Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Mam nieraz wrażenie, że orędzie o Zmartwychwstaniu jest niezrozumiałe. Po okresie pokuty i umartwienia wielkopostnego, Wielkanoc staje się pretekstem, aby w końcu odpuścić sobie tych „pobożności” i wrócić do „normalnego”, dawnego życia. Tymczasem człowiek, który otworzył się na nowość przyniesioną przez orędzie Zwycięzcy śmierci, zaczyna dostrzegać nowe horyzonty, nowe możliwości, nowy styl życia.

  Jeśli więc dziś wiele osób po uroczystościach Wielkiej nocy wraca do starej codzienności, nie znaczy to, że Zmartwychwstanie straciło swoją aktualność. To nie Wydarzenie wielkanocne należy odstawić na bok robiąc miejsce dla świata, który idzie z postępem. Wręcz przeciwnie, dzisiaj jak nigdy prawda o Nowym życiu wydaje się być konieczna dla nowoczesnego człowieka. Zmartwychwstanie nieustannie kryje w sobie niesamowitą moc. Wydaje się tylko konieczne pewne wprowadzenie w nowe życie, które Chrystus przynosi człowiekowi XXI wieku.

  Spróbuję więc wskazać kilka drogowskazów tego nowego życia, w które człowiek wchodzi przez chrzest święty. Sam obrzęd chrztu dostarcza nam do tego treści, dlatego skupie się na symbolice tych gestów i słów, które stały się także udziałem tych wszystkich, którzy uczestniczyli w odnowieniu chrztu podczas Wigilii Paschalnej. Pierwszym elementem tych obrzędów było potrójne wyrzeczenie się szatana. Od tego więc zacznijmy.Kapłan zadawał zgromadzonym pytania:

  Czy wyrzekasz się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych? Dziś wydaje się, że pytanie to jest jakoś nielogiczne. W mentalności świata właśnie grzech jest przejawem wolności, a więź z Bogiem wydaje się zniewoleniem człowieka. Wielu próbuje demonstrować swoją wolność oddalając się od Boga i od Kościoła. Ale wolność od Boga jest wolnością pozorną. Dobrą ilustracją może być syn marnotrawny, który „wyzwolony” od ojca, stał się niewolnikiem bezimiennego człowieka. Ponadto musiał znosić upokorzenia i głód. Choć grzech wydaje się obiecywać szczęście, to jest to szczęście pozorne, które nie prowadzi do życia. Dlatego chrześcijanie mówią: wyrzekam się!

  Czy wyrzekasz się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby cię grzech nie opanował? Od grzechu, obrzęd wyrzeczenia się prowadzi dalej. Teraz chrześcijanie wyrzekają się już nie tylko grzechu, ale także wszystkiego co do grzechu prowadzi, wszystkiego co może odłączyć ich od Boga. W dzisiejszym świecie, jest to wręcz wyrzeczenie się całej kultury, która z grzechu uczyniła atrakcję, zanegowała Boga i w centrum postawiła pieniądz, powodzenie, przyjemność. Chrześcijanie wyrzekając się wszystkiego co prowadzi do zła w tej kulturze mogą być uznani za staroświeckich, naiwnych, a może po prostu głupich…

  Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu? Jest to wyrzeczenie się całej mentalności i sposobu życia demona. Szatan to ten, który nie chciał służyć, który przez swoją pychę przeciwstawił się Bogu. Postawił siebie w miejsce Stworzyciela, sam próbując być niezależnym. Odłączając się od Boga, źródła życia, stał się nicością, ciemnością, śmiercią… Wyrzec się szatana to wyrzec się tego sposobu życia, w którym w centrum stoi własne ja. Już nie ja, moje prawo, moje zdanie jest najważniejsze, ale prawda objawiona w Jezusie Chrystusie.

  Wszystkie te wyrzeczenia są jakby pogrzebaniem dawnego sposobu życia, są uśmierceniem ludzkich pożądliwości, są rezygnacją z konsumpcyjnego stylu życia. Jest to uśmiercenie w sobie mentalności tego świata, porzucenie królestwa ciemności. Ale to zrozumieć można jedynie w świetle Chrystusa Zmartwychwstałego, który zamiast radości, którą Mu obiecywano przecierpiał krzyż, nie bacząc na jego hańbę i zasiadł po prawicy Boