Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Zmartwychwstały pośród nas Możliwość komentowania Zmartwychwstały pośród nas (7) – Dopełnić zmartwychwstania została wyłączona

  Oczekujemy na przyjście Ducha Świętego. To już ostatnie dni okresu wielkanocnego, w którym próbowaliśmy odkrywać nową tożsamość Kościoła jako Ciała Zmartwychwstałego Pana. Próbowaliśmy patrzeć nie tylko na głębokie korzenie takiego stwierdzenia, ale także na to jakie relacje powinny charakteryzować wspólnotę wierzących, którzy mają świadomość Kim są. Tydzień temu przyszedł czas na to, aby stanąć w prawdzie o własnej słabości. Celem takiego spojrzenia nie było jednak podcięcie skrzydeł, ale otwarcie nas na to, co się ma wydarzyć, na zesłanie Ducha Świętego. Aby to wyjaśnić spróbuję wyjść od proroctwa zawartego w księdze Ezechiela:

  Potem spoczęła na mnie ręka Pana, i wyprowadził mnie On w duchu na zewnątrz, i postawił mnie pośród doliny. Była ona pełna kości.I polecił mi, abym przeszedł dokoła nich, i oto było ich na obszarze doliny bardzo wiele. Były one zupełnie wyschłe. I rzekł do mnie: „Synu człowieczy, czy kości te powrócą znowu do życia?” Odpowiedziałem: „Panie Boże, Ty to wiesz”. Wtedy rzekł On do mnie: „Prorokuj nad tymi kośćmi i mów do nich: „Wyschłe kości, słuchajcie słowa Pana!” Tak mówi Pan Bóg: Oto Ja wam daję ducha po to, abyście się stały żywe.Chcę was otoczyć ścięgnami i sprawić, byście obrosły ciałem, i przybrać was w skórę, i dać wam ducha po to, abyście ożyły i poznały, że Ja jestem Pan”. (Ez 37,1-6)

  Continue reading »

 • Zmartwychwstały pośród nas Możliwość komentowania Zmartwychwstały pośród nas (6) – Świadectwo czy anty-świadectwo? została wyłączona

  Od Wielkanocy cały czas próbujemy odkrywać obecność Pana pośród nas. Zaczęliśmy od Eucharystii, która pokazała nam, że to nie tyle my przyjmujemy Jego w Komunii, ale to On sam nas przyjmuje abyśmy się stali Jego Ciałem. Dotarliśmy potem do fundamentu i zobaczyliśmy że to nie jest tylko jakaś powierzchowna relacja, ale jesteśmy wrośnięci w Niego! Z tego zaczęły wypływać konkretne konsekwencje: wzajemna przynależność do Jednego Ciała, zgoda na różnorodność, troska o całe Ciało, szczególnie o najsłabszych… W ten sposób człowiek zostaje wyprowadzony poza ciasny horyzont własnego „ja”, aby pełniej odnaleźć siebie we wspólnocie, w zmartwychwstałym Ciele Pana. To było Jego pragnienie, które wyraził przed swoim odejściem:

  Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie;  aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał (J 17,20-21)

  Continue reading »

 • Zmartwychwstały pośród nas Możliwość komentowania Zmartwychwstały pośród nas (5) – Odwaga współodczuwania została wyłączona

  Wzajemne powiązanie, więź i jedność to te elementy, które charakteryzują wspólnotę, która odkryła swoją tożsamość. Bycie Ciałem zmartwychwstałego Pana to jej sposób istnienia. Św. Paweł prowadzi nas jednak głębiej w tej wędrówce. Łatwo jest tworzyć więzi i być w jedności wówczas, kiedy bliźni są przyjaźni, nieskazitelni, pełni miłości. Prawdziwa wartość wspólnoty jako Ciała Pana objawia się jednak przede wszystkim tam, gdzie pojawia się słabość, grzech, rana… Św. Paweł tą relację wobec tych „niechcianych” wyraża w ten sposób:

  Raczej nawet niezbędne są dla ciała te członki, które uchodzą za słabsze; a te, które uważamy za mało godne szacunku, tym większym obdarzamy poszanowaniem. Tak przeto szczególnie się troszczymy o przyzwoitość wstydliwych członków ciała, a te, które nie należą do wstydliwych, tego nie potrzebują. Lecz Bóg tak ukształtował nasze ciało, że zyskały więcej szacunku członki z natury mało godne czci, by nie było rozdwojenia w ciele, lecz żeby poszczególne członki troszczyły się o siebie nawzajem. Tak więc, gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki; podobnie gdy jednemu członkowi okazywane jest poszanowanie, współweselą się wszystkie członki (1Kor 12,22-26)

