Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku, kim jesteś? (14) – Podsumowanie: osoba, wolność, miłość! została wyłączona

  Przez ostatnie trzy miesiące próbowaliśmy razem wędrować ścieżkami ludzkiego doświadczenia i rozumu, aby odkrywać to kim jest człowiek i w jaki sposób może on najpełniej siebie zrealizować. W całym tym wędrowaniu próbowałem przybliżyć myśl Karola Wojtyły, który ponad 50 lat temu, zgłębiając ten sam temat doszedł do wniosku, że „miłość jest najpełniejszą realizacją tych możliwości, które tkwią w człowieku”. Dziś jeszcze raz krótko spróbuję zebrać i podsumować całą naszą wędrówkę.

  Zaczęliśmy od doświadczenia najbardziej pierwotnego, które wyraża się w stwierdzeniu: „ja jestem”. Jest do doświadczenie wspólne dla każdego człowieka. Człowiek ma świadomość tego że jest, że żyje, że istnieje. Jednocześnie idąc dalej w głąb tego doświadczenia zobaczyliśmy, że nie jest istotą statyczną, ale żywą i dynamiczną. Ciągle się coś w nim dzieje, począwszy od procesów fizjologicznych poprzez stany emocjonalne aż po wybory i decyzje. Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku kim jesteś ? (13) – Prawo daru i pełnia miłości została wyłączona

  Po kilku tygodniach przerwy wracamy także do rozważań o człowieku. To już prawie koniec, choć na podsumowanie całości przyjdzie czas za tydzień. Tymczasem dzisiaj spróbujemy doprowadzić do końca tą wędrówkę, która prowadzi nas coraz na coraz to głębszy poziom rozumienia miłości. Jej szczyt odnajdujemy w zjednoczeniu kobiety i mężczyzny.

  Wszystko co powiedzieliśmy ostatnim razem dotyka już prawie tej pełni. Prawo wzajemności i ekstazy, czyli wyjścia poza siebie jest już pewnym doświadczeniem miłości. Pełnię osiąga ona jednak wówczas, kiedy pojawia się jeszcze jeden element – prawo daru. Nie chodzi tutaj tylko o zwykłe prezenty, którymi osoby obdarowują się dla wyrażania własnej miłości. Prawo daru sięga o wiele głębiej i dotyczy wzajemnego darowania siebie drugiej osobie. Wówczas relacja ja-ty , która jest relacją wzajemności, zmienia się w relację my. Z dwojga tworzy się jedno, a wzajemność i ekstaza osiągają w tym obdarowaniu się swoją pełnię. Ale po kolei. Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku kim jesteś? (11) – Relacja wzajemności i prawo ekstazy została wyłączona

  Tydzień temu próbowałem zarysować ten rys miłości, który wyprowadza osobę poza nią samą. Kiedy na horyzoncie jej życia pojawia się druga osoba, inna niż wszystkie pozostałe, człowiek zostaje wytrącony ze swojego neutralnego biegu życia. Wówczas zaczyna się w nim „wydarzać” miłość. Dziś spróbujemy zrobić krok dalej i zobaczyć co dzieje się, kiedy osoba ze zdumieniem odkryje, że ta, która stanęła w polu jej widzenia pragnie odpowiedzieć na zaproponowaną relację. W ten sposób stajemy przed pełniejszym wymiarem miłości. Miłość nie jest bowiem tylko czymś co dzieje się w osobie i co osoba czyni. Miłość ze swej natury pragnie wzajemności. Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku kim jesteś? (10) – Nikt nie jest samotną wyspą została wyłączona

  Tydzień temu zwróciłem uwagę na pierwszą i podstawową relację jaką osoba zobowiązana jest budować – jest to relacja z samym sobą. Podstawą tej relacji jest odkrycie siebie jako jedynego i niepowtarzalnego świata, świata zdolnego do decydowania o sobie i odpowiedzialnego za siebie. W każdym czynie, w każdej decyzji, nawet najbardziej ukrytej, ta relacja do siebie jako osoby jest zawarta.

  Człowiek jednak, będąc niepowtarzalnym światem, nie jest samotną wyspą. Jego relacja do niego samego nie zamyka go na inne osoby. Wręcz przeciwnie. To właśnie odkrycie tej prawdy, odkrycie swojej godności, swojej niepowtarzalności i wielkości, jest podstawą właściwej relacji z drugim człowiekiem. Tylko na bazie odkrycia siebie, człowiek może odkryć, że drugi człowiek też jest osobą! On też ma swoją godność, swój wewnętrzny świat, sam o sobie stanowi w prawdzie i wolności. Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku kim jesteś? (9) – Wartość zadana samemu sobie została wyłączona

  Tydzień temu zakończyliśmy analizę tego wszystkiego, co ujawnia się, kiedy człowiek jest gotów podążać za własnym doświadczeniem, kiedy jest gotów zastanowić się i krok po kroku prześledzić to co kryje się w krótkim przeżyciu ja chcę, wybieram. Człowiek, zdolny w swej wolności wybierać, odkrywa siebie w świecie wartości. Wolność prawdziwa nie jest bowiem samowolą, ale dana jest po to, aby człowiek wybierał wartości – za nie jest też odpowiedzialny.

