości, bliskości drugiego człowieka buduje ona swoją mocną pozycję ogarniając i pętając serce człowieka. Człowiek jest przecież do miłości stworzony, i nie jest dobrze, aby był sam – jak powiedział Bóg w księdze Rodzaju. Ale nieczystość, która rodzi się w sercu znów dokonuje małej zmiany, małego przekłamania. Zmienia rozumienie słowa miłość i zamiast prawdziwego życia pojawia się u-życie bliźniego. Continue reading »

 • Tajemnica nieprawości Możliwość komentowania Tajemnica nieprawości (3) – Chciwość została wyłączona

  Drugim oszustem, który ukrywa się w sercu człowiek i pragnie zniewolić go jest chciwość. Ona, podobnie jak pycha, nie ujawnia się wprost. Opiera się ona na prawdzie, że Bóg dał człowiekowi cały świat, aby mu służył. Tak jest oczywiście prawda! Chciwość, która chce zniewolić człowieka pomija jednak jeden, malutki szczegół. Zasłania prawdę, że człowiek został stworzony do miłości i wszystko co jest na świecie ma służyć jej wyrażaniu. Moce chciwości zakorzenione w sercu podpowiadają: wszystko ci służy, wszystko służy twojej wielkości! W ten sposób próbują zmienić mentalność człowieka i zniewolić serce…

  Strategia chciwości jest sprytna. Wszystko zaczyna się od przedstawienia jakiejś rzeczy jako przydatnej. To strategia reklamy! „To by ci się przydało, ułatwiłoby ci życie”. Potem siła przekonywania się wzmacnia poprzez obrazy i wyobrażenia jak wiele dobra dałaby, jak bardzo ułatwiła by życie konkretna rzecz. W ten sposób człowiek dochodzi do przekonania: Faktycznie, muszę to mieć! Potem kolejna i kolejna rzecz. Ale kiedy rzeczy karmią horyzont jego patrzenia się zmniejsza. Kryterium jego życia nie jest już miłość, w której może odnaleźć pełny sens, ale użyteczność. Continue reading »

 • Po pewnym wprowadzeniu w tematykę grzechu spróbujemy wejść w głąb serca, gdzie ukryte są moce grzechu. To one, często ignorowane i niezauważone sterują ludzkim sercem, buntują przeciw Bogu i Jego prawu. Wrośnięte głęboko, niczym wiekowe drzewa wkomponowały się w krajobraz serca do tego stopnia, że człowiek nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Właśnie w tym polega ich moc. Niezauważone, prowadzą człowieka według własnych zamysłów. Wmawiając człowiekowi, że jest wolny i może iść dokąd zechce, prowadza go do przepaści, zabijając w nim życie. Pierwszą mocą, którą dzisiaj spróbujemy zdemaskować jest pycha.

  Pycha nie ujawnia się wprost, jest zbyt inteligentna. Ubiera się w piękne szatki współczesnych sloganowych haseł: wolność, samorealizacja, autonomia, niezależność, wielkość, sukces, kariera. „Przecież to wszystko takie ludzkie, jesteś osobą i masz swoje prawa! Sam wiesz najlepiej jak żyć!” – podpowiada pycha. To nie jest kłamstwo, ale właśnie w tym istnieje największe niebezpieczeństwo. Pycha wykorzystuje prawdziwe i dobre pragnienia, aby za ich pomocą zniewolić człowieka.  Cały podstęp polega na tym, że przemilcza ona jeden element: ograniczoność. Człowiek jest wielki, ale jego wolność nie jest absolutna, nie jest Bogiem. Continue reading »

 • Słowo grzech zdaje się być w dzisiejszym świecie przeżytkiem. Praktycznie wyszło ono z użycia. Człowiek współczesny zdaje się widzieć wszystko co kojarzy się z grzechem jako pewien element przeszłości. O grzechu można było mówić, kiedy człowiek był niedouczony, ale dzisiaj w epoce oświecenia i nowoczesności nie ma miejsca na coś takiego jak grzech. Człowiek XXI wieku jest przekonany, że wyzwolił się od tego „ciężaru”. W tym pozornym osiągnięciu cywilizacji jest jednak ukryty pewien dramat i właśnie temu chciałbym poświęcić kilka następnych tygodni…

  Pierwszy element, który musimy przebadać to rozumienie grzechu. Często jest on rozumiany po prostu jako zakaz i to zakaz czegoś dobrego. Wydaje się jakby grzech był pewnym szlabanem, który stoi na drodze do pełni życia. Grzech wydaje się być fotoradarem na drodze, na której człowiek chciałby mocniej wcisnąć pedał gazu. W tle takiego rozumienia grzechu ukryty jest obraz Boga jako policjanta, który tylko czuwa komu i za co wstawić mandat. To Bóg, który uciska człowieka, zagradza mu drogę do szczęścia poprzez uciążliwe nakazy. To właśnie ze względu na takie rozumienie grzechu człowiek zapragnął się z niego wyzwolić. To współcześnie z serc ludzkich zdaje się odzywać krzyk wyzwolenia: grzech nie istnieje, jesteśmy wolni! Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.