  Continue reading »

 • Zmartwychwstały pośród nas Możliwość komentowania Zmartwychwstały pośród nas (4) – Wzajemna przynależność została wyłączona

  Tydzień temu dotarliśmy do samej głębi naszego zakorzenienia w Chrystusie. Odkryliśmy, że ta relacja nie jest tylko przysłowiowa, nie jest tylko jakimś prostym przywiązaniem, ale dotyka ona samej istoty człowieka i Chrystusa. Przez chrzest jesteśmy bowiem wrośnięci w Pana, jesteśmy członkami Jego Ciała, żywymi komórkami Zmartwychwstałego. Przyszedł więc teraz czas, żeby nieco przyjrzeć się temu Ciału, a pomocą w tym będzie św. Paweł. On, po tym jak stwierdza że z Chrystusem jest tak jak z ciałem, :

  Bóg, tak jak chciał, stworzył różne członki umieszczając każdy z nich w ciele. Gdyby całość była jednym członkiem, gdzież byłoby ciało?  Tymczasem zaś wprawdzie liczne są członki, ale jedno ciało. Nie może więc oko powiedzieć ręce: „Nie jesteś mi potrzebna”, albo głowa nogom: „Nie potrzebuję was”.(1 Kor 12,18-21)

  Continue reading »

 • Zmartwychwstały pośród nas Możliwość komentowania Zmartwychwstały pośród nas (3) – Zrośnięci z Panem została wyłączona

  Tydzień temu zatrzymaliśmy się nad obrazem Ciała Zmartwychwstałego Pana. Ciało to, bardzo konkretnie objawia się w swoich członkach, którym są wierzący. Dzisiaj spróbujemy spojrzeć nieco głębiej i zobaczyć skąd bierze się takie stwierdzenie. Kluczem będzie list do Rzymian, w którym św. Paweł pisze:

  Jeżeli bowiem przez śmierć, podobną do Jego śmierci, zostaliśmy z Nim złączeni w jedno, to tak samo będziemy z Nim złączeni w jedno przez podobne zmartwychwstanie (Rz 6,5)

  Continue reading »

 • Zmartwychwstały pośród nas Możliwość komentowania Zmartwychwstały pośród nas (2) – Ciało Pana została wyłączona

  Kontynuujemy temat obecności Zmartwychwstałego w tym świecie. Dzisiaj chciałbym zatrzymać się nad pytaniem, które nie konieczne jest oczywiste dla nas tak, jak było oczywiste dla świętego Pawła. Może brak jasnej odpowiedzi na to pytanie sprawia, że gubimy tą obecność Pana. Św. Paweł pyta nie tylko Koryntian, ale także nas:

  Czyż nie wiecie że ciała wasze są członkami Chrystusa? (1 Kor 6,14)

  To pytanie, które stawia Apostoł odmienia całkowicie standardowy sposób myślenia o relacji z Chrystusem. Warto zastanowić się dłużej nad tym stwierdzeniem: nasze ciała są członkami Chrystusa. To oznacza, że Ciało Chrystusa nie jest czymś teoretycznym, ale bardzo konkretną jednością, wspólnotą. Obliczem Chrystusa Zmartwychwstałego jest oblicze wspólnoty Kościoła. Continue reading »

 • Zmartwychwstały pośród nas Możliwość komentowania Zmartwychwstały pośród nas (1) – Wprowadzenie została wyłączona

  Trwamy w Oktawie Wielkanocy. Tu i ówdzie słychać pozdrowienie: „Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!”, ale co to tak naprawdę znaczy? Jakie to ma znaczenie dla nas, wierzących? Czy nie jest tak, że nieraz na pozdrowienie „Chrystus zmartwychwstał!” odruchem serca chcielibyśmy odpowiedzieć: „Bogu dzięki, niech Mu się wiedzie, ja mam swoje życie i muszę wracać do codziennych obowiązków”. Jest to myślenie, jakoby zmartwychwstanie było prywatną sprawą Jezusa.

  Inna pokusa polega na tym, aby zmartwychwstanie ulokować w świecie idei, pełnych nadziei, radości… ale tylko idei. To takie zmartwychwstanie o którym pięknie się mówi, o którym może nawet dobrze jest posłuchać, ale które potem nie za bardzo daje się przełożyć na życie. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.