Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

czerwiec 2014
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku kim jesteś? (2) – Pierwsze doświadczenie została wyłączona

  Dziś powoli rozpoczynamy pierwszy etap naszej wędrówki ku odkrywaniu istoty człowieka. Zaczniemy od tego, co pierwotne, co być może oczywiste, ale konieczne do tego, aby o tym wspomnieć, zanim pójdziemy dalej. Tym elementem jest pierwsze doświadczenie samego siebie. Człowiek jest jedyną istotą, która może o sobie powiedzieć ja. Doświadczenie samego siebie, doświadczenie własnego ja inaczej nazywa się świadomością. Człowiek jest świadomy samego siebie.

  Co kryje się w tym doświadczeniu ja? Co człowiek odczytuje w swojej świadomości? Przede wszystkim, może o sobie powiedzieć ja jestem, istnieję, żyję. To jest to najbardziej podstawowa wiedza, którą człowiek ma o sobie samym. Jednak za tym prostym stwierdzeniem ja jestem kryje się całe bogactwo, które powoli będziemy odkrywać. To stwierdzenie ja jestem jest jakby bramą do całego, bogatego świata, istnienia którego może nawet nie przeczuwaliśmy. Cóż to za świat? Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej – Pokarm życia została wyłączona

  Uroczystość Bożego Ciała koncentruje naszą uwagę na obecności Jezusa, który został z nami pod postacią chleba i wina. Obecny w swoim Ciele i swojej Krwi pragnie być źródłem życia człowieka. W Ewangelii czytanej tego dnia podczas Eucharystii, On sam mówi o sobie:

  Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało za życie świata (J 6,51)

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Uroczystość Trójcy Świętej – Obfitość życia i miłości została wyłączona

  Tydzień po uroczystości Zesłania Ducha Świętego Kościół przeżywa niedzielę poświęconą Trójcy Świętej. W tym dniu wierni są zapraszani, aby odkrywać w sposób bardziej szczególny Boga, który dokonał tajemnicy zbawienia. On, sam w sobie niepojęty i nieuchwytny zechciał się objawić człowiekowi, zechciał dać się rozpoznać poprzez swoje działanie. Ewangelia, której będziemy słuchać podczas Eucharystii uchyla nam nieco tej tajemnicy bycia i działania Boga. Św. Jan zapisał słowa Jezusa:

  Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zba­wiony (J 3,16-17)

  Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku, kim jesteś? (1) – Wprowadzenie została wyłączona

  To że jesteśmy ludźmi, to oczywiste. Bycie człowiekiem zdaje się tak oczywiste, że nawet nie zastanawiamy się nad tym, co to znaczy. To jednak, co kiedyś było oczywiste, w świecie współczesnym wcale już takie nie jest. Pytania: kto to jest człowiek? jaki jest? w jaki sposób może się on realizować? To pytania, na które odpowiedź nie zawsze jest oczywista. Chciałbym więc przez te nieco spokojniejsze, letnie miesiące spróbować odbyć wędrówkę do wnętrza człowieka aby pomóc każdemu z nas znaleźć odpowiedź na pytanie o własne człowieczeństwo. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.