Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

kwiecień 2015
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
 • Zmartwychwstały pośród nas Możliwość komentowania Zmartwychwstały pośród nas (4) – Wzajemna przynależność została wyłączona

  Tydzień temu dotarliśmy do samej głębi naszego zakorzenienia w Chrystusie. Odkryliśmy, że ta relacja nie jest tylko przysłowiowa, nie jest tylko jakimś prostym przywiązaniem, ale dotyka ona samej istoty człowieka i Chrystusa. Przez chrzest jesteśmy bowiem wrośnięci w Pana, jesteśmy członkami Jego Ciała, żywymi komórkami Zmartwychwstałego. Przyszedł więc teraz czas, żeby nieco przyjrzeć się temu Ciału, a pomocą w tym będzie św. Paweł. On, po tym jak stwierdza że z Chrystusem jest tak jak z ciałem, :

  Bóg, tak jak chciał, stworzył różne członki umieszczając każdy z nich w ciele. Gdyby całość była jednym członkiem, gdzież byłoby ciało?  Tymczasem zaś wprawdzie liczne są członki, ale jedno ciało. Nie może więc oko powiedzieć ręce: „Nie jesteś mi potrzebna”, albo głowa nogom: „Nie potrzebuję was”.(1 Kor 12,18-21)

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania IV Niedziela Wielkanocna – Najemnik i moc życia została wyłączona

  Czwarta niedziela wielkanocna to niedziela Dobrego Pasterza. Jezus zmartwychwstały ukazuje swoje oblicze właśnie za pomocą takiego obrazu. Pasterz to człowiek pełen troski o powierzoną sobie owczarnię, to Ktoś, kto gotowy jest oddać życie za swoje owce, o czym Jezus wspomina aż pięciokrotnie. W tym obrazie idzie On jednak jeszcze dalej i mówi o prawdziwej mocy dobrego Pasterza:

  Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je potem znów odzyskać. Nikt mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. (J 10,11-18)

  Continue reading »

 • Zmartwychwstały pośród nas Możliwość komentowania Zmartwychwstały pośród nas (3) – Zrośnięci z Panem została wyłączona

  Tydzień temu zatrzymaliśmy się nad obrazem Ciała Zmartwychwstałego Pana. Ciało to, bardzo konkretnie objawia się w swoich członkach, którym są wierzący. Dzisiaj spróbujemy spojrzeć nieco głębiej i zobaczyć skąd bierze się takie stwierdzenie. Kluczem będzie list do Rzymian, w którym św. Paweł pisze:

  Jeżeli bowiem przez śmierć, podobną do Jego śmierci, zostaliśmy z Nim złączeni w jedno, to tak samo będziemy z Nim złączeni w jedno przez podobne zmartwychwstanie (Rz 6,5)

  Continue reading »

 • Zmartwychwstały pośród nas Możliwość komentowania Zmartwychwstały pośród nas (2) – Ciało Pana została wyłączona

  Kontynuujemy temat obecności Zmartwychwstałego w tym świecie. Dzisiaj chciałbym zatrzymać się nad pytaniem, które nie konieczne jest oczywiste dla nas tak, jak było oczywiste dla świętego Pawła. Może brak jasnej odpowiedzi na to pytanie sprawia, że gubimy tą obecność Pana. Św. Paweł pyta nie tylko Koryntian, ale także nas:

  Czyż nie wiecie że ciała wasze są członkami Chrystusa? (1 Kor 6,14)

  To pytanie, które stawia Apostoł odmienia całkowicie standardowy sposób myślenia o relacji z Chrystusem. Warto zastanowić się dłużej nad tym stwierdzeniem: nasze ciała są członkami Chrystusa. To oznacza, że Ciało Chrystusa nie jest czymś teoretycznym, ale bardzo konkretną jednością, wspólnotą. Obliczem Chrystusa Zmartwychwstałego jest oblicze wspólnoty Kościoła. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania II Niedziela Wielkanocna – Ósmy dzień spełnienia została wyłączona

  Niedziela miłosierdzia kończy oktawę Wielkanocny. Jak sama nazwa skazuje, jest to ósmy dzień świętowania. Ewangelia tego dnia mówi o dwóch spotkaniach Zmartwychwstałego z uczniami. Pierwsze, właśnie w dniu zmartwychwstania, pierwszego dnia, drugie natomiast właśnie dnia ósmego. Św. Jan zapisał:

  A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: ”Pokój wam!”.

  Continue reading »

 • Zmartwychwstały pośród nas Możliwość komentowania Zmartwychwstały pośród nas (1) – Wprowadzenie została wyłączona

  Trwamy w Oktawie Wielkanocy. Tu i ówdzie słychać pozdrowienie: „Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!”, ale co to tak naprawdę znaczy? Jakie to ma znaczenie dla nas, wierzących? Czy nie jest tak, że nieraz na pozdrowienie „Chrystus zmartwychwstał!” odruchem serca chcielibyśmy odpowiedzieć: „Bogu dzięki, niech Mu się wiedzie, ja mam swoje życie i muszę wracać do codziennych obowiązków”. Jest to myślenie, jakoby zmartwychwstanie było prywatną sprawą Jezusa.

  Inna pokusa polega na tym, aby zmartwychwstanie ulokować w świecie idei, pełnych nadziei, radości… ale tylko idei. To takie zmartwychwstanie o którym pięknie się mówi, o którym może nawet dobrze jest posłuchać, ale które potem nie za bardzo daje się przełożyć na życie. Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Wielkanoc – Pierwszy dzień: początek, źródło i fundament została wyłączona

  Niedziela Zmartwychwstania rozpoczyna wielką radość Kościoła ze zwycięstwa Pana. On, który w Wielki Piątek wydawał się najbardziej przegranym człowiekiem na ziemi, w Zmartwychwstaniu objawia moc Boga. Wszystkie Ewangelie, które relacjonują to wydarzenie zaczynają się w bardzo podobny sposób:

  Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno… (J 20,1)

  Chcę zwrócić uwagę na ten szczegół, bo nieraz w naszej mentalności niedziela, poranek zmartwychwstania nie jest pierwszym, ale siódmym dniem, zakończeniem tygodnia, week-end’em. Tymczasem Pan Bóg, kiedy stwarzał świat, dnia siódmego zakończył stwarzanie i w szabat odpoczął. Sobota więc kończyła dzieło stworzenia, a Żydzi, posłuszni poleceniu Boga, świętowali ten ostatni dzień stworzenia. Continue reading »

 • Przez kolejne tygodnie Wielkiego Postu zgłębialiśmy tajniki i strategię walki Dawida, który pokonał Goliata. Równocześnie widzieliśmy, że tysiąc lat później, potomek Dawida, Jezus Chrystus, tą samą strategią pokonał innego olbrzyma, który straszył człowieka perspektywą śmierci – demona. Tak doszliśmy do kulminacyjnego punktu, rozpoczynającego się jutro Triduum Paschalnego. Teraz to my musimy stoczyć tą samą walkę!

  Święte dni Triduum Paschalnego, a więc Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania nie są jedynie wspominaniem przeszłości. To nie tylko nostalgiczne powracanie do tego, co wydarzyło się kiedyś. Dzięki Liturgii wszystkie te wydarzenia stają się obecne, a swoją walkę toczy tu i teraz Mistyczne Ciało Chrystusa, czyli Kościół. W najbliższych dniach po raz kolejny rozgrywać się będzie wojna Pana, a my możemy wejść na front, albo zdezerterować i zadowolić się chwilą odpoczynku od pracy. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.