Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Liturgia Możliwość komentowania O Liturgii (11) – To dopiero początek! została wyłączona

  Przeszliśmy pewną drogę: zobaczyliśmy jak człowiek z natury potrzebuje liturgii, obrzędów i symboli. Potem przeszliśmy do liturgii chrześcijańskiej, aby zobaczyć tą jedyną, która może nadać nowy sens życia. Zobaczyliśmy potem wydarzenie, które w niej jest ukryte -tajemnicę Boga. Potem przeszliśmy do omawiania poszczególnych części Eucharystii, aby zobaczyć jak bardzo Chrystus, obecny w celebracji, chce nas wyprowadzać z naszego zamknięcia, aby czynić nas jednością. Szczytem tego były obrzędy komunii świętej, omówione tydzień temu. Na dzisiaj pozostały tylko obrzędy zakończenia, a w praktyce – błogosławieństwo i rozesłanie. To ostatnie brzmi:

  Idźcie w pokoju Chrystusa.

  Continue reading »

 • Liturgia Możliwość komentowania O liturgii (10) – Obrzędy Komunii świętej została wyłączona

  Po świątecznej przerwie wracamy do omawiania Eucharystii. Dzisiaj zatrzymamy się nad obrzędami komunii świętej. Do tej części liturgii należą: modlitwa Ojcze nasz, obrzęd znaku pokoju, łamanie Chleba wraz ze śpiewem Baranku Boży oraz komunia wraz z modlitwą na jej zakończenie. Wprowadzenie do Mszału mówi na ich temat:

  Ponieważ celebracja Eucharystii jest ucztą paschalną, wypada, aby zgodnie z nakazem Pana wierni należycie usposobieni przyjmowali Jego Ciało i Krew jako duchowy pokarm. Zmierzają do tego łamanie Chleba oraz inne obrzędy przygotowawcze, które bezpośrednio prowadzą wiernych do Komunii świętej (OWMR 80)

  Continue reading »

 • Liturgia Możliwość komentowania O Liturgii (9) – Modlitwa eucharystyczna została wyłączona

  Po tym, jak dary zostały złożone na ołtarzu (a wraz z nimi także uczestnicy liturgii), rozpoczyna się wielka modlitwa eucharystyczna. Rozpoczyna się ona od dialogu Pan z wami/i z duchem twoim – w górę serca/wznosimy je do Pana – dzięki składajmy Panu Bogu naszemu/godne to i sprawiedliwe. Po nim następuje prefacja, śpiew święty, święty, święty po którym kapłan zaczyna recytować dalszą część modlitwy, aż do wielkiego AMEN po słowach przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie… Continue reading »

 • Liturgia Możliwość komentowania O Liturgii (8) – Przygotowanie darów została wyłączona

  Dzisiaj rozpoczynamy omawianie drugiej części Mszy świętej, czyli liturgii eucharystycznej. Obejmuje ona trzy obrzędy: przygotowanie darów, modlitwę eucharystyczną, oraz obrzędy komunii świętej. Na początek zajmiemy się obrzędem przygotowania darów. Rozpoczyna się on procesją z darami. Po przyjęciu darów kapłan wypowiada modlitwy dziękczynienia za chleb i wino (w tym czasie może być śpiewana pieśń), a całość kończy modlitwa nad darami. Continue reading »

 • Liturgia Możliwość komentowania O Liturgii (7) – Liturgia Słowa została wyłączona

  Gdy wspólnota jest już przygotowana poprzez obrzędy wstępne rozpoczną się pierwsza z dwóch wielkich części Eucharystii. To Liturgia Słowa. Składają się na nią czytania, psalm, Ewangelia, homilia, wyznanie wiary oraz modlitwa wiernych. Całość utkana jest na kanwie milczenia, w którym słowo może zostać usłyszane, dlatego i cisza jest ważnym elementem liturgii Słowa. Kościół tak charakteryzuje tą część Mszy:

  W czytaniach, które homilia wyjaśnia, Bóg przemawia do swego ludu, ujawnia misterium odkupienia i zbawienia oraz dostarcza wiernym duchowego pokarmu; sam Chrystus przez swoje słowo jest obecny pośród wiernych. Lud przyswaja sobie to Boże słowo w milczeniu i przez śpiewy oraz przyłącza się do niego przez wyznanie wiary; nakarmiony tym słowem zanosi modlitwę powszechną w potrzebach całego Kościoła i za zbawienie całego świata.

  Continue reading »

 • Liturgia Możliwość komentowania O liturgii (6) – Obrzędy wstępne została wyłączona

  Msza Święta składa się z czterech części: obrzędy wstępne, liturgia Słowa, liturgia eucharystyczna oraz obrzędy zakończenia. Przez najbliższe tygodnie krótko zatrzymamy się nad każdą z nich aby zobaczyć jaki jest jej sens i cel. Dzisiaj pierwsza z nich: obrzędy wstępne. Do obrzędów tych należy procesja wejścia, wraz ze śpiewem, oddanie czci ołtarza przez pocałunek (i ewentualnie okadzenie), znak krzyża, pozdrowienie Pan z wami, akt pokuty, śpiew Chwała oraz modlitwa dnia- tzw. kolekta. Continue reading »

 • Liturgia Możliwość komentowania O liturgii (5) – Zbawcza jedność została wyłączona

  Tydzień temu zobaczyliśmy, że liturgia to sam Jezus Chrystus obecny pośród nas w swoim misterium. Tak jak Bóg chodził po ziemi i poprzez swoje ludzkie gesty i słowa zbawiał człowieka, tak samo teraz zbawia nas przez gesty i słowa, podczas liturgii.

  Zbawienie, którego Bóg pragnie udzielić człowiekowi jest wybawieniem od śmierci. Nie chodzi tutaj tylko o śmierć w sensie biologicznym. Jako że człowiek jest stworzony z miłości i do miłości, prawdziwa śmierć to ta, w której człowiek przestaje żyć miłością, kiedy zamyka się w swoim egoizmie, buduje mury, a w końcu skazuje się na piekło samotności. Spełnienie ludzkiego życia przychodzi tylko przez miłość, przez otwarcie, przez wyjście poza siebie, poza własne granice, ku pełni życia. Continue reading »

 • Liturgia Możliwość komentowania O Liturgii (4) – Poznaję Cię, Panie, w twoich sakramentach została wyłączona

  Po krótkim scharakteryzowaniu tego, czym, a może lepiej Kim jest misterium Boga, objawione w Jezusie Chrystusie, czas przejść do kolejnej kwestii. Mianowicie,czym jest liturgia, którą celebrujemy? Jaka jest związek między Jezusem a liturgią?  W zrozumieniu tego posłużą tam dwa zdania, jedno z IV, a drugie z V wieku. Oba wypowiedziane przez wielkich świętych, ojców Kościoła. Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.