Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

lipiec 2012
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
 • Ewangelia Możliwość komentowania XVII Niedziela zwykła: Prowokujące pytanie została wyłączona

  Raz na trzy lata, kiedy w ciągu roku czytana jest Ewangelia wg św. Marka, przez kilka wakacyjnych niedziel Liturgia przerywa markową narrację.  Czyni to, aby poprzez lekturę Ewangelii wg św. Jana wprowadzić nas w tajemnicę Eucharystii. Właśnie w najbliższą niedzielę usłyszmy pierwszy fragment Ewangelii św. Jana, a w nim pewną prowokację Jezusa:

  Kiedy więc Jezus podniósł oczy i ujrzał, że liczne tłumy schodzą się do Niego, rzekł do Filipa: „Skąd kupimy chleba, aby oni się posilili?” A mówił to wystawiając go na próbę. Wiedział bowiem, co miał czynić. Odpowiedział Mu Filip: „Za dwieście denarów nie wystarczy chleba, aby każdy z nich mógł choć trochę otrzymać”.(J 6,5-7) Continue reading »

 • Mężczyzna w Kościele Możliwość komentowania Mężczyzna w Kościele (cz.4) – Uciekinier?! została wyłączona

  W ubiegłym tygodniu próbowałem opisać sytuację Adama, który zerwał więź z Bogiem. To sytuacja, którą można streścić w trzech wypowiedzianych przez niego słowach: usłyszałem głos, przestraszyłem się i ukryłem się. Dziś wracamy jeszcze raz do tego tekstu, aby zobaczyć, jak bardzo to dziedzictwo Adama odbija się we współczesnych mężczyznach.

  Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: „Gdzie jesteś?” On odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się”. On odpowiedział: „Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?” Mężczyzna odpowiedział: „Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem” (Rdz 3,9-12) Continue reading »

 • Choć w niedzielnej Ewangelii św. Marek kontynuuje temat uczniów, którzy wracają z wyprawy misyjnej, to w świetle pozostałych czytań, Liturgia zwraca naszą uwagę ku Jezusowi. Jego postawę Marek słowami:

  Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać. (Mk 6,34) Continue reading »

 • Prawdziwie wierzący mężczyzna może być naprawdę niebezpieczny. Przede wszystkim dla tych, którzy dla wygodnego życia byliby gotowi zadowolić się kompromisami. Dlatego aby nieco „rozbroić” prawdziwą męskość, próbuje się wykrzywić obraz wiary, aby w ten sposób odsunąć mężczyzn od Boga prawdziwego. Dziś spróbuję zatrzymać się nad konsekwencjami takiej zerwanej relacji z Bogiem. Prowadzić nas będzie dialog Boga z Adamem tuż po tym, jak ten drugi spróbował „uwolnić się” od Boga.

  Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: „Gdzie jesteś?” On odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się”. On odpowiedział: „Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?” Mężczyzna odpowiedział: „Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem” (Rdz 3,9-12) Continue reading »

 • Po tym jak w ostatnią niedzielę wraz z uczniami mogliśmy być świadkami odrzucenia Jezusa w Jego rodzinnym mieście, Nazarecie, już jutro św. Marek prowadzić nas będzie ku coraz bardziej zażyłej relacji ze Zbawicielem. Słowo, którego będziemy słuchać i kontekst w jakim ono pada jest bardzo ważne. Jezus bowiem rozsyła swoich uczniów:

  Następnie przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi i przykazał im, żeby nic ze sobą nie brali na drogę (Mk 6,7-8) Continue reading »

 • Mężczyzna w Kościele Możliwość komentowania Mężczyzna w Kościele (cz.2) – Ci, którzy zmieiają dzieje świata została wyłączona

  Nie jest dziś zbyt popularne, aby mężczyzna przyznawał się do wiary. Obraz bowiem mężczyzny-chrześcijanina, jaki próbuje się wytworzyć w społeczeństwie to człowiek słaby, może zakompleksiony, nie mającego własnego zdania i oderwany od rzeczywistości. Jednym słowem – to ktoś staroświecki. Zanim więc poszukamy przyczyn takiego stanu rzeczy, spróbujmy nieco oczyścić ten obraz. Chciałbym oprzeć się na trzech konkretnych mężczyznach, którzy mają znaczenie także dla mnie osobiście. Continue reading »

 • Tytuł wydawać się może nieco dziwny, ale właśnie to słowo z Ewangelii Mateusza uderzyło mnie, kiedy w miniony weekend odwiedziłem wspólnotę Cenacolo w jej domu macierzystym w Saluzzo. Jezus mówi do uczniów Jana Chrzciciela:

  „Idźcie i oznajmijcie Janowi to co słyszycie na na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodza, trędowaci zostają oczyszczeni, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię” (Mt 11,4-5) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XIV Niedziela zwykła: Bóg zbyt bliski? została wyłączona

  W ubiegłym tygodniu św. Marek zwracał naszą uwagę, na obecność Jezusa tak bliską, że można Go wręcz dotknąć niczym kobieta cierpiąca na krwotok. Ta bliskość może też być stać się przeszkodą. Właśnie z tym niebezpieczeństwem konfrontuje nas Ewangelista w najbliższą niedzielę. Kiedy Jezus przyszedł do swoich, i kiedy dziwili się mocy Jego słów, jednocześnie mówili:

   „Skąd On to ma? (…) Czyż nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry? I powątpiewali o Nim.” (Mk 6,3) Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.