Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2017
N P W Ś C P S
« Sty   Mar »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
 • W dalszej części swojej mowy na górze Jezus zwraca uwagę na sposób przeżywania codzienności. Kieruje On swoją uwagę nie tylko na poprawność zachowania, ale przede wszystkim na serce i uczucia w nim się rodzące, a przede wszystkim na zatroskanie, obawę i lęk. Swoją mowę podsumowuje słowami:

  Nie martwcie się więc o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie martwić się będzie. Dosyć ma dzień każdy swojej biedy (Mt 6,24-34)

  Continue reading »

 • Kościół w dalszym ciągu wsłuchuje się w kazanie Jezusa na górze. Tydzień temu słuchaliśmy jak mówił o tym, że przyszedł wypełnić Prawo. Teraz stawia przed nami to, co jest szczytem Prawa: przykazanie miłości. Po tym jak poszerzał horyzonty, mówiąc aby pożyczać, nie odwracać się od bliźniego, towarzyszyć mu, sięga tego, co najgłębsze. Pan stwierdza:

  Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych (Mt 5,38-48)

  Continue reading »

 • Jezus kontynuuje swoje kazanie na górze. Tym razem jego mowa się konkretyzuje, a w swoich wskazaniach daje On pogłębienie tego, co Izrael otrzymał na innej górze, na Synaju. Pan pogłębia znaczenie dziesięciu przykazań. Kluczem do zrozumienia tego co głosi są Jego słowa:

  Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni (Mt 5,17-37)

  Continue reading »

 • Wprowadzając nas tydzień temu przez bramę błogosławieństw, Pan kontynuuje swoje kazanie na górze, które jest opisem życia, do którego powołany jest człowiek. Tym razem z mowy Jezusa Kościół wydobywa temat światła. Sam Pan tuż po błogosławieństwach obwieścił:

  Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze.
  Nie zapala się też lampy i nie umieszcza pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu (Mt 5,13-16)

  Continue reading »

   

Recent Comments

 • Ilekroć słucham wypowiedzi naszego papieża zastanawiam si...
 • No to ja mam przerabane. Nie ma we mnie nic, ale to doslowni...
 • To dla mnie najważniejsze zdanie z całości: (...) to co...
 • Dziękuję i odliczam do tysiączka!
 • Przy okazji, przed chwilą zauważyłem, że dzisiejszy wpis...