Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

listopad 2015
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
 • Kolejny Adwent i kolejny rok liturgiczny. Podobny, ale nie taki sam jak poprzednie. Liturgia prowadzi nas bowiem zawsze o krok dalej, ku spełnieniu tego świata. Z każdym rokiem jesteśmy więc bliżej wypełnienia się zbawczego planu i przyjścia Pana. Adwent, będąc początkiem roku liturgicznego, wprowadza nas we właściwą postawę i ustawia we właściwym kierunku. W Ewangelii usłyszymy słowa:

  nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie (Łk 21,25-28.34-36)

  Continue reading »

 • Aby dopełnić pierwszą część tajemnicy Taboru, musimy zwrócić uwagę na jeszcze jeden element. Widzieliśmy już, że owa rewelacja wymyka się z ludzkich schematów. To nie jest show, ale intymne doświadczenie uczniów. I choć z Tabor fascynuje, tak jak Piotra, to zapominamy o jednym: Tabor także straszy. Bez uświadomienia sobie tego nie zrozumiemy do końca Tego, który się objawił. W Ewangelii czytamy, że po słowach Ojca wzywających do posłuszeństwa Synowi:

  Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli (Mt 17,6)

  Continue reading »

 • Uroczystość Chrystusa Króla kończy rok liturgiczny. W tą ostatnią niedzielę w Ewangelii słyszymy dialog Jezusa z Piłatem, w którym Pan potwierdza swoją królewską tożsamość. On nie zatrzymuje się jednak tylko na tym. Mówi także o prawdziwej misji króla:

  Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu (J 18,33b-37)

  Continue reading »

 • Doświadczenie Taboru było dla uczniów czymś niezwykłym. Piotr podjął próbę zatrzymania tego czasu, chciał rozbić obóz, namioty dla Jezusa, Eliasza i Mojżesza. Chciał też tak po ludzku coś zrobić, wówczas okazało się, że nie o to chodzi. Gdy on jeszcze to mówił:

  oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!» (Mk 17,5)

  Continue reading »

 • Eschatologia, czyli wizja końca jest tematem mowy Jezusa w przedostatnią niedzielę roku liturgicznego. Po zapowiedziach zniszczenia Jerozolimy, i zachęcie do czujności Jezus mówi do swoich uczniów:

  W owe dni, po wielkim ucisku słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą padać z nieba i moce na niebie zostaną wstrząśnięte.  Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. (Mk 13,24-32)

  W słowie Jezusa widać dwa obrazy. Pierwszy to obraz końca, zaćmienia słońca, księżyca bez blasku i spadających gwiazd. Jezus nie mówi jednak tylko o zjawiskach astronomicznych. Słońce, księżyc i gwiazdy to elementy najbardziej pewne w naszym świecie. One wyznaczają rytm czasu. Słońce wschodzi każdego dnia, wieczorem ustępuje miejsca księżycowi. Jest to coś oczywistego i nie budzącego żadnych wątpliwości, że tak być musi. Continue reading »

 • Tabor to objawienie życia! Bóg objawił swoje życie, objawił Siebie Samego a więc objawił się jako Miłość. W Jezusie ta miłość doszła do szczytu, okazała się potężniejsza niż śmierć. W Nim wypełniło się Prawo i Prorocy (Eliasz i Mojżesz na Taborze), a wypełnieniem Prawa jest miłość (por. Rz 13,10). To właśnie to doświadczenie, którego tak bardzo pragnie ludzkie serce sprawiło, że w momencie przemienienia

  Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza» (Mt 17,4)

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania XXXII Niedziela zwykła – Uprzedzić śmierć została wyłączona

  Dzięki Liturgii, jesteśmy wraz z uczniami przywołani przez Jezusa, aby usłyszeć Jego słowo pochwały dla wdowy. On, obserwując ludzi wrzucających ofiarę do skarbony świątyni, przywołuje nas do siebie razem z Apostołami, i mówi:

  Zaprawdę powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie (Mk12,43-44)

  Continue reading »

 • wielka_tajemnicaSakrament małżeństwa jest czymś o wiele większym i wspanialszym niż zwykły miłosny związek! Liturgia, w której uczestniczy dwoje zakochanych ludzi nie jest tylko zewnętrznym aktem. Ona dotyka głęboko ich wnętrza, aż do zmiany ich tożsamości.

  Aby odnaleźć odpowiedź na pytanie kim naprawdę są mąż i żona i czym jest sakramentalne małżeństwo, które jest ich udziałem, musimy wrócić do początku, do dnia ślubu i do liturgii sakramentu. Musimy zatrzymać się nad słowami, gestami i symbolami. Jeśli tylko pozwolimy im przemówić, odkryjemy, że mają one moc objawić o wiele więcej niż się spodziewamy. To tam ukryta jest mapa do wielkiej przygody małżeńskiego życia.

  Tymi słowami ze wstępu chciałbym zaprezentować kolejną publikację, którą składam w wasze ręce. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.