  Dziś wchodzimy w ten świat wartości, a w nim pierwsza i najważniejsza, to osoba. Intuicyjnie czujemy, że osoba jest kimś wartościowym. O człowieku nie mówimy coś ale ktoś. Ta wartość osoby nazywana jest godnością. Dziś dużo mówi się o godności osoby, krótko więc zatrzymajmy się nad tym. Nie wchodzimy tutaj w rozważania na płaszczyźnie teologicznej, ale czysto rozumowej – filozoficznej. W czym ujawnia się godność osoby ludzkiej? Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku kim jesteś? (8) – Wolność i prawda została wyłączona

  Analizy poprzednich tygodni doprowadziły nas do momentu, w którym odkryliśmy, że wolność człowieka realizuje się, kiedy ten sam decyduje się na wybór. W wyborze tym człowiek jest niezależny od tego, co go pociąga, co staje przed nim jako potencjalny przedmiot wyboru. Nie oznacza to jednak, że wybór jest całkowicie losowy. Jest on dokonywany na podstawie pewnego kryterium. Dlatego dzisiaj spróbujemy poszukać odpowiedzi jakie kryterium wyborów jest właściwe dla człowieka?

  Spróbujmy znów zatrzymać się nad ludzkim doświadczeniem. Oprócz pociągania, które jakaś wartość wywołuje w człowieku spontanicznie, w momencie wyboru człowiek spotyka w sobie jeszcze jedno doświadczenie: powinność. Nieraz pomimo że coś wydaje się pociągające, człowiek doświadcza, że nie powinien za tym podążać. Innym razem, człowiek czuje, że coś powinien wybrać, choć nie wydaje mu się to przyjemne czy pociągające. Właśnie ten moment powinności pokazuje, że wolność człowieka nie jest zwykłym losowym wybraniem tego co bardziej użyteczne lub co bardziej przyjemne. Kryterium wyboru człowieka jest prawda. Co to oznacza? Continue reading »

 • Po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej wyjazdami, wracamy do tematu odkrywania istoty człowieka. Ostatnio zatrzymaliśmy się nad zagadnieniem wolności. Po odkrywaniu krok po kroku tego czym jest wolność, doszliśmy do momentu, w którym wolność objawiła się jako dynamizm właściwy osobie ludzkiej. Tylko tam, gdzie człowiek jest świadomy siebie, gdzie sam wybiera i decyduje, realizuje się wolność. Wolność nie występuje w świecie zwierząt, tam istnieje tylko bierne poddanie się instynktom natury. Człowiek – przeciwnie – może sam wybierać.

  Dziś idziemy nieco dalej. Kiedy człowiek pragnie użyć swojej wolności, wówczas musi aktywnie dokonać wyboru, musi uruchomić w sobie dynamizm nazwany przez nas ja chcę. Tylko tam, gdzie człowiek decyduje, gdzie owo ludzkie ja zaczyna czegoś chcieć, objawia się wolność. Ale owo ludzkie chcenie ma zawsze swój przedmiot. Człowiek chce czegoś. Dziś zatrzymamy się więc nieco nad relacją człowieka i jego wolności do świata przedmiotów. Jak to, co człowiek poznaje, co jawi mu się jako możliwe do wybrania wpływa na niego? Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku kim jesteś? (6) – Jedyny i niepowtarzalny została wyłączona

  Tydzień temu przyglądnęliśmy się temu co kryje się w doświadczeniu człowieka, kiedy ten mówi (i czyni) ja chcę, wybieram. Odkryliśmy w ten sposób wolność jako tą cechę, która posiada tylko człowiek. Wolność to zdolność wyboru kiedy mogę a zarazem nie muszę czegoś wybrać. Kiedy mogę pójść jedną, lub drugą drogą, wówczas to, ten moment, który można opisać słowem ja chcę, wybieram jest objawieniem wolności człowieka.

  Zanim pójdziemy dalej w odkrywaniu tego czym jest wolność, zatrzymajmy się dzisiaj jeszcze na chwilę w tym doświadczeniu, które opisaliśmy słowami ja chcę, wybieram. Wejdźmy głębiej, aby do końca odkryć treść, którą ono zawiera. Ten bowiem, który może powiedzieć ja chcę, wybieram, ten który może faktycznie chcieć i wybierać posiada właściwą sobie strukturę. Dla zobrazowania, tak jak samochód bez kół nie mógł by jechać, a aparat bez obiektywu nie mógłby robić zdjęć, tak i człowiek i w człowieku są pewne istotne elementy, które pozwalają mu na to, aby mógł być wolny i dokonywać wyborów. Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.