Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

grudzień 2013
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
 • Ewangelia Możliwość komentowania Niedziela Świętej Rodziny – Środek ocalenia została wyłączona

  Niedziela w Oktawie Bożego Narodzenia poświęcona jest Świętej Rodzinie, w której narodził się i wzrastał Jezus. Ewangelia tego dnia rysuje przed nami obraz rodziny w niebezpieczeństwie, które zagrażało jej ze strony Heroda. W takich okolicznościach, do Józefa przyszedł Anioł i rzekł:

  Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić. On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. (Mt 2,13)

  Anioł posłany do Józefa pokazuje, że główną troskę o Rodzinę podejmuje nie człowiek, ale Bóg. Zanim Józef mógł przewidzieć cokolwiek, zanim sam zaczął szukać jakiegoś sposobu wyjścia z niebezpieczeństwa, Bóg posłał już swojego Anioła z konkretnym wskazaniem dla głowy rodziny. Bóg przez swojego posłańca nakazał Józefowi: wstań, weź Dziecię, uchodź, tam pozostań. On wybrał czas i miejsce, w którym mogła schronić się święta rodzina. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania IV Niedziela adwentu – Przyjąć Przychodzącego została wyłączona

  Ostatnia niedziela adwentu wprowadza nas już bezpośrednio w uroczystość Bożego Narodzenia. Liturgia czyni nas świadkami wydarzenia, w którego centrum stoi Józef, mąż Maryi. Jemu Anioł ukazał się we śnie i rzekł:

  Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów (Mt 1,21-2) Continue reading »

 • Adwent Możliwość komentowania Adwent (4) – Wpatrzeni w widzialne, porwani ku niewidzialnemu została wyłączona

  Ostatni tydzień Adwentu zmienia nieco swój charakter. Nieco w tle zostaje wymiar oczekiwania na ostateczne przyjście Chrystusa, a uwaga zostaje skierowana na to przyjście, które dokona się w Boże Narodzenie. Jedno jednak nie wyklucza drugiego, o czym doskonale przekonuje tekst liturgiczny. W prefacji mszalnej na uroczystość Narodzenia Pańskiego spotykamy słowa:

  Przez tajemnicę Wcielonego Słowa  zajaśniał oczom naszej duszy  nowy blask Twojej światłości;
  abyśmy poznając Boga w widzialnej postaci, zostali przezeń porwani do umiłowania rzeczy niewidzialnych.
  (Prefacja o Narodzeniu Pańskim) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania III Niedziela Adwentu – Znaki obecności została wyłączona

  W jaki sposób rozpoznać obecność przychodzącego Boga? Skoro Adwent mówi o Jego przyjściu, to pytanie to zdaje się być jak najbardziej sensowne. Nie wystarczy przecież tylko to, aby przyszedł. Ważne jest także to, aby został rozpoznany. Właśnie w tym celu niedzielne Słowo kieruje nas ku znakom, ku doświadczeniu. Kiedy Jan Chrzciciel pyta o to czy Jezus jest Mesjaszem, ten nie robi długich wywodów, ale odwołuje się do znaków. Mówi:

  Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi. (Mt 11,4-6) Continue reading »

 • Adwent Możliwość komentowania Adwent (3) – Życie na nowo odkryte została wyłączona

  Sprecyzowany cel, to pierwszy element, który sprawia, że człowiek przestaje być włóczęgą i staje się pielgrzymem. Adwent poprzez swoją dynamikę, poprzez liturgię pokazuje ten cel, do którego zmierza cały świat – powtórne przyjście Chrystusa. Ostatecznie spotkanie z Panem życia, do którego przygotowuje liturgia tego czasu jest celem całego życia ludzkiego. Dlatego chrześcijanin jest przede wszystkim człowiekiem adwentu, człowiekiem oczekiwania, człowiekiem-pielgrzymem ku Pełni. To wszytko nie jest tylko oderwaną od życia teorią, czymś co można odłożyć na półkę dopóki człowiek jest młody. Odkrycie tego ostatecznego celu ma wpływ na codzienne życiowe wybory. To kształtuje pewien styl życia. Dzisiaj spróbuję pokazać to na przykładzie życia św. Pawła Apostoła. Choć nigdy nie mówił on o sobie jako o człowieku adwentu, to fakt jak żył i co pisał, pięknie o tym świadczy.

  Bracia, ja nie sądzę o sobie samym, że już zdobyłem, ale to jedno czynię: zapominając o tym, co za mną, a wytężając siły ku temu, co przede mną,pędzę ku wyznaczonej mecie, ku nagrodzie, do jakiej Bóg wzywa w górę w Chrystusie Jezusie. (Flp 3,14) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Niepokalane Poczęcie – Obdarowana została wyłączona

  W najbliższą niedzielę w adwentowej wędrówce Liturgia otwiera przed nami tajemnicę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Cała wspólnota wierzących wpatruje się w Maryję, ale przyczyną tego nie jest Jej osobista doskonałość. Źródłem z którego rodzi się cały kult Maryi jest to, co wydarzyło się w ukryciu, w Nazarecie:

  W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą (Łk 1,26-28) Continue reading »

 • Adwent Możliwość komentowania Adwent (2) – Sprecyzować cel została wyłączona

  Aby odkryć sens życia, aby stać się pielgrzymem, który nieustannie wędruje w wyznaczonym kierunku, potrzebne jest jasne określenie celu. Tylko jasny cel, do którego się zmierza pozwala we wszystkich wydarzeniach życia odkryć element tej wielkiej pielgrzymki, w którą człowiek wyruszył. Dziś więc nieco o tym celu, którym dla chrześcijan jest nowa ziemia. Jeden z tekstów soborowych mówi:

  Nie znamy czasu, kiedy ma zakończyć się ziemia i ludzkość, ani nie wiemy, w jaki sposób wszechświat ma zostać zmieniony. Przemija wprawdzie postać tego świata zniekształcona grzechem, ale pouczeni jesteśmy, że Bóg gotuje nowe mieszkanie i nową ziemię, gdzie mieszka sprawiedliwość, a szczęśliwość zaspokoi i przewyższy wszelkie pragnienia pokoju, jakie żywią serca ludzkie (Konstytucja duszpasterska o Kościele, 39) Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.