Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Przez kolejne tygodnie Wielkiego Postu zgłębialiśmy tajniki i strategię walki Dawida, który pokonał Goliata. Równocześnie widzieliśmy, że tysiąc lat później, potomek Dawida, Jezus Chrystus, tą samą strategią pokonał innego olbrzyma, który straszył człowieka perspektywą śmierci – demona. Tak doszliśmy do kulminacyjnego punktu, rozpoczynającego się jutro Triduum Paschalnego. Teraz to my musimy stoczyć tą samą walkę!

  Święte dni Triduum Paschalnego, a więc Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania nie są jedynie wspominaniem przeszłości. To nie tylko nostalgiczne powracanie do tego, co wydarzyło się kiedyś. Dzięki Liturgii wszystkie te wydarzenia stają się obecne, a swoją walkę toczy tu i teraz Mistyczne Ciało Chrystusa, czyli Kościół. W najbliższych dniach po raz kolejny rozgrywać się będzie wojna Pana, a my możemy wejść na front, albo zdezerterować i zadowolić się chwilą odpoczynku od pracy. Continue reading »

 • Dawid na polu walki Możliwość komentowania Na polu walk (5) – Ostateczna konfrontacja została wyłączona

  Tydzień temu zatrzymaliśmy się nad pierwszym starciem, które musiał stoczyć Dawid. Było to starcie ze swoimi, z mentalnością Saula, mentalnością niewiary, mentalnością w której człowiek nadzieję pokłada w sobie i swojej mocy. Jej wyrazem była chęć uzbrojenia Dawida w zbroję. Szybko się jednak okazało, że na polu walki to co ludzkie może bardziej przeszkadzać niż pomagać. Sam Dawid, kiedy założył zbroję stwierdził: Nie potrafię się w tym poruszać. Dlatego zdjął zbroję, powiedzielibyśmy rozbroił się z tego co ludzkie, aby stoczyć walkę w imię Boga. Orędzie, które oddaje tą postawę młodzieńca zostało zapisane w słowach:

  Dawid odrzekł Filistynowi: Ty idziesz na mnie z mieczem, dzidą i zakrzywionym nożem, ja zaś idę na ciebie w imię Pana Zastępów, Boga wojsk izraelskich, którym urągałeś.Dziś właśnie odda cię Pan w moją rękę, pokonam cię i utnę ci głowę. Dziś oddam trupy wojsk filistyńskich na żer ptactwu powietrznemu i dzikim zwierzętom: niech się przekona cały świat, że Bóg jest w Izraelu. Niech wiedzą wszyscy zebrani, że nie mieczem ani dzidą Pan ocala. Ponieważ jest to wojna Pana, On więc odda was w nasze ręce. (1Sm 17,45-47)

  Continue reading »

 • Dawid na polu walki Możliwość komentowania Na polu walki (4) – Pierwsze starcie ze swoimi została wyłączona

  Tydzień temu byliśmy świadkami przełamania na wojennym froncie. W obliczu mroku i niepewności powodowanej przez Goliata, znalazł się młodzieniec, Dawid, który wyrazi gotowość walki. Pojawiła się nadzieja na odmianę losu! Dzisiaj podejmiemy dalszą część lektury świętego tekstu. Zanim jednak Dawid wyruszył na walkę z olbrzymem, musiał stoczyć bój ze swoimi, z ich mentalnością, z ich lękiem, niewiarą i sposobem myślenia. Ta postawa, której uosobieniem jest Saul wyraża się w słowach:

  To niemożliwe byś stawił czoło temu Filistynowi i walczył z nim. Ty jesteś jeszcze chłopcem, a on wojownikiem od młodości (1Sm 17,33)

  Continue reading »

 • Dawid na polu walki Możliwość komentowania Na polu walki (3) – Dawid: przełom na froncie została wyłączona

  Tydzień temu naszkicowałem nieco sytuację, w której znalazł się Izrael. To panoramiczne spojrzenie objęło naród wybrany, pogrążony w mroku niepewności i niebezpieczeństwa. Dziś podążymy dalej w naszej lekturze, w której na scenę wchodzi młodzieniec o imieniu Dawid. Ten moment historii rozpoczyna się od wersetu 12, słowami, jednak, które będą kluczem do odczytania dłuższego tekstu niech będzie dialog wieńczący przybycie Dawida do obozu:

  Rzekł Dawid do Saula: „Niech niczyje serce się nie trapi! Twój sługa pójdzie stoczyć walkę z tym Filistynem”. Saul odpowiedział: „To niemożliwe, byś ty stawił czoło temu Filistynowi i walczył z nim. Ty jesteś jeszcze chłopcem, a on wojownikiem od młodości” (1Sm 17,32-33)

  Continue reading »

 • Dawid na polu walki Możliwość komentowania Na polu walki (2) – Rozpoznanie sytuacji została wyłączona

  Jak każda bitwa, również i ta, która jest udziałem Jezusa i Jego Kościoła wymaga rozeznania sytuacji. Bez rozpoznania wroga, ustalenia jego pozycji, środków i sposobów działania nie sposób pójść dalej. Dlatego dzisiaj spróbujemy zrobić ogólny przegląd sytuacji w której znalazł się lud Izraela podczas wojny filistyńskiej, a potem odkryjemy podobieństwo naszej sytuacji tego wydarzenia. Idźmy więc do pierwszej Księgi Samuela. :

  Filistyni zgromadzili swe wojska na wojnę: zebrali się w Soko, leżącym w ziemi Judy, a obóz rozbili między Soko i Azeka niedaleko od Efes-Dammim. Natomiast Saul i Izraelici zgromadzili się i rozłożyli obozem w Dolinie Terebintu, przygotowując się do walki z Filistynami. Filistyni stali u zbocza jednej góry, po jednej stronie, Izraelici zaś na zboczu innej góry, po drugiej stronie, a oddzielała ich dolina. Wtedy wystąpił z obozu filistyńskiego pewien harcownik imieniem Goliat, pochodzący z Gat. Był wysoki na sześć łokci i jedną piędź (…) Stanąwszy naprzeciw, krzyknął w kierunku wojsk izraelskich te słowa: «Po co się ustawiacie w szyku bojowym? Czyż ja nie jestem Filistynem, a wy sługami Saula? Wybierzcie spośród siebie człowieka, który by przeciwko mnie wystąpił. (1Sm 17,1-11)

  Continue reading »

 • Dawid na polu walki Możliwość komentowania Na polu walki (1) – Wprowadzenie została wyłączona

  Za nami już kilka dni Wielkiego Postu. Kiedy myślałem o tym, co zaproponować na ten czas, coraz bardziej przekonywałem się, że warto spojrzeć na te najbliższe czterdzieści dni jako na czas walki! Pan Bóg kilkakrotnie jakoś w sercu potwierdzał tą intuicję poprzez słowa, które słyszałem i teksty liturgiczne. Już kolekta, modlitwa ze środy popielcowej podsuwała dosyć mocno ten temat:

  Panie, nasz Boże, daj nam przez święty post zacząć okres pokuty, aby nasze wyrzeczenia umocniły nas do walki ze złym duchem. Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa…

  Ten temat jeszcze dobitniej wyraża kolekta w języku łacińskim, która mówi wprost o chrześcijańskiej walce, a nawet można by powiedzieć, o czasie wojny. A zaraz potem precyzuje, że jest to czas walki i zmagania ze złym duchem. Wchodzimy więc na front, na którym toczy się bitwa. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.