Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Kwiecień 2019
N P W Ś C P S
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
 • Adwent, Ewangelia Możliwość komentowania I Niedziela Adwentu – Bezradność i moc została wyłączona

  Dzisiejsza, pierwsza niedziela Adwentu, wprowadza nas w nowy rok liturgiczny, nowy czas łaski, nowy moment historii zbawienia, w którym Kościół chce odsłaniać przed nami misterium Jezusa Chrystusa. To sam Pan przechodzi po ścieżkach naszego współczesnego świata tą samą drogę zbawienia, którą przebył w Galilei i Judei abyśmy dzisiaj mogli dotykać Jego życia. U progu Adwentu i nowego roku liturgicznego Kościół na nowo pragnie budzić w nas doświadczenie nadziei. W centrum Ewangelii tego dnia stoją słowa:

  Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, nadchodzącego w obłoku z mocą i wielką chwałą (Łk 21,25-28.34-36)

  Continue reading »

 • Adwent Możliwość komentowania Adwent (4) – Wpatrzeni w widzialne, porwani ku niewidzialnemu została wyłączona

  Ostatni tydzień Adwentu zmienia nieco swój charakter. Nieco w tle zostaje wymiar oczekiwania na ostateczne przyjście Chrystusa, a uwaga zostaje skierowana na to przyjście, które dokona się w Boże Narodzenie. Jedno jednak nie wyklucza drugiego, o czym doskonale przekonuje tekst liturgiczny. W prefacji mszalnej na uroczystość Narodzenia Pańskiego spotykamy słowa:

  Przez tajemnicę Wcielonego Słowa  zajaśniał oczom naszej duszy  nowy blask Twojej światłości;
  abyśmy poznając Boga w widzialnej postaci, zostali przezeń porwani do umiłowania rzeczy niewidzialnych.
  (Prefacja o Narodzeniu Pańskim) Continue reading »

 • Adwent Możliwość komentowania Adwent (3) – Życie na nowo odkryte została wyłączona

  Sprecyzowany cel, to pierwszy element, który sprawia, że człowiek przestaje być włóczęgą i staje się pielgrzymem. Adwent poprzez swoją dynamikę, poprzez liturgię pokazuje ten cel, do którego zmierza cały świat – powtórne przyjście Chrystusa. Ostatecznie spotkanie z Panem życia, do którego przygotowuje liturgia tego czasu jest celem całego życia ludzkiego. Dlatego chrześcijanin jest przede wszystkim człowiekiem adwentu, człowiekiem oczekiwania, człowiekiem-pielgrzymem ku Pełni. To wszytko nie jest tylko oderwaną od życia teorią, czymś co można odłożyć na półkę dopóki człowiek jest młody. Odkrycie tego ostatecznego celu ma wpływ na codzienne życiowe wybory. To kształtuje pewien styl życia. Dzisiaj spróbuję pokazać to na przykładzie życia św. Pawła Apostoła. Choć nigdy nie mówił on o sobie jako o człowieku adwentu, to fakt jak żył i co pisał, pięknie o tym świadczy.

  Bracia, ja nie sądzę o sobie samym, że już zdobyłem, ale to jedno czynię: zapominając o tym, co za mną, a wytężając siły ku temu, co przede mną,pędzę ku wyznaczonej mecie, ku nagrodzie, do jakiej Bóg wzywa w górę w Chrystusie Jezusie. (Flp 3,14) Continue reading »

 • Adwent Możliwość komentowania Adwent (2) – Sprecyzować cel została wyłączona

  Aby odkryć sens życia, aby stać się pielgrzymem, który nieustannie wędruje w wyznaczonym kierunku, potrzebne jest jasne określenie celu. Tylko jasny cel, do którego się zmierza pozwala we wszystkich wydarzeniach życia odkryć element tej wielkiej pielgrzymki, w którą człowiek wyruszył. Dziś więc nieco o tym celu, którym dla chrześcijan jest nowa ziemia. Jeden z tekstów soborowych mówi:

  Nie znamy czasu, kiedy ma zakończyć się ziemia i ludzkość, ani nie wiemy, w jaki sposób wszechświat ma zostać zmieniony. Przemija wprawdzie postać tego świata zniekształcona grzechem, ale pouczeni jesteśmy, że Bóg gotuje nowe mieszkanie i nową ziemię, gdzie mieszka sprawiedliwość, a szczęśliwość zaspokoi i przewyższy wszelkie pragnienia pokoju, jakie żywią serca ludzkie (Konstytucja duszpasterska o Kościele, 39) Continue reading »

 • Adwent Możliwość komentowania Adwent (1) – Czy to ma jeszcze sens? została wyłączona

  Współczesny świat osiągnął niesamowity poziom rozwoju praktycznie w każdej dziedzinie. Komunikacja, medycyna, media, transport… w praktyce nie ma dziedziny ludzkiego życia, która nie mogłaby skorzystać z dobrodziejstw współczesnych odkryć. Wydaje się, że człowiek ma wszystko czego potrzebuje do życia. Czy więc potrzebuje jeszcze adwentu? Czy ma jeszcze czego oczekiwać? Nie ma się co łudzić, człowiek oduczył się oczekiwania, żyje w świcie, w którym wszystko jest natychmiast, od reki. Czy więc adwent ma jeszcze sens?

  Kto jednak spojrzy z odwagą w ludzkie serce, odkryje, że człowiek mając wszystko, aby żyć, coraz częściej nie wie po co i dlaczego żyje. Człowiek XXI uzbrojony wszystkim co potrzebne jest do wędrówki przez życie, stracił z horyzontu cel do którego zmierza. Nie mając już jasnego, konkretnego celu, ważnego przez całe życie, przestał być pielgrzymem. Nie wie już dokąd idzie, nie wie co wybierać, aby osiągnąć cel. Dzisiaj bardziej mówi się o człowieku, który nie jest już pielgrzymem, ale włóczęgą. Idzie przez życie obierając krótkotrwałe cele: zarobić pewną sumę pieniędzy, kupić kolejny gadżet, który wydaje się niezbędny do życia, zdać kolejny egzamin… Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.