Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Po wielu tygodniach, czas na podsumowanie tematu przebaczenia. Zanim jeszcze raz krótko zerkniemy na to, co zostało napisane, spójrzmy jeszcze raz na fenomen przebaczenia. Potrzebujemy je na nowo odkryć! Przebaczenie, to nic innego jak wyraz miłości, jak objawienie miłości!

  Przebaczenie wyraża stwórczą moc miłości! To ono bowiem ma moc odbudować, na nowo stworzyć relację, która została zniszczona przez grzech, przez zło.Relacji nie odbuduje zemsta – ona może tylko przywalić grobowe wieko na poranionych ludzi, może zapieczętować stan klęski. Przebaczenie natomiast odnawia, przywraca do życia, daje wzrost, daje nową szansę. Continue reading »

 • Przebaczenie Możliwość komentowania Przebaczenie, podaj dalej! (11) – Detoks relacji została wyłączona

  Rozmowa, negocjacje, mediacje i zgoda, to jeszcze nie wszystko! Nawet jeśli most pojednania jest już wybudowany, to pozostają jeszcze dwa elementy do ukończenia dzieła. Pierwszy to oczyszczenie relacji z toksyn niepojednana, drugi zaś to, ugruntowanie postawy. Dzisiaj o nich.

  Toksyny, o których mówi Worthington, to często blokady na poziomie uczuć, które nas asekurują, nie pozwalają wejść na nowo w zaufanie. Continue reading »

 • Przebaczenie Możliwość komentowania Przebaczenie, podaj dalej! (10) – Jak rozmawiać? została wyłączona

  Po przebaczeniu budujemy most pojednania. Most, który składa się z czterech elementów. Tydzień temu omówiliśmy pierwszy z nich: decyzję, oraz to wszystko co się z nią wiąże. Dzisiaj czas na drugi, decydujący krok. To dyskusja. Continue reading »

 • Przebaczenie Możliwość komentowania Przebaczenie, podaj dalej! (9) – Pojednanie, warto? została wyłączona

  Aby dopełnić temat przebaczenia, warto zatrzymać się nad jeszcze jednym elementem: nad pojednaniem. Przebaczenie bowiem, to proces, który dokonuje się w człowieku, to praca osobista. Jej owocem jest zmiana postawy i uczuć wobec tego, kto nas skrzywdził i uwolnienie się od więzów przeszłości. Pojednanie natomiast, jak nazwa wskazuje, to dzieło dwojga. Pojednanie jest odbudowaniem relacji, którą rana zniszczyła. Obrazowo można powiedzieć, że przebaczenie to umacnianie brzegu rzeki, a pojednanie to odbudowa zburzonego mostu. Oczywiście taki most może powstać tylko wówczas, kiedy jego punkt oparcia (serce) jest do tego gotowe (przebaczyło). Continue reading »

 • Przebaczenie Możliwość komentowania Przebaczenie, podaj dalej! (8) – Przebaczyć samemu sobie (cz.2) została wyłączona

  Tydzień temu zaczęliśmy o przebaczeniu samemu sobie. Jest to ważna sprawa. Bez tego przebaczenia możemy bowiem całe życie, świadomie bądź nieświadomie, być katami samych siebie! Nieraz brak takiego przebaczenia sprawia, że wydaje nam się, jakby to Bóg nam nie przebaczył. Próbujemy wyznawać nasze winy wielokrotnie, albo samo-usprawiedliwiamy się, obwiniając przy tym innych i krytykując ich. Przebaczenie samu sobie pozwala wejść nam w prawdziwą, a nie iluzoryczną relację z własnym sercem. Continue reading »

 • Przebaczenie Możliwość komentowania Przebaczenie, podaj dalej! (7) – Przebaczyć sobie samemu (cz.1) została wyłączona

  Pięć kroków ku przebaczenia to sedno metody Worthingtona. One nie wyczerpują jednak całego tematu. Są jakby fundamentem, który pozwala iść dalej. Dzisiaj krótko zatrzymam się nad jednym elementem: przebaczenie samemu sobie. Oczywiście, to przebaczenie zbudowane jest także metodzie opisanej przez amerykańskiego psychologa, choć ma swoje specyficzne elementy. Continue reading »

 • Przebaczenie Możliwość komentowania Przebaczenie, podaj dalej! (6) – Dopełnienie została wyłączona

  Decyzja podjęta, przebaczenie osiągnięte! Więzy przeszłości zerwane, chęć odwetu zwyciężona! W ten sposób dochodzimy do wyzwolenia, które daje przebaczenie. Ale przebaczenie raz dokonane potrzebuje dojrzeć, potrzebuje się ugruntować, dlatego ostatni, piąty krok, który wymienia Worthington to: trwać zdecydowanie w postawie przebaczenia. Dzisiaj kilka słów o tym. Continue reading »

 • Przebaczenie Możliwość komentowania Przebaczenie, podaj dalej! (5) – By się nie cofnąć została wyłączona

  Decyzja, która była owocem przebytej do tej pory drogi jest istotnym elementem w procesie przebaczenia. Nie oznacza to jednak, że w tym momencie sprawa jest załatwiona. Droga przebaczenia prowadzi nas jeszcze przez dwa etapy. Dzisiaj zajmiemy się jednym z nich, wyrażenie, wysiłek publicznego zamanifestowania decyzji przebaczenia. To jest czwarty z pięciu kroków naszej wędrówki. Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.