Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Tabor? Rewelacja! Możliwość komentowania Tabor? Rewelacja! (11) – Podsumowanie została wyłączona

  Po wielu tygodniach trzeba zebrać i podsumować to co było tematem naszej wędrówki na górę Tabor. Pierwsza część opierała się na relacji ewangelistów, którzy zapisali to wydarzenie. To co się wydarzyło na górze, nie było show dla przyciągnięcia tłumów. Przemienienie dokonało się w momencie kryzysu uczniów, kiedy w ich głowach rodziły się pytania o sens podążania za Panem, o to kim jest ów Jezus, za którym idą i który zapowiada mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Continue reading »

 • Tabor? Rewelacja! Możliwość komentowania Tabor? Rewelacja! (10) – Perspektywa przemiany została wyłączona

  Przemienienie, którego Pan dokonuje nie ma wymiaru indywidualnego, ale jest wydarzeniem wspólnotowym. O tym pisałem w ubiegłym tygodniu. Dziś spróbuję bardziej konkretnie rozwinąć tą myśl w duchu teologii św. Pawła Apostoła. On bowiem opisuje Kościół jako Ciało Chrystusa, a wiec to Ciało, które dąży do przemienienia! Kluczowym tekstem św. Pawła o Ciele Chrystusa jest list do Koryntian, w którym pisze:

  Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem. Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, aby stanowić jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem. Ciało bowiem to nie jeden członek, lecz liczne członki (1Kor 12,12-14)

  Continue reading »

 • Tabor? Rewelacja! Możliwość komentowania Tabor? Rewelacja! (9) – Przemienieni na Jego podobieństwo została wyłączona

  Tydzień temu była mowa o tym, że Tabor to nie tylko wydarzenie z przeszłości, ale także proroctwo przyszłości. W swoim przemienieniu Pan objawił nam kim będziemy, kiedy historia zbawienia osiągnie swój kres. Zmierzamy do tego, aby zostać przemienionymi. O tym mówi nam inna modlitwa liturgii Przemienienia, ta po Komunii:

  Boże, Ty w tajemnicy Przemienienia objawiłeś chwałę Twojego Syna, spraw, niech Pokarm eucharystyczny, któryśmy przyjęli, przemieni nas na Jego podobieństwo. Który żyje i króluje na wieki wieków.

  Continue reading »

 • Tabor? Rewelacja! Możliwość komentowania Tabor? Rewelacja! (8) – Zapowiedź przyszłości została wyłączona

  Dzisiaj wchodzimy w tajemnicę przemienienia celebrowaną w liturgii. Rozpoczniemy od modlitwy dnia, kolekty, która daje nam kilka pierwszych intuicji. Brzmi ona w ten sposób:

  Boże, Ty przy chwalebnym Przemienieniu Twojego Jedynego Syna potwierdziłeś tajemnice wiary świadectwem Ojców i ukazałeś chwałę, jaka czeka Twoje przybrane dzieci,  spraw, abyśmy posłuszni głosowi Twojego umiłowanego Syna, stali się Jego współdziedzicami.

  Continue reading »

 • Tabor? Rewelacja! Możliwość komentowania Tabor? Rewelacja! (7) – Powrót została wyłączona

  Po dłuższym czasie, chciałbym wrócić do tematu, który nie został dokończony, a przerwany: to temat przemieniania i góry Tabor. Jesienią próbowaliśmy odczytać wydarzenie zapisane przez Ewangelistów, wydarzenie z życia Jezusa, w którym uczestniczyło trzech uczniów. Ale to jeszcze nie wszystko! Jak pisał papież Leon Wielki, już w V wieku, wszystkie wydarzenia z życia Jezusa, po Jego zmartwychwstaniu „przeszły” do sakramentów. Liturgia czyni nas uczestnikami tych wydarzeń, które są celebrowane i właśnie to jest punkt wyjścia do tego, aby spojrzeć na Tabor celebrowany w liturgii… Continue reading »

 • Aby dopełnić pierwszą część tajemnicy Taboru, musimy zwrócić uwagę na jeszcze jeden element. Widzieliśmy już, że owa rewelacja wymyka się z ludzkich schematów. To nie jest show, ale intymne doświadczenie uczniów. I choć z Tabor fascynuje, tak jak Piotra, to zapominamy o jednym: Tabor także straszy. Bez uświadomienia sobie tego nie zrozumiemy do końca Tego, który się objawił. W Ewangelii czytamy, że po słowach Ojca wzywających do posłuszeństwa Synowi:

  Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli (Mt 17,6)

  Continue reading »

 • Doświadczenie Taboru było dla uczniów czymś niezwykłym. Piotr podjął próbę zatrzymania tego czasu, chciał rozbić obóz, namioty dla Jezusa, Eliasza i Mojżesza. Chciał też tak po ludzku coś zrobić, wówczas okazało się, że nie o to chodzi. Gdy on jeszcze to mówił:

  oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!» (Mk 17,5)

  Continue reading »

 • Tabor to objawienie życia! Bóg objawił swoje życie, objawił Siebie Samego a więc objawił się jako Miłość. W Jezusie ta miłość doszła do szczytu, okazała się potężniejsza niż śmierć. W Nim wypełniło się Prawo i Prorocy (Eliasz i Mojżesz na Taborze), a wypełnieniem Prawa jest miłość (por. Rz 13,10). To właśnie to doświadczenie, którego tak bardzo pragnie ludzkie serce sprawiło, że w momencie przemienienia

  Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza» (Mt 17,4)

  Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.