Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

kwiecień 2012
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
 • Ewangelia Możliwość komentowania IV Niedziela wielkanocna: Pasterz i najemnik została wyłączona

  Czwarta niedziela wielkanocna zwana jest niedzielą Dobrego Pasterza. Słowo w tym dniu zachęca nas, aby w tym dniu odwrócić wzrok od siebie, od swoich spraw i spojrzeć na Tego, za którym idziemy. On sam niejako przedstawia się nam mówiąc o sobie w ten sposób:

  Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają (J 10,11-13) Continue reading »

 • Cała historia świata jest historią miłości Boga i człowieka, miłości Oblubieńca i oblubienicy. Tak jak próbowałem to naszkicować, od samego początku, aż do ostatecznego spełnienia dzieje świata są dziejami miłości Boga i człowieka. Kto w takim kluczu nauczy się odczytywać historię świata, a także historię swojego życia, odkryje nowy głębszy sens każdego wydarzenia, głębszy sens życia. Przez kilka kolejnych tygodni będę chciał w tym kluczu odczytać pewne szczególne spotkania Boga i człowieka. Dziś to spotkanie, które dokonuje się w sakramencie pokuty i pojednania. Będzie nam w tym towarzyszyć słowo z Ewangelii św. Jana:

  Uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz? (…) Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił? A ona odrzekła: Nikt, Panie! Rzekł do niej Jezus: I Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz. (J 8,3-11) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania III Niedziela wielkanocna: Bóg przewidział została wyłączona

  W III niedzielę wielkanocną jesteśmy światkami kolejnego spotkania Jezusa zmartwychwstałego z uczniami. Łukasz, podobnie jak Jan w ubiegłym tygodniu zwraca uwagę na rany Jezusa. Jezus pokazuje je, jako swój znak rozpoznawczy. On pokazując uczniom rany, pokazując swoje prawdziwe ciało, mówi do nich:

  To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach. (Łk 24,44) Continue reading »

 • Co jakiś czas wraca w mediach temat końca świata. Jedni reagują lękiem, inni zdają się nie zwracać na to uwagi. Temat ten jest istotny także dla nas, jeśli Historię pewnej miłości chcemy zrozumieć do samego końca. Dlatego dzisiaj chciałbym poświęcić mu kilka słów. Źródłem, z którego zaczerpniemy będą słowa z Apokalipsy.

  I przyszedł jeden z siedmiu aniołów, co trzymają siedem czasz pełnych siedmiu plag ostatecznych, i tak się do mnie odezwał: Chodź, ukażę ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka. I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte – Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, mające chwałę Boga. źródło jego światła podobne do kamienia drogocennego, jakby do jaspisu o przejrzystości kryształu. (Ap 21,9-11) Continue reading »

 • Druga Niedziela Wielkanocna zwana też jest Niedzielą Miłosierdzia. Liturgia słowa zaprasza nas tego dnia, aby zbliżyć się do ran Jezusa. Tych ran, które On jako żyjący pokazuje swoim uczniom. Tak jak Tomasza Apostoła zaprasza nas:

  Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym. (J 20,27) Continue reading »

 • Choć zakończył się okres Wielkiego Postu i dotarliśmy do szczytu Historii pewnej miłości, zachęcony pozytywnymi głosami, które do mnie docierały postanowiłem nieco ją przedłużyć. Historia ta bowiem kończy się w momencie zaślubin, w momencie chrztu czy jego odnowienia. Jej blask oświetla całą rzeczywistość wiary.

  Dlatego chciałbym przez kilka kolejnych tygdni wskazać pewne wydarzenia, które przypominają nam o niej, pewne fakty, które sprawają, że ta historia cały czas może się dziać w naszym życiu. Dziś pierwsza z nich – Kościół. Ochrzczeni, zaślubieni z Panem tworzą wspólnotę, tą Jego Oblubienicę, o czym przypomina św. Paweł:

  Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić , oszyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyzsy słowo, aby samemu sobie przedstawić Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany. (…)Dlatego opuści człowiek Ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją i bedą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła. (Ef 5,25-38.31-32) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Niedziela Zmartwychwstania: Wszedł, ujrzał i uwierzył została wyłączona

  W pierwszy dzień tygodnia, dzień zmartwychwtania jestśmy zapraszani przez Słowo Boże aby uczyć się wiary, która zmienia życie.  Słowo, które w niedzielnej Ewangelii pada chyba najczęściej to grób. Św. Jan relacjonuje krótko:

   wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. (J 20,8) Continue reading »

 • Historia, którą próbowałem przybliżyć w czasie tego Wielkiego Postu swój szczyt i spełnienie osiągnęła w Jezusie Chrystusie. W Jego śmierci i zmartwychwstaniu Bóg objawił do końca swoją wierność wobec niewiernej oblubienicy. Ta historia to jednak nie przeszłość, ona cały czas trwa. Bóg każdego z nas zaprasza do wejścia całym sercem w tą historię, która staje się dla nas obecna w Liturgii. Zaczęliśmy od księgi Ozeasza i do niej chcę teraz wrócić. Po tym jak Bóg zapowiada pustynie dla swojej oblubienicy, mówi:

  I poślubię cię sobie na wieki, poślubię przez sprawiedliwość i prawo, przez miłość i miłosierdzie. Poślubię cię sobie przez wierność, a poznasz Pana. W owym dniu odpowiem – wyrocznia Pana – oczekiwaniu niebios, a one odpowiedzą oczekiwaniu ziemi. (Oz 2,21-23a) Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.