Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

styczeń 2017
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
 • Ewangelia Możliwość komentowania IV Niedziela zwykła – Błogosławiona porażka została wyłączona

  Wraz z niedzielną liturgią rozpoczniemy słuchanie Jezusowego Kazania na górze, którego będziemy uczestnikami przez najbliższych kilka tygodni. Pierwsza jego część to błogosławieństwa. Na ich zakończenie Jezus zwraca się bezpośrednio do swoich słuchaczy, słowami:

  Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie (Mt 5,1-12)

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania III Niedziela zwyka – Podwójny ruch Pana została wyłączona

  Liturgia niedziela, po nakreśleniu tożsamości Pana jako Baranka, wprowadza nas w misję Jezusa jako światłości i daje pewien zarys tego, co jest istotą działalności Jezusa.  Święty Mateusz rozpoczyna swoje opowiadanie słowami:

  Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu ziem Zabulona i Neftalego. (Mt 4,12-23)

  Continue reading »

 • Liturgia Możliwość komentowania O Liturgii (11) – To dopiero początek! została wyłączona

  Przeszliśmy pewną drogę: zobaczyliśmy jak człowiek z natury potrzebuje liturgii, obrzędów i symboli. Potem przeszliśmy do liturgii chrześcijańskiej, aby zobaczyć tą jedyną, która może nadać nowy sens życia. Zobaczyliśmy potem wydarzenie, które w niej jest ukryte -tajemnicę Boga. Potem przeszliśmy do omawiania poszczególnych części Eucharystii, aby zobaczyć jak bardzo Chrystus, obecny w celebracji, chce nas wyprowadzać z naszego zamknięcia, aby czynić nas jednością. Szczytem tego były obrzędy komunii świętej, omówione tydzień temu. Na dzisiaj pozostały tylko obrzędy zakończenia, a w praktyce – błogosławieństwo i rozesłanie. To ostatnie brzmi:

  Idźcie w pokoju Chrystusa.

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania II Niedziela zwykła – Syn i Baranek została wyłączona

  W drugą niedzielę zwykłą, Kościół prowadzi nas głębiej w objawieniu tego, kim jest Jezus Chrystus. Podczas chrztu w Jordanie Ojciec oznajmił, że jest on Jego umiłowanym Synem. Syna rozpozna w Nim także Jan Chrzciciel. Pierwsze wyznanie proroka do tego synostwa Jezusa dodaje jeszcze jeden wymiar. Prorok widząc nadchodzącego Jezusa oznajmi:

  Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. (J 1,29-34)

  Continue reading »

 • Liturgia Możliwość komentowania O liturgii (10) – Obrzędy Komunii świętej została wyłączona

  Po świątecznej przerwie wracamy do omawiania Eucharystii. Dzisiaj zatrzymamy się nad obrzędami komunii świętej. Do tej części liturgii należą: modlitwa Ojcze nasz, obrzęd znaku pokoju, łamanie Chleba wraz ze śpiewem Baranku Boży oraz komunia wraz z modlitwą na jej zakończenie. Wprowadzenie do Mszału mówi na ich temat:

  Ponieważ celebracja Eucharystii jest ucztą paschalną, wypada, aby zgodnie z nakazem Pana wierni należycie usposobieni przyjmowali Jego Ciało i Krew jako duchowy pokarm. Zmierzają do tego łamanie Chleba oraz inne obrzędy przygotowawcze, które bezpośrednio prowadzą wiernych do Komunii świętej (OWMR 80)

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Niedziela Chrztu Pańskiego – Idzie nowe! została wyłączona

  Niedziela Chrztu Pańskiego jest ostatnim dniem okresu Bożego Narodzenia. To ona jakby podsumowuje Tajemnicę Wcielenia a zarazem wprowadza w okres zwykły roku liturgicznego, który rozpoczniemy już w poniedziałek. Św. Mateusz w swoim opisie wydarzenia chrztu nie skupia się na samym wydarzeniu, wręcz pomija je! Jego uwaga skupiona jest na znakach, które mu towarzyszą. Pisze on:

  A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły się nad Nim niebiosa i ujrzał ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego nad Niego. a oto głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie» (Mt 3,13-17)

  Continue reading »

 • Ewangelia Możliwość komentowania Uroczystość Objawienia Pańskiego – Gwiazda i Dziecię została wyłączona

  Uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie zwana Świętem Trzech Króli, to dzień, w którym Kościół próbuje pogłębić tajemnicę przyjścia Boga na ziemię. Tym razem już nie pasterze z betlejemskiego pola, ale mędrcy ze wschodu podążają, aby spotkać Nowonarodzonego. Św. Mateusz decydujące spotkanie opisuje w ten sposób:

  A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. (Mt 2,1-11)

  Ewangelista łączy gwiazdę z Dziecięciem. To ona prowadzi mędrców do Jezusa. Kiedy ujrzeli gwiazdę, rozradowali się, a zaraz potem ujrzeli dziecię, oddając Mu pokłon. Związek między gwiazdą a Dziecięciem pokazuje pewną szczególną prawdę. Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ja w ostatniej ewangelii widzę drogę miłości Boga Ojca, ...
 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie...
 • Dziękuję i życzę owocnego adwentu!
 • Dziękuję. Tak obowiązków ostatnio się trochę nazbiera...
 • Amen.Bóg zapłać za słowo.