Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Jubileusz Miłosierdzia Możliwość komentowania Zanurzeni w miłosierdziu (11) – Triduum Paschalne została wyłączona

  Przez ostatnie dziesięć tygodniu próbowaliśmy spojrzeć na dar roku miłosierdzia i sakramentu pokuty i pojednania, który wyraża dynamikę tego roku. Dziś, na dzień przed rozpoczęciem Świąt Paschalnych, spróbujemy spojrzeć na to co się w nich wydarza, bo to tutaj zarówno czas miłosierdzia jak i łaska sakramentu pojednania znajdują swoje źródło.

  Święta Wielkanocne obejmują trzy dni, a może nawet lepiej trzy noce. Rozpoczynają się one Liturgią Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Czwartek wieczorem, trwają poprzez Wielki Piątek, którego centralnym wydarzeniem jest wieczorna liturgia Męki Pańskiej, i osiągają swoją pełnię w Noc Zmartwychwstania. Ta radość jest przedłużana w Niedzielę Zmartwychwstania i cały okres wielkanocny, aż do zesłania Ducha Świętego. Aby w pełni wejść w tą radość nowego życia, konieczne jest przeżycie całej dynamiki paschalnej, a nie tylko ostatniego elementu świętowania. Continue reading »

 • Jubileusz Miłosierdzia Możliwość komentowania Zanurzeni w miłosierdziu (10) – Miłość zawsze większa została wyłączona

  Bóg tak bardzo ukochał świat, że nie tylko zapragnął na nowo pojednać go z sobą, ale dokonał tego za cenę zejścia do otchłani swojego Syna. W momencie, kiedy wskrzesił Go z martwych Ojciec objawił, że Jego miłość sięga głębiej niż największa nikczemność człowieka a w świecie nie ma takiej przestrzeni, do której nie sięgałaby Jego ojcowska miłość. Na tym zakończyliśmy omawianie pierwszej części formuły rozgrzeszenia. Dziś zrobimy kolejny krok. Jeszcze raz przywołam cały tekst:

  Bóg Ojciec miłosierdzia,
  który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna
  i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów Continue reading »

 • Jubileusz Miłosierdzia Możliwość komentowania Zanurzeni w miłosierdziu (9) – Dar pojednania została wyłączona

  Tydzień temu zarysowaliśmy tło dla zrozumienia tego, o czym mówi formuła rozgrzeszenia podczas sakramentu pokuty i pojednania. Sięgnęliśmy głębiej niz tylko taki czy inny grzeszny uczynek. Sięgnęliśmy do potrójnego rozdarcia które jest przyczyną grzechu: między człowiekiem a Bogiem, człowiekiem a bliźnim oraz to, które jest we wnętrzu człowieka i nie pozwala mu żyć w jedności z samym sobą. Dziś zrobimy krok dalej i spojrzymy na dzieło Boga. Formuła rozgrzeszenia brzmi:

  Bóg Ojciec miłosierdzia,
  który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna
  i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów Continue reading »

 • Po spojrzeniu na dynamikę celebracji sakramentu pojednania dzisiaj po raz pierwszy zatrzymamy się nad słowami rozgrzeszenia, które pozwolą nam głębiej zrozumieć co się podczas tego sakramentu dokonuje. Słowa te brzmią:

  Bóg Ojciec miłosierdzia
  który pojednał świat ze sobą
  przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna,
  i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów
  niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła.
  I ja odpuszczam tobie grzechy
  w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen

  Continue reading »

 • Jubileusz Miłosierdzia Możliwość komentowania Zanurzeni w miłosierdziu (7) – Dynamika sakramentu pojednania została wyłączona

  Liturgia sakramentu pokuty i pojednania zakłada pewną dynamikę. Obrzędy mówią o czterech etapach tego sakramentu. Spróbujmy zarysować nieco tą dynamikę.

  Pierwszy element to skrucha. Ona rodzi się z odkrycia prawdy. Z jednej strony to prawda o Bogu miłosierdzia, Bogu życia, który nie cieszy się ze śmierci człowieka, ale pragnie by ten żył i był szczęśliwy. Z drugiej strony skrucha rodzi się z odkrycia własnego grzechu, z odkrycia tego, że tą miłość się zlekceważyło, poszło się swoimi drogami. Taka skrucha rodzi się tylko w relacji, w dialogu z Bogiem. Nie jest to przystawianie siebie do bardziej czy mniej dokładnego wzoru bezdusznych przepisów. Tylko relacja, świadomość własnego błąkania się, odejścia od miłości, być może ból ran, na które człowiek się skazał odchodząc od Boga… Tutaj zaczyna się nawrócenie. Continue reading »

 • Zmieniam nazwę cyklu, mimo że tematycznie tworzy on całość. Wchodzimy jednak w konkretne drzwi miłosierdzia, którym jest sakrament pokuty i pojednania i dlatego chcę to zaznaczyć też nazwą: zanurzeni w miłosierdziu. Dzisiaj nieco wprowadzający w tematykę tekst. Wydaje mi się on o tyle ważny, że można mówić chyba nieco o kryzysie sakramentu pokuty i pojednania… Continue reading »

 • Jubileusz Miłosierdzia Możliwość komentowania Jubileusz Miłosierdzia (5) – Wielkopostna wędrówka została wyłączona

  Czas łaski, przebaczenia, znak pielgrzymowania i przejścia przed drzwi to elementy jubileuszu, które były tematami poprzednich wpisów. W Mszale znajduje się pewna modlitwa, która wprowadza nas trochę głębiej w tajemnicę Boga i roku miłosierdzia. Ona wskazuje gdzie jest źródło i brzmi w ten sposób:

  Boże, który zechciałeś otworzyć twoim wiernym drzwi miłosierdzia
  przez misteria paschalne,
  wejrzyj na nas i zmiłuj się nad nami,
  abyśmy, którzy dzięki tobie podążamy drogą twojej woli,
  nigdy nie zboczyli z drogi życia.

  Continue reading »

 • Jubileusz Miłosierdzia Możliwość komentowania Jubileusz miłosierdzia (4) – Święte drzwi została wyłączona

  Tydzień temu zatrzymaliśmy się na początku XIV wieku, kiedy to papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy rok jubileuszowy. Zachęcił on do odbycia pielgrzymki do Świętego Miasta i nawiedzenia grobów apostołów. Jednak trzeba było czekać kolejne 200 lat, aby w roku 1500 papież Aleksander VI otworzył pierwszy raz w historii święte drzwi. Dzisiaj zatrzymamy się nad tym znakiem. Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.