Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

styczeń 2013
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • O sensie świętowania Możliwość komentowania O sensie świętowania (cz.2) – Głębszy wymiar została wyłączona

  Traktowanie święta jedynie jako czasu wolnego od pracy jest pewną pułapką. Pisałem o tym w ubiegłym tygodniu. Dziś w kilku zdaniach chcę napisać czym w takim razie jest święto. Spróbuję nieco opisać święto w ogólności, aby za tydzień na tym tle pokazać wyjątkowość świętowania chrześcijańskiego. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania III Niedziela zwykła – Moc Słowa została wyłączona

  Historia zbawienia nie jest przeszłością, a słowo Boże nie jest sentymentalną opowieścią o Jezusie, który kiedyś wędrował przez ziemię, uzdrawiał i nauczał. Nam ludziom XXI wieku nie pozostało tylko nostalgiczne wspomnienie, ale to samo skuteczne i działające słowo, o którym sam Jezus mówi:

  Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli (Łk 4,20) Continue reading »

 • O sensie świętowania Możliwość komentowania O sensie świętowania (cz.1) – Pułapka „wolnego czasu” została wyłączona

  W napiętym czasie sesji, między kolejnymi egzaminami dziś chciałbym podzielić się krótką refleksją na temat świętowania. Może nawet więcej, chciałbym sprowokować do zastanowienia się nad sensem świętowania. Świętowanie jest przecież jednym z pragnień człowieka, i każdy szuka okazji do świętowania. Odpowiedź jednak na pytanie co znaczy świętować nie jest już taka prosta. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania II Niedziela zwykła – Niestrudzony Oblubieniec została wyłączona

  W świetle pierwszego czytania niedzielnej liturgii, na uwagę zasługuje słowo, które wypowiada starosta weselny do pana młodego. Zwraca się on do niego:

  „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory” (J 2,10) Continue reading »

 • Każde życie ludzkie nabiera nowego sensu w świetle tajemnicy Wcielenia. Pisałem o tym tydzień temu, a dziś chciałbym pójść o krok dalej i uzupełnić tamten wpis. Codzienność którą przeżywamy w zjednoczeniu z Bogiem jest nie tylko narzędziem zbawienia indywidualnego, osobistego. Ma ono także szerszy wymiar, dotyczy tych, pośród których żyjemy, o czym także przypomina sobór:

  Świeccy, którzy mają czynną rolę do odegrania w całości życia Kościoła, nie tylko są obowiązani przepajać świat duchem chrześcijańskim, lecz są też powołani i do tego, aby we wszystkim pośród wspólnoty ludzkiej byli świadkami Chrystusa. (Konstytucja o Kościele w świecie współczesnym, Gaudium ed spes, 43) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Niedziela chrztu Pańskiego – Misja: otworzyć niebo została wyłączona

  Niedziela chrztu Pańskiego zamyka liturgiczny okres Bożego Narodzenia.Wydarzenie chrztu Jezusa jest także początkiem Jego ziemskiej misji i w jakiś sposób rysujw jej kształt. Św. Łukasz relacjonuje to wydarzenie w ten sposób:

  Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a nieba odezwał się głos: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie.(Łk 3,21-22) Continue reading »

 • Różne Możliwość komentowania Odkryć sens codzienności została wyłączona

  Dziś jeszcze raz chciałbym wrócić do tajemnicy Bożego Narodzenia. Tym razem spróbuję spojrzeć na nie z perspektywy człowieka. Wcielenie Syna Bożego nie jest przecież faktem oderwanym od naszego życia. Wręcz przeciwnie, zmienia jego perspektywę. Dlatego chciałbym zatrzymać się nad znaczeniem tego wydarzenia w świetle tekstu Soboru Watykańskiego II:

  On, Syn Boży, przez wcielenie swoje zjednoczył się jakoś z każdym człowiekiem. Ludzkimi rękoma pracował, ludzkim myślał umysłem, ludzką działał wolą, ludzkim sercem kochał, urodzony z Maryi Dziewicy, stał się prawdziwie jednym z nas, we wszystkim do nas podobny oprócz grzechu. (Konstytucja o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes, 22) Continue reading »

 • Objawienie Pańskie, tradycyjnie zwane uroczystością Trzech Króli jest jakby dopełnieniem Bożego Narodzenia. Nowonarodzony, poprzez znak gwiazdy betlejemskiej objawia się światu. Mateusz relacjonuje, że wobec tego Bożego światła człowiek może zając podwójną postawę. Mędrcy ze wschodu w spotkaniu z Herodem mówią:

  „Ujrzeliśmy Jego gwiazdę na wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon. Skoro to usłyszał Herod przeraził się, a znim cała Jerozolima” (Mt 2,2) Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.