Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Wiara Możliwość komentowania Podwoje wiary (7) – Opowieść zawarta w liturgii została wyłączona

  Ostatnie tygodnie były próbą odczytania całego dynamizmu tej historii, która zamknięta jest w zwięzłej formule wyznania wiary. Historia ta nie jest jednak tylko czymś co pozostaje na płaszczyźnie słów, ona staje się życiem. Najpierw życiem Chrystusa, aby potem stała się też naszym życiem. Ona cały czas wydarza się w Liturgii, szczególnie w Eucharystii. Właśnie o tym mówią słowa wypowiadane tuż po konsekracji. W III Modlitwie eucharystycznej kapłan modli się:

  Wspominając Boże zbawczą mękę Twojego Syna, jak również cudowne Jego zmartwychwstanie i wniebowstąpienie, oraz czekając na powtórne Jego przyjście, składamy Ci wśród dziękczynnych modłów tę żywą i świętą ofiarę. (III ME) Continue reading »

 • Wiara Możliwość komentowania Podwoje wiary (6) – Przyszłość, która nie ma końca została wyłączona

  Opowieść zawarta w wyznawanym symbolu wiary nie zamyka się tylko do przeszłości i teraźniejszości. Po tym jak wierzący wspominają boską historię, opowiadają jej punkt kulminacyjny – życie Syna, wyznają jej trwanie w Kościele, wspominanie zmienia się w oczekiwanie. Ostatnie zdanie credo brzmi:

  Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen.

  W ten sposób koniec staje się nowym początkiem. Kończy się wyznanie wiary, ale nie kończy się boska opowieść. Wręcz przeciwnie. To ostatnie zdaje staje się nowym otwarciem, nowym początkiem. Właśnie w tym momencie, w którym nie możemy już nic więcej powiedzieć, rozpoczyna się oczekiwanie. Wiara staje się nadzieją. Continue reading »

 • Wiara Możliwość komentowania Podwoje wiary (5) – Wspólnota Boga z ludźmi została wyłączona

  Po tym, jak zatrzymywaliśmy się nad kolejnymi Boskimi Bohaterami Opowieści, w wyznaniu wiary następuje pewien zwrot. Po wyznaniu wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego, na scenie boskiej opowieści pojawia się nowy bohater – Kościół. Wspólnota wyznaje:

  Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.

  Kościół, o którym nie mówimy: wiem, widzę ale wierzę. W ten sposób odsłania się już pierwszy rys Kościoła. Nie jest on tylko tym co widzialne, nie jest tylko wspólnotą ludzi, wraz ze swoimi strukturami, organizacjami i pewnym porządkiem. Gdyby tak było, wówczas nie musielibyśmy mówić: wierzę. Wówczas wystarczyło by powiedzieć: wiem, znam – lub nie znam go. Tymczasem wiara w Kościół odsłania jego głębszą tożsamość: to wspólnota Boga z ludźmi. W Apokalipsie św. Jan zapisał: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi (Ap 21,3). Continue reading »

 • Wiara Możliwość komentowania Podwoje wiary (4) – Ten, który ożywia została wyłączona

  Kulminacyjnym punktem i zarazem fundamentem naszej wiary jest historia Boga- Człowieka, Jezusa Chrystusa. Chociaż ta historia wydarzyła się na ziemi dwa tysiace lat temu, wiara nie jest jedynie sentymentalnym wspomnieniem tamtego wydarzenia. Ta sama historia nieustannie się spełnia, nieustannie jest żywa. Sprawia to ten, który jest Panem i Ożywicielem. Dlatego w credo wyznajemy:

  Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi, który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę, ktory mówił przez proroków. Continue reading »

 • Wiara Możliwość komentowania Podwoje wiary (3) – Kulminacyjny moment opowieści została wyłączona

  Wiara chrześcijańska nie jest wiarą jedynie w wielką opowieść dziejów świata. Jest to wiara w historię, która dzieje się w życiu każdego pojedyńczego człowieka. Historia świata nie jest przecież tylko jakimś pustym pojęciem – ona realizuje się poprzez życie kolejnych pokoleń, a w każdym pokoleniu, poprzez życie konkretnych ludzi. Dlatego Bóg zechciał w całej tej historii uczynić punkt kulminacyjny, życie konkretnej osoby. W nim chciał ukazać swój własny zamysł wobec każdego człowieka. Uczynił to w życiu Jezusa Chrystusa, dlatego w wyznaniu wiary Kościół przypomina nam tą historię życia Boga-Człowieka:

  Wierzę w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało. On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. I zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo. I wstąpił do nieba; siedzi po prawicy Ojca. I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych, a Królestwu Jego nie będzie końca. Continue reading »

 • Wiara Możliwość komentowania Podwoje wiary (2) – Wierzę w Autora opowieści została wyłączona

  Historia, którą opowiada nasze credo ma swój początek. Jest to początek bardzo konkretny. U początku wszystkiego jest żywa Osoba, jest Ojciec. Ta opowieść ma swojego boskiego Autora. Choć przywykliśmy do tego, aby Boga nazywać Ojcem, nie jest to jednak tylko puste stwierdzenie. To, że Bóg jest Ojcem i Stworzycielem na znaczenie, dlatego dzisiaj zatrzymamy się nad wobec tej prawdy:

  Wierzę jednego Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. Continue reading »

 • Na wakacjach, które już należą do przeszłości, miałem okazję poprowadzić rekolekcje na temat wiary. Teraz, kiedy czas wrócić do pracy, pomyślałem, aby także na blogu przybliżyć te treści. Rekolekcje także mi dały pewne nowe zrozumienie i przeżycie tego czym jest wiara. Sprobuję się więc podzielić własną refleksją i własnym doświadczeniem, które przyniósł mi trwający jeszcze rok wiary.

  Wydaje mi się to ważne, aby na nowo odkryć sens wiary. My, ludzie rozumu zagubiliśmy jej prawdziwy sens. Zdefiniowaliśmy podstawowe pojęcia i ułożyliśmy właściwe regułki. Wszystko stało się tak oczywiste i jasne… że straciło całą swoją moc oddziaływania, zdolność fascynacji. Bez żadnych emocji recytujemy w każdą niedzielę: Wierzę w jednego Boga, tak jakbyto  było twierdzenie matematyczne, którego trzeba się wyuczyć, ale które ma niewiele wspólnego z życiem.  Continue reading »

 • Wiara Możliwość komentowania Podwoje wiary została wyłączona

  W drodze do Rzymu, spod Grazu w Austrii chcę podzielić się dzisiaj kilkoma refleksjami na temat wiary. W następnym tygodniu w całym Kościele rozpoczyna się bowiem rok wiary. Czas, w ktorym papież pragnie, aby wszyscy chrześcijanie na nowo spojrzeli na swoją więź z Bogiem, aby przed nami – ludźmi tego świata otwarły się podwoje Bożego życia. Czym więc ta wiara jest? Czy jest ona jeszcze dzisiaj potrzebna nowoczesnemu człowiekowi? Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.