Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

czerwiec 2015
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
 • Ewangelia Możliwość komentowania XIII Niedziela zwykła – Wiara i odwaga została wyłączona

  Pan zaprasza nas dziś, aby wyjść na spotkanie śmierci. Jest to najtrudniejsze spotkanie, na jakie może zdecydować się człowiek. Śmierć przecież jest czymś całkowicie wbrew człowiekowi. Przecież to do życia, a nie do śmierci został stworzony człowiek. To pragnienie życia i szczęścia jest najgłębszym pragnieniem ludzkiego serca. Tymczasem właśnie to co najbardziej upragnione zostaje zniszczone, unicestwione przez konieczność śmierci. Jezus wobec tego ludzkiego dramatu ma tylko jedno słowo:

  Nie bój się, wierz tylko! (Mk 5,21-43)

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XII Niedziela zwykła – Drugi brzeg wiary została wyłączona

  Jezus, który przychodzi rozbroić mocarza jest jak małe ziarnko gorczycy, który zwycięża nie swoją mocą. O tym mówiły nam Ewangelie dwóch ostatnich niedziel. Przyjąć takie orędzie słabości nie jest sprawą prostą, ono wprowadza w kryzys. Aby za nim pójść trzeba zostawić swoje ludzkie myślenie o potędze i wejść w boski sposób myślenia, dlatego Jezus mówi do uczniów:

  Przeprawmy się na drugą stronę (Mk 4, 35-41) Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XI Niedziela zwykła – Poza ludzkim zasięgiem została wyłączona

  Tydzień temu liturgia wprowadzała nas w misję Jezusa, którą jest uwolnienie człowieka z rąk mocarza, demona. Pan dokonuje tego zasiewając pośród nad ziarno swojego królestwa. Dlatego dzisiaj słuchamy słowa o królestwie. Jezus pokazuje sposób w jaki ono wzrasta:

  Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak (Mk 4,26-34). Continue reading »

 • Liturgia najbliższej niedzieli prezentuje nam spór faryzeuszów z Jezusem. Żydzi, widząc cuda, których dokonywał Jezus, szukając usprawiedliwienia własnej niewiary, przypisywali Panu kolaborację z demonem. Twierdzili, że jeśli wyrzuca duchy nieczyste, to pewnie sam takiego posiada i dlatego może im rozkazywać jako jeden z nich. Jezus tymczasem odpowiada pewnym obrazem:

  Nie, nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże i wtedy dom jego ograbi (3,20-25)

  W tym obrazie Jezus przede wszystkim pokazuje kto jest kim i jaka jest Jego misja. Demon, jest mocarzem, on trzyma ludzkość we własnych szponach lęku. Straszy człowieka cierpieniem, niepowodzeniem, nieszczęściem i śmiercią. W ten sposób człowiek gotów jest zrobić wszystko, aby tylko uciec od tych przykrych doświadczeń. Gotów zaprzedać samego siebie, aby tylko odsunąć od siebie widmo niepowodzenia, nieszczęścia, niezrealizowanego życia.

  Jezus wszedł do tego domu mocarza. Wszedł w doświadczenie lęku, tego największego, którym jest lęk przed cierpieniem i przed śmiercią. W ogrodzie oliwnym zmagał się pełen lęku, ale tam wygrał walkę z demonem i poszedł stanąć twarzą w twarz z krzyżem. W wielkim boju z mocarzem pozornie przegrał i zszedł do otchłani, ale pełen mocy wyszedł stamtąd jako zwycięzca pozostawiając demona w pokonanym polu.

  Jezus wszedł w dom mocarza, szatana, pokonał go i ograbił jego dom. Przywrócił nam wolność od lęku. Ta wolność jednak zależy od wiary. Psalmista mówi, że ten, kto nie ufa Panu tam zadrży ze strachu, gdzie bać się nie ma czego. Kto nie ufa Panu, ciągle pozostaje niewolnikiem demona, mocarza, który dyryguje z ukrycia jego życiem. Ten zaś, kto zaufa Panu staje się nowym stworzeniem wyzwolonym ostatecznie od lęku o siebie, gotowym żyć dla innych. Im więcej wiary, tym więcej wolności.

  Jezus prawdziwie jest mocniejszy od mocarza. On ograbił diabła  jego niewolników, aby przywrócić nam wolność. Przyjmijmy więc w Eucharystii, w raz z Panem, który przychodzi, dar wolności, który pragnie nam ofiarować.

 • Ewangelia Możliwość komentowania Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej – Prowokująca obecność została wyłączona

  Czwartek po uroczystości Trójcy Świętej poświęcony jest Ciału i Krwi Chrystusa. Dzień ten upamiętnia cud eucharystyczny w Bolsano w 1263 roku. Wówczas wątpiący kapłan celebrował Eucharystię, podczas której z Hostii wypłynęła prawdziwa Krew kapiąc na ołtarz. W ten sposób Jezus pragnął zapewnić nas o swojej obecności w Eucharystii. W czasie Mszy w tym dniu czytamy Jego słowa o Ciele i Krwi:

  A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dał im mówiąc: „Bierzcie, to jest Ciało moje”. Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: „To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. (Mk 14,22-26)

  Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.