Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Listopad 2014
N P W Ś C P S
« Paź   Gru »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • O tożsamości małżeńskiej Możliwość komentowania O tożsamości małżeńskiej (5) – Przed Bogiem i Jego Kościołem została wyłączona

    Po odśpiewaniu modlitwy i wezwaniu Ducha Świętego wchodzimy w samo centrum celebracji. Są nim słowa przysięgi. Zanim zatrzymamy się nad samą przysięgą, dziś spójrzmy jeszcze na słowa wprowadzenia do niej. Tuż po modlitwie o Ducha Świętego kapłan zwraca się do narzeczonych:

    Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej.

    Te słowa, które na pierwszy rzut oka wydają się tylko pewnym komentarzem i podpowiedzią dla narzeczonych co mają teraz robić, niosą w sobie pewne istotne szczegóły. Tekst łaciński po raz kolejny lepiej oddaje te elementy, które pozwalają nam głębiej wejść w to co się dokonuje. Tłumaczenie bardziej dosłowne mogłoby brzmieć w ten sposób: Jeśli więc chcecie zawrzeć przymierze świętego Małżeństwa, podając sobie ręce przed Bogiem i Jego Kościołem wyraźcie waszą zgodę. Nie ma więc mowy o związku ale o przymierzu świętego Małżeństwa, nie ma też mowy o powtarzaniu słów ale o wyrażeniu zgody przed Bogiem i przed Jego Kościołem. Nad tymi elementami dzisiaj się zatrzymamy. Continue reading »

   

Recent Comments

  • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
  • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
  • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
  • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
  • Amen.Bóg zapłać za słowo.