Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

grudzień 2016
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 • Ewangelia Możliwość komentowania Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki – Podstawowe zadanie została wyłączona

  W pierwszy dzień nowego roku i zarazem ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia Kościół stawa przed nami postać Maryi, celebrując uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. W ten sposób jakby nam chciał pokazać że pośród wielu noworocznych postanowień nie można zapomnieć o zadaniu podstawowym. Pierwszym powołaniem chrześcijanina jest bowiem to, aby w nim objawiło się życie Boga. Święty Paweł mówi: aby Chrystus ukształtował się w nas. Wszystko inne wypływa dopiero z tego, jest drugorzędne i wtórne wobec tego pierwszego powołania. Ewangelia stawia przed nami Maryję jako przykład tej, w której Chrystus ukształtował się najdoskonalej. Św. Łukasz zapisał:

  Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu (Łk 2,16-21).

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Boże Narodzenie – Zbawieni przez prostotę została wyłączona

  Narodzenie Jezusa, wydarzenie wyjątkowe w historii świata, szczególne dla chrześcijan, ewangeliści zamknęli w krótkim stwierdzeniu:

  Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

  Continue reading »

 • Liturgia Możliwość komentowania O Liturgii (9) – Modlitwa eucharystyczna została wyłączona

  Po tym, jak dary zostały złożone na ołtarzu (a wraz z nimi także uczestnicy liturgii), rozpoczyna się wielka modlitwa eucharystyczna. Rozpoczyna się ona od dialogu Pan z wami/i z duchem twoim – w górę serca/wznosimy je do Pana – dzięki składajmy Panu Bogu naszemu/godne to i sprawiedliwe. Po nim następuje prefacja, śpiew święty, święty, święty po którym kapłan zaczyna recytować dalszą część modlitwy, aż do wielkiego AMEN po słowach przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie… Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania III Niedziela Adwentu – Nie ma innego została wyłączona

  Jan Chrzciciel, adwentowy prorok, który przygotowuje drogę Panu stawia pytanie, które ma nam pomóc rozpoznać Jezusa. On, będąc w więzieniu posyła do Pana uczniów z zapytaniem:

  Czy Ty jesteś tym, który ma przyjść czy też innego mamy oczekiwać? (Mt 11,3)

  Odpowiedź Jezusa nie ogranicza się do teorii. Pan wskazuje na swoje dzieła i poleca uczniom Jana, aby zanieśli do więzienia świadectwo o tym co widzą i słyszą. Uzdrowienia, oczyszczenia, wskrzeszenia oraz głoszenie dobrej nowiny ubogim mają jednak głębszy sens. Jezus nie próbuje być magikiem, cudotwórcą. To nie same znaki wskazują na Niego… Continue reading »

 • Liturgia Możliwość komentowania O Liturgii (8) – Przygotowanie darów została wyłączona

  Dzisiaj rozpoczynamy omawianie drugiej części Mszy świętej, czyli liturgii eucharystycznej. Obejmuje ona trzy obrzędy: przygotowanie darów, modlitwę eucharystyczną, oraz obrzędy komunii świętej. Na początek zajmiemy się obrzędem przygotowania darów. Rozpoczyna się on procesją z darami. Po przyjęciu darów kapłan wypowiada modlitwy dziękczynienia za chleb i wino (w tym czasie może być śpiewana pieśń), a całość kończy modlitwa nad darami. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.