Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Sens ciała Możliwość komentowania Sens ciała (6) – Zwycięstwo miłości została wyłączona

  Po dłuższej przerwie wracamy do tematu cielesności. Dotychczasowe wpisy pomogły nam poprzez doświadczenie wstydu odkryć to, co kryje się w sercu człowieka. Wstyd i ukryty w nim lęk są reakcją obronną osoby, która nie chce zostać wykorzystana i zraniona. Jest to reakcja serca, w którym po grzechu zamieszkała pożądliwość. W świecie zranionym grzechem pierworodnym właśnie wstyd i obawa, chęć obrony własnej wartości jest pierwszą reakcją w spotkaniu z drugim człowiekiem. Continue reading »

 • Sens ciała Możliwość komentowania Sens ciała (5) – Doświadczenie wstydu została wyłączona

  Dotychczasowe poszukiwania sensu ciała pozwoliły nam odkryć pierwotne, zaplanowane przez Boga znaczenie ludzkiej cielesności. Nakreśliliśmy ten obraz, w którym człowiek odkrył, że jest kimś więcej niż tylko ciałem, że posiada wnętrze, które wyróżnia go spośród zwierzęcego świata. W ten sposób człowiek zdolny był wchodzić w jedność, stawać się darem i odkrywać prawdziwe, wewnętrze – a nie jedynie fizyczne – piękno osoby. To wszystko doprowadziło nas do odkrycia oblubieńczego sensu ciała. Ludzkie ciało w swoim najgłębszym wymiarze ma sens oblubieńczy, jest narzędziem budowania jednoczącej relacji miłości. Symbolicznym obrazem takiego zjednoczenia jest biblijne stwierdzenie mówiące o tym, że mężczyzna i kobieta nie odczuwali wobec siebie wstydu. Continue reading »

 • Sens ciała Możliwość komentowania Sens ciała (4) – Dar i piękno została wyłączona

  Będąc w poszukiwaniu cały czas pierwotnego sensu ludzkiego ciała, wraz z Janem Pawłem II próbujemy odczytać zamysł Boga wobec człowieka. Analizując opis stworzenia do tej pory stwierdziliśmy, że człowiek, choć fizycznie posiada ciało, tak jak zwierzęta, to przewyższa inne stworzenia. Samotność Adama objawiła nam, że człowiek do zbudowania prawdziwej relacji potrzebuje kogoś więcej niż tylko zwierzęcia, potrzebuje czegoś więcej niż tylko żyjącego ciała.

  Następnie analizie poddaliśmy doświadczenie jedności i niewinności, które były udziałem pierwszych rodziców. W ten sposób mogliśmy zobaczyć, że ciało osiąga swoje spełnienie wówczas, kiedy może służyć miłości, kiedy pozwala wejść w prawdziwą komunię i jedność osób. Brak wstydu, o którym mówi autor biblijny pokazuje jakoś tej relacji, w której mężczyzna i kobieta potrafili zobaczyć nie tylko ciało, ale dzięki przenikliwości wzroku, mogli uchwycić bogactwo całej osoby, z jej wnętrzem. Continue reading »

 • Pierwotna samotność to doświadczenie Adama w raju, o którym pisałem ostatnio. Adam nie znalazł w raju żadnego zwierzęcia, które mogłoby go wyprowadzić z jego samotności.  W ten sposób Jan Paweł II odkrywa, że człowiek, choć w swojej fizyczności przynależy do świata zwierzęcego, jest kimś więcej. Ciało ludzkie wyraża wnętrze, które posiada tylko człowiek. Tutaj też odkryliśmy pierwszy element ludzkiego ciała: ono wyraża nie tylko instynkty, ale także osobę!

  Papież w swoich rozważaniach idzie jednak dalej i odwołuje się opisu stworzenia kobiety. W nim Bóg powiedział, że nie jest dobrze, aby człowiek był sam. Wówczas pogrążył Adama w śnie i utworzył kobietę. To w niej Adam odkrył kogoś, kto wyprowadził go z jego samotności. Krzyknął on w zachwyceniu, że ta dopiero jest kością z jego kości i ciałem z jego ciała. W ten sposób ów człowiek, który odróżniał się swoim wnętrzem od zwierząt, zaczął istnieć jako mężczyzna i kobieta. Continue reading »

 • Sens ciała Możliwość komentowania Sens ciała (2) – Pierwotne doświadczenie została wyłączona

  Po tygodniowej przerwie powracamy do tematu cielesności. Podążając myślą Jana Pawła II zatrzymamy się dzisiaj nad dwoma elementami, które omawia on u początku swoich katechez. Mowa tutaj o pierwotnej samotności oraz samostanowieniu, które są właściwe tylko człowiekowi. Cóż to takiego jest?

  Papież, aby odsłonić znaczenie ciała wraca do początku, do raju, do momentu stworzenia. Próbując zrozumieć głębokie znaczenie tego, co wówczas się dokonało, odkrywa, że pierwotnym doświadczeniem Adama była samotność. Kiedy Bóg przyprowadził do Adama wszystkie zwierzęta, aby zobaczyć jaką on da im nazwę, ten odkrył, że pośród zwierząt nie znalazła się istota, która byłaby odpowiednią dla Adama (por. Rdz 2,19-20). W ten sposób Adam odkrył, że przewyższa cały świat, że choć fizycznie – cieleśnie należy do tego świata, to góruje nad nim. Continue reading »

 • Sens ciała Możliwość komentowania Sens ciała – Wprowadzenie została wyłączona

  Gorące letnie miesiące sprawiają, że spod grubych, zimowych czy wiosennych ubrań coraz bardziej dochodzą do głosu wdzięki ciała. To jakoś prowokuje, aby postawić pytanie o sens ciała o jego znaczenie. Pozornie pytania te wydają się banalne. Przecież każdy wie, czym jest ludzkie ciało. Przecież to coś nam najbliższego, bo jest z nami wszędzie, w każdym miejscu i w każdej chwili. Ale może ta bliskość, sprawia, że obyliśmy się z nim tak bardzo, że nawet nie zdajemy sobie sprawę z tego, czym ono jest.

  Chyba naprawdę mamy problem z odpowiedzią na pytanie o sens ciała, cielesności i seksualności. Ktoś ma jakiś pomysł? Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.