Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (14) – Ozdoba domu i wierny małżonek została wyłączona

  Po tym, jak modlitwa błogosławieństwa koncentrowała się na domu i dzieciach, wraca do pierwszoplanowych postaci – nowożeńców. Tekst modlitwy traktuje osobno o żonie i osobno o mężu. Brzmi on w następujący sposób:

  Błogosław swojej służebnicy, aby pełniąc zadania małżonki i matki, czystą miłością swój dom ożywiała, a zawsze życzliwa i dobra, była jego ozdobą.
  Błogosław też swemu słudze, niechaj dobrze wypełnia obowiązki wiernego męża i troskliwego ojca.

  Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (13) – Dom i dzieci została wyłączona

  Modlitwa błogosławieństwa, nad którą się pochylamy po swoim wprowadzeniu wspominającym sens małżeństwa i misję małżonków w świecie przechodzi w modlitwę błagalną o dar Ducha Świętego. Jej treść brzmi w ten sposób:

  Prosimy Cię, Boże, ześlij swoje błogosławieństwo na tych nowożeńców i wlej w ich serca moc Ducha Świętego. Spraw, Panie, aby żyjąc w sakramentalnej wspólnocie, którą dziś zapoczątkowali, obdarzali się wzajemną miłością i świadcząc w ten sposób, że jesteś wśród nich obecny, stanowili jedno serce i jedną duszę.

  Prośba o dar Ducha Świętego jest wyrazem wiary, że prawdziwa miłość nie pochodzi od człowieka, nie rodzi się w jego sercu. Ona swoje źródło ma w Bogu i na tyle, na ile człowiek ją przyjmuje, na tyle może nią obdarzać innych. Św. Paweł poucza, że miłość Boża rozlewa się w naszych sercach przez Ducha Świętego i dlatego w tym miejscu kapłan prosi, aby Duch Miłości został prawdziwie wlany w serca małżonków. Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (12)- Misja została wyłączona

  Omówiliśmy już obrzędy sakramentu małżeństwa, ale Liturgia ślubna ma jeszcze jeden element właściwy dla niej. To modlitwa błogosławieństwa małżonków, która ma miejsce po modlitwie Ojcze nasz. Słowa w niej zawarte podsumowują, ale także pogłębiają to co do tej pory zostało powiedziane, dlatego także jej poświęcę kilka najbliższych wpisów. Modlitw tych jest kilka do wyboru, pierwsza z nich rozpoczyna się takimi słowami:

   Ojcze święty,
  Który człowieka na swój obraz utworzonego stworzyłeś mężczyzną i niewiastą,
  Aby jako mąż i żona, połączeni jednością ciała i serca
  Wypełnili w świecie swoje posłannictwo.

  Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (11) – Znak miłości i wierności została wyłączona

  Po tym jak małżeństwo stało się faktem, w liturgii następuje obrzęd pobłogosławienia i przekazania sobie obrączek. Małżonkowie zwracają się do siebie w ten sposób:

  Przyjmij tą obrączkę jako znak mojej miłości i wierności. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

  Znak obrączki nie jest znakiem, który pochodzi z chrześcijaństwa. Znany był on już wcześniej, także w pogańskim świecie. Pierścienie, a wśród nich obrączki były znakiem wieczności i nieskończoności. Tą swoją symbolikę zawdzięczały temu, że nie miały początku, ani końca. Były one jednolitym kręgiem, w który nie rozpoczynał się i nie kończył, a dzięki temu symbolizował nieskończoność. Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (10) – Pieczęć została wyłączona

  Po kilku tygodniach przerwy wracamy do tematu małżeństwa. Po tym, jak nieco dłużej zatrzymaliśmy się nad słowami przysięgi i gestami jej towarzyszącymi, czas przejść dalej. Po tym jak małżonkowie wyznają sobie wzajemnie miłość, kapłan wypowiada słowa:

  Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Małżeństwo przez was zawarte ja powagą Kościoła potwierdzam i błogosławię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

  Słowa te są słowami przyjęcia i potwierdzenia tego co się dokonało. Małżonkowie wyznali sobie miłość, a kapłan jako świadek potwierdza to wyznanie i błogosławi. Kapłan w pewien sposób wypowiada to, co wyraża cały Kościół wobec tego, co się wydarzyło, wypowiada słowa, które powinny rodzić się w sercach wszystkich zgromadzonych na liturgii, w sercach rodziny, przyjaciół, znajomych. Wszyscy oni widzieli i słyszeli co się wydarzyło i tak samo jak kapłan mogliby potwierdzić, że tych dwoje, którzy stoją przed ołtarzem przyrzekło trwać w miłości po wszystkie dni swojego życia. Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (9) – Przysięga cz.4 została wyłączona

  Dziś po raz ostatni pochylamy się nad słowami przysięgi małżeńskiej. Po tym jak zatrzymaliśmy się nad znakami towarzyszącymi słowom, potem nad sensem przyjęcia i akceptacji drugiego oraz nad wiernością, która jest cechą miłości, dzisiaj dochodzimy do tego, co koronuje i dopełnia wyznanie miłości. Jeszcze raz przypomnę słowa przysięgi:

  Ja…, biorę ciebie… za żonę/męża i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący, w Trójcy Jedyny, i wszyscy święci.

  To, na co chciałbym dzisiaj zwrócić uwagę to słowa: „oraz, że cię  nie opuszczę aż do śmierci”. Polski tekst wprowadzając spójnik „oraz” buduje pewną równorzędność, jakby dwa elementy: ślubuję wierność oraz ślubuję że cię nie opuszczę aż do śmierci. Wyrażenie aż do śmierci też ma tutaj głęboki sens, pokazuje bowiem że miłość to relacja na całe życie. Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (8) – Przysięga cz.3 została wyłączona

  Tydzień temu zatrzymaliśmy się nad pierwsza częścią przysięgi, która jest kluczowa dla zrozumienia tego, czym jest relacja małżeńska. Wzajemne przyjęcie siebie w darze, wyrażone w łacińskim zwrocie accipio te – biorę, przyjmuję, akceptuję ciebie. Dzisiaj spróbujemy odczytać kolejne treści, które wypływają ze słów wypowiadanych przez małżonków w tym szczgólnym dla nich dniu. Przypomnę jeszcze raz słowa przysięgi:

  Ja…, biorę ciebie… za żonę/męża i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący, w Trójcy Jedyny, i wszyscy święci.

  Po pierwszych słowach przyjęcia współmałżonka tekst przysięgi w pewien sposób rozwija je i konkretyzuje. Mówi o miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej. Tekst łaciński znów zdaje się bardziej konkretyzować. Tłumaczenie dosłowne brzmiałoby: i przyrzekam ci, że będę strzegł wierności w dobrym i złym losie, w chorobie i zdrowiu. To jest pierwszy element, na który zwraca uwagę tekst łaciński – wierność. Ta cecha miłości małżeńskiej jest rozwinięta i nie ogranicza się do jednego słowa. Spójrzmy więc na poszczególne elementy tego wyrażenia. Continue reading »

 • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (7) – Przysięga cz.2 została wyłączona

  Tydzień temu pisałem o gestach, które towarzyszą przysiędze, dzisiaj zatrzymamy się już nad samymi słowami. To one są pewną definicją tego, co najważniejsze w relacji małżeńskiej. To one obowiązują przez całe życie, są słowami, do których małżonkowie ciągle muszą dorastać i dojrzewać tak, aby ich miłość osiągnęła ten kształt, który wyraża się w słowach przysięgi.  Jeszcze raz przytoczę słowa, które słyszymy w czasie liturgii:

  Ja…, biorę ciebie… za żonę/męża i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący, w Trójcy Jedyny, i wszyscy święci.

  Zacznijmy od samego początku. Pierwsze mężczyzna, a potem kobieta zwracają się do siebie: ja biorę ciebie… Dla odkrycia jednak w pełni tego co się w tym momencie dokonuje odwołajmy się do tekstu łacińskiego, gdzie występuje słowo accipio- brać, przyjmować, akceptować. Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.