Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

kwiecień 2013
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
 • W ubiegłym tygodniu Jezus scharakteryzował wspólnotę Jego uczniów jako tych, którzy słuchają Jego słowa i idą za Nim. W Ewangelii najbliższej niedzieli Zmartwychwstały idzie dalej. Wspólnota Jego uczniów to nie tylko ci, którzy idą za Nim, ale którzy żyją tak jak On. Ten boski styl życia wyraził w Wieczerniku, mówiąc:

  Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem (J 13,34) Continue reading »

 • W nowości życia Możliwość komentowania W nowości życia (4) – Potrójna misja w świecie została wyłączona

  Nowe życie, które jest darem dla chrześcijanina jest zarazem misją. Znakiem tego włączenia w misję jest obrzęd namaszczenia. Choć rytu tego nie powtarza się przy odnowieniu chrztu, każdy z nas został namaszczony krzyżmem świętym. Już sam znak namaszczenia ma duże znaczenie, bo namaszczony to po hebrajsku mesiah, a po grecku christos. Namaszczony to znaczy Chrystus. On pierwszy został namaszczony, aby wypełnić misję zbawienia. My zaś, będąc namaszczonymi, jesteśmy złączeni z Nim, aby kontynuować tą samą misję. Obrzęd namaszczenia wyraża to w ten sposób:

  Bóg Wszechmogący, Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa,który odrodził cię z wody i z Ducha Świętego  i który udzielił ci odpuszczenia wszystkich grzechów, On sam namaszcza cię krzyżmem zbawienia, abyś włączony do ludu Bożego, trwał w jedności z Chrystusem Kapłanem, Prorokiem i Królem na życie wieczne. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania IV Niedziela wielkanocna – Cztery filary więzi z Panem została wyłączona

  Życiodajna relacja z Jezusem nie jest kwestią suchej deklaracji. Tą więź między Zmartwychwstałym a Jego wyznawcami porównuje on do relacji Pasterza i owiec. W najbliższa niedzielę sam Pan przywołuje ten obraz. Mówi On:

  Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne. (J 10,27-28a)

  To krótkie zdanie bardzo treściwie opisuje tą relację, która łączy Pasterza i owce. Zawiera ono cztery filary, na których opiera się ta więź: owce słuchają oraz idą za Pasterzem. Pasterz z kolei zna owce i daje im życie. Continue reading »

 • W nowości życia Możliwość komentowania W nowości życia (3) – Uśmiercające zanurzenie, które daje życie została wyłączona

  Po wyrzeczeniu się szatana i wyznaniu wiary w Boga, w czasie Wigilii Paschalnej następuje odnowienie przymierza chrztu poprzez pokropienie wodą. Obrzęd pokropienia spotykany jest już w Starym Testamencie. Pod Synajem Mojżesz pokropił ołtarz i lud krwią na znak zawartego przymierza,kiedy Bóg ofiarował Izraelitom Dziesięć przykazań. Ja skupie się jednak na obrzędzie, który bardziej wyraża to, czym jest sam chrzest. Greckie słowo baptidzo oznacza obmywać, zanurzać. Chrzest jest więc nie tyle pokropieniem, co zanurzeniem. To zanurzenie w wodzie ma jednak swój głębszy sens, o którym pisze św. Paweł:

  Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie – jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca (Rz 6,3-4) Continue reading »

 • W trzecią niedzielę wielkanocną Liturgia stawia przed nami scenę spotkania Zmartwychwstałego z uczniami. W ten sposób  możemy w wraz z nimi uczyć się jak rozpoznawać Pana, jak dojrzewać w wierze. Zmartwychwstanie nie jest bowiem wydarzeniem, w które przychodzi łatwo uwierzyć. Do odkrycia, że „to jest Pan” prowadzi pewna droga. Ewangelista opisuje to spotkanie następująco:

  Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: Dzieci, czy macie co na posiłek? Odpowiedzieli Mu: Nie. On rzekł do nich: Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie. Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: To jest Pan! (J 21,4-7) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Niedziela Miłosierdzia: Znaki rozpoznawcze Pana została wyłączona

  Pytanie, które za mną wędruje w ostatnich dniach i mnie niepokoi to pytanie o to, jak rozpoznawać Zmartwychwstałego, jak z Nim przeżywać ten okres paschalny. To jest pytanie o Oblicze Pana, który przychodzi. Pewnym światłem w poszukiwaniu odpowiedzi są dla mnie słowa Ewangelii, w której Jan relacjonuje spotkania Jezusa z Jego uczniami. Kiedy Pan stanął pośród nich:

  rzekł do nich: Pokój wam!A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. (J 20,20) Continue reading »

 • Wyrzeczenie się szatana i jego spraw, o których pisałem tydzień temu jest równoznaczne z rezygnacją z pewnego sposobu życia. W starożytnych tekstach ten sposób życia, którego wyrzekał się przyjmujący chrzest nazywał się „pompa diaboli”, co można przetłumaczyć jako przepych, okazałość, wystawność, które są ułudą demona. Nawet dzisiaj nieraz mówi się, że coś jest robione z pompą. Chrześcijanie wyrzekali się takiego sposobu życia, wiedząc, że człowiek szybko może dać się zwieść i z pieniądza, sławy czy wygody uczynić swego boga, któremu będzie służył. Stąd zaraz po wyrzeczeniu się szatana i jego pompy, następuje wyznanie wiary.

  Wiara, którą wyznajemy nie jest jedynie zbiorem dogmatów czy jakichś idei. Nie jest to jedynie indoktrynacja, jak może niektórzy mylnie uważają. Wiary nie da się nauczyć na pamięć. My nie wierzymy w regułki czy system myślowy, ale w Boga żywego. Więcej, wyznajemy wiarę w Boga, który objawił się w konkretnej historii. Wiara chrześcijańska jest wiarą w historię, którą Bóg spełnił w Jezusie i której spełnienia w naszym życiu oczekujemy. W tym kluczu odczytajmy trzy kolejne pytania, które padają podczas Wigilii Paschalnej w czasie odnowienia chrztu. Continue reading »

 • Mam nieraz wrażenie, że orędzie o Zmartwychwstaniu jest niezrozumiałe. Po okresie pokuty i umartwienia wielkopostnego, Wielkanoc staje się pretekstem, aby w końcu odpuścić sobie tych „pobożności” i wrócić do „normalnego”, dawnego życia. Tymczasem człowiek, który otworzył się na nowość przyniesioną przez orędzie Zwycięzcy śmierci, zaczyna dostrzegać nowe horyzonty, nowe możliwości, nowy styl życia.

  Jeśli więc dziś wiele osób po uroczystościach Wielkiej nocy wraca do starej codzienności, nie znaczy to, że Zmartwychwstanie straciło swoją aktualność. To nie Wydarzenie wielkanocne należy odstawić na bok robiąc miejsce dla świata, który idzie z postępem. Wręcz przeciwnie, dzisiaj jak nigdy prawda o Nowym życiu wydaje się być konieczna dla nowoczesnego człowieka. Zmartwychwstanie nieustannie kryje w sobie niesamowitą moc. Wydaje się tylko konieczne pewne wprowadzenie w nowe życie, które Chrystus przynosi człowiekowi XXI wieku. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.