Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

maj 2013
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
 • Ewangelia Możliwość komentowania Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej – Pokarm nasycenia została wyłączona

  Jutro Kościół świętuje uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej. W centrum tego dnia stoi Jezus Eucharystyczny. On sam, który jest Eucharystią jest sercem Kościoła, jest Jego życiem. Kościół bowiem żyje dzięki Eucharystii i z Eucharystii. Słowo, którego jutro będziemy słuchać w czasie Mszy mówi o rozmnożeniu chleba, którego dokonał Jezus. Ewangelista cały ten cud podsumowuje jednym zdaniem:

  Jedli i nasycili się wszyscy, i zebrano jeszcze dwanaście koszów ułomków, które im zostały. (Łk 9,17) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Uroczystość Trójcy Świętej – Otwartość bez granic została wyłączona

  Po zakończeniu Okresu Wielkanocnego, w  niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego Liturgia zaprasza nas do oddania chwały Bogu, który dokonał całego dzieła zbawienia. Jest to Bóg, który objawił się jako Trójca, jako Wspólnota Osób. Choć tajemnica ta przekracza możliwości ludzkiego rozumu, dzięki Słowu Boga możemy poznawać Go takim, jakim jest. W niedzielnej Ewangelii Jezus objawia nieco z tej tajemnicy mówiąc:

  Duch Święty otoczy Mnie chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam oznajmi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego bierze i wam objawi (16,14-15) Continue reading »

 • Czym jest czas? Choć żyjemy w czasie i nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez czasu, to odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Św. Augustyn, stawiając sobie pytanie o czas odpowiadał: „Jeśli nikt mnie oto nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem”. Intuicyjnie przeczuwamy czym on jest, ale sprecyzować, dać jakąś definicję czasu nie jest już tak łatwo. Chciałbym przez kilka tygodni zająć się tematyką czas. Wbrew pozorom, dobrze zrozumiany, staje się nośnikiem tajemnicy… Continue reading »

 • Zesłanie Ducha Świętego jest dopełnieniem Zmartwychwstania. To Duch Święty, Duch Ożywiciel sprawia, że doświadczenie zmartwychwstania staje się udziałem wierzących. To Zmartwychwstały posyła Swojego Ducha, aby ludzie mogli żyć nowym życiem. Święty Jan w swojej Ewangelii opisuje spotkanie Jezusa z uczniami, w którym posyła im Swojego Ducha:

  Jezus rzekł do Apostołów: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! (J 20,21-22) Continue reading »

 • W nowości życia Możliwość komentowania W nowości życia (7) – W mocy Ducha została wyłączona

  Okres wielkanocny jest czasem odkrywania nowości życia, która została ofiarowana człowiekowi przez Jezusa. To nowe życie nie jest tylko deklaracją słowną, ale to pewien nowy styl przeżywania codzienności. Dziś chciałbym zebrać i podsumować to, co próbowałem przybliżyć przez ostatnie siedem tygodni.

  U początku życia chrześcijańskiego nie stoi człowiek, ale Bóg. To Bóg wskrzesił odrzuconego i niewinnie skazanego swojego Syna. W ten sposób objawił swoją wierność i moc. To Chrystus umarły i zmartwychwstały stoi w centrum chrześcijaństwa. Bóg obwieszcza nowinę o nowym życiu, a człowiek jest tym, który daje odpowiedź. Życie chrześcijańskie swoje źródło, swój początek ma w Bogu, który wybiera, powołuje, prowadzi. Nie my wybraliśmy Jego, ale On nas wybrał – nie ze względu na nasze zasługi, ale dlatego że nas ukochał i zapragnął dać nam życie (por Pwt 7,7). Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Wniebowstąpienie Pańskie – Radosne rozstanie została wyłączona

  Okres Wielkanocny zbliża się do końca. W najbliższą niedzielę Kościół świętuje przeniesione z czwartku Wniebowstąpienie Pańskie. Ewangelia tego dnia opisuje wydarzenie rozstania Jezusa z uczniami. Tuż po tym, kiedy Jezus błogosławiąc uczniów został wzięty do nieba, św. Łukasz notuje, że

  oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, błogosławiąc Boga (Łk 24,52-52) Continue reading »

 • W nowości życia Możliwość komentowania W nowości życia (6) – Stałeś się światłością! została wyłączona

  Ostatni już znak, który towarzyszy obrzędom chrztu, to znak przyjęcia zapalonej świeci. Kiedy chrzest przyjmuje dziecko, świecę przyjmują rodzice i rodzice chrzestni. Kiedy natomiast chrzczony jest dorosły, on sam otrzymuje świecę. Gest ten towarzyszy także obrzędom odnowienia chrztu podczas Wigilii Paschalnej w Noc Zmartwychwstania. Wraz ze słowami, które mu towarzyszą tworzy pewien symbol chrześcijańskiego życia. Ochrzczony przyjmując świecę słyszy słowa:

  Stałeś się światłością w Chrystusie. Postępuj nieustannie jak dziecko światłości, trwaj w wierze, abyś ze wszystkimi świętymi mógł wyjść na spotkanie przychodzącego Pana w królestwie niebieskim. Amen. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania VI Niedziela wielkanocna – Przemienia tylko miłość została wyłączona

  W ubiegłym tygodniu słuchaliśmy nauki Jezusa o tym, aby się miłować jak On nas umiłował. Liturgia prowadzi nas dalej tą drogą dając klucz do tego, w jaki sposób to Nowe Przykazanie można wypełnić. Jezus mówi bowiem do swoich uczniów:

  Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać.Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. (J 14,23-24) Continue reading »

« Previous Entries   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.