Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Życie wieczne Możliwość komentowania Życie wieczne (5) – Nadzieja i pragnienie została wyłączona

  Doświadczenie życia wiecznego, a zarazem walka i „ziemskie przyciąganie” są nieodłącznym doświadczeniem każdego chrześcijańskiego życia. Człowiek wierzący doświadcza i pragnienie tego, czego się smakuje, tej pełni, która przychodzi od Pana. Równocześnie żyjąc na ziemi, na własnej skórze doświadcza, że słabość ludzka narzuca się i próbuje przysłonić doświadczenie życia wiecznego. To co pozwala podjąć walkę, o której pisałem tydzień temu, to nadzieja i rodzące się z niej pragnienie życia.

  Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia. Lecz nie tylko ono, ale i my sami, którzy już posiadamy pierwsze dary Ducha, i my również całą istotą swoją wzdychamy, oczekując przybrania za synów – odkupienia naszego ciała. (Rz 8,22-23)

  Continue reading »

 • Życie wieczne Możliwość komentowania Życie wieczne (4) – Walka, która trwa została wyłączona

  Tydzień temu zarysowałem granicę między życiem a śmiercią, między życiem wiecznym a tym które prowadzi do zniszczenia człowieka. Chociaż chrześcijanin to ten, który ma doświadczenie przejścia ze śmierci do życia, to jednak wróg życia nie daje za wygraną. Czyha on, aby zwabić człowieka, aby na nowo wprowadzić go w przestrzeń śmierci. Dziś właśnie nad tym elementem życia wiecznego się zatrzymam jeszcze raz wracając do tekstu Jana:

  My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do życia, bo miłujemy braci, kto zaś nie miłuje, trwa w śmierci. Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego. (1 J 3,14-15)

  Continue reading »

 • Życie wieczne Możliwość komentowania Życie wieczne (3) – Ze śmierci do życia została wyłączona

  Świat jest podzielony: jest przestrzeń życia które ma swój koniec i przestrzeń życia wiecznego. Między jednym a drugim jest granica. Z reguły tą granicę między życiem doczesnym i wiecznym widzimy w śmierci. Mówi się, że życie wiecznie jest po śmierci. Ale ta granica, dla chrześcijan znajduje się w innym miejscu. Próg życia i śmierci dla chrześcijan zostaje przekroczony w innym momencie. Ten próg wyznacza św. Jan w swoim liście:

  My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do życia, bo miłujemy braci, kto zaś nie miłuje, trwa w śmierci. Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego. (1 J 3,14-15)

  Continue reading »

 • Życie wieczne Możliwość komentowania Życie wieczne (2) – Poza granicą śmierci została wyłączona

  Życie wieczne nie jest tylko czymś, co pozostaje kwestią przyszłości. Nie jest swego rodzaju „emeryturą”, na którą człowiek kiedyś odejdzie, jeśli będzie się dobrze sprawował. Ono wdziera się w teraźniejszość. Nawet więcej, ono już wdarło się w teraźniejszość życia tych, którzy na serio weszli w więź Jezusa. Święty Paweł zapisał w jednym z listów słowa, które dotyczą życia wiecznego, a które wydają się być niezrozumiałe. Dzisiaj nad nimi się trochę zatrzymam:

  A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia. Łaską bowiem jesteście zbawieni. Razem też wskrzesił i razem posadził na wyżynach niebieskich – w Chrystusie Jezusie, (Ef 2,4-6)
  Continue reading »

 • Życie wieczne Możliwość komentowania Życie wieczne (1) – Aby znali Ciebie… została wyłączona

  Historia Mojżesza w jakiś sposób zobrazowała doświadczenie chrześcijańskie i misję, która się z nim wiąże. Jest to misja wyprowadzania ludzi z niewoli do wolności, z ciemności do światła, ze śmierci do życia. Tutaj jednak rodzi się pytanie: czym jest życie wieczne? To tylko pewne pojęcie, w które trzeba wierzyć, czy konkretne doświadczenie? A jeśli doświadczenie – do dostępne już tutaj na ziemi czy dopiero w niebie? Pytań o życie wieczne jest sporo. Spróbuję przez kilka najbliższych tygodni podsunąć kilka intuicji, które dotyczą życia wiecznego. Wprost o tym, czym jest życie wieczne mówi Jezus. W mowie w wieczerniku prosi o takie życie dla swoich uczniów, a potem dodaje:

  A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa (J 17,3).

  Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.