Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

wrzesień 2014
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
 • Ewangelia Możliwość komentowania XXVI Niedziela zwykła – Od poprawności do szczerości została wyłączona

  Po tygodniowej przerwie rekolekcyjnej wracam do dzielenia się niedzielną Ewangelią. Tym razem Jezus opowiada przypowieść o dwóch synach posłanych przez ojca do winnicy. Ci dwaj, o tak różnych postawach symbolizują dwie postawy wobec Boga.

   Zwrócił się do pierwszego i rzekł: »Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy«. Ten odpowiedział: »Idę, Panie«, lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: »Nie chcę«. Później jednak opamiętał się i poszedł. Któryż z tych dwóch spełnił wolę ojca?”. (Mt 21,28-29)

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Święto Podwyższenia Krzyża – Wywyższony, aby dać życie została wyłączona

  W najbliższą niedzielę w Kościele wypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Liturgia tego dnia zaprasza nas nie tylko do tego, aby spoglądać na Krzyż Jezusa jako szczytowy moment Jego oddania się w ręce ludzi, ale także aby pytać samych siebie o trudny zawsze temat krzyża w naszym życiu. W Ewangelii, w nocnej rozmowie z Nikodemem Jezus powie:

  Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. (J 3,14)

  Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku kim jesteś? (11) – Relacja wzajemności i prawo ekstazy została wyłączona

  Tydzień temu próbowałem zarysować ten rys miłości, który wyprowadza osobę poza nią samą. Kiedy na horyzoncie jej życia pojawia się druga osoba, inna niż wszystkie pozostałe, człowiek zostaje wytrącony ze swojego neutralnego biegu życia. Wówczas zaczyna się w nim „wydarzać” miłość. Dziś spróbujemy zrobić krok dalej i zobaczyć co dzieje się, kiedy osoba ze zdumieniem odkryje, że ta, która stanęła w polu jej widzenia pragnie odpowiedzieć na zaproponowaną relację. W ten sposób stajemy przed pełniejszym wymiarem miłości. Miłość nie jest bowiem tylko czymś co dzieje się w osobie i co osoba czyni. Miłość ze swej natury pragnie wzajemności. Continue reading »

 • Wędrówka wiary, do której zapraszała nas Liturgia przez ostatnie kilka tygodni nie zamyka się tylko w obrębie relacji: Bóg-człowiek. Wiara objawia się przez miłość, dlatego jutrzejsza Ewangelia stawia w centrum relacje braterskie. Szczególną uwagę Jezus poświęca sprawie pojednania, dlatego naucza swoich uczniów

  Gdy twój brat zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli twój brat cię usłucha, pozyskasz swego brata (Mt 18,15).

  Continue reading »

 • Człowieku kim jesteś Możliwość komentowania Człowieku kim jesteś? (10) – Nikt nie jest samotną wyspą została wyłączona

  Tydzień temu zwróciłem uwagę na pierwszą i podstawową relację jaką osoba zobowiązana jest budować – jest to relacja z samym sobą. Podstawą tej relacji jest odkrycie siebie jako jedynego i niepowtarzalnego świata, świata zdolnego do decydowania o sobie i odpowiedzialnego za siebie. W każdym czynie, w każdej decyzji, nawet najbardziej ukrytej, ta relacja do siebie jako osoby jest zawarta.

  Człowiek jednak, będąc niepowtarzalnym światem, nie jest samotną wyspą. Jego relacja do niego samego nie zamyka go na inne osoby. Wręcz przeciwnie. To właśnie odkrycie tej prawdy, odkrycie swojej godności, swojej niepowtarzalności i wielkości, jest podstawą właściwej relacji z drugim człowiekiem. Tylko na bazie odkrycia siebie, człowiek może odkryć, że drugi człowiek też jest osobą! On też ma swoją godność, swój wewnętrzny świat, sam o sobie stanowi w prawdzie i wolności. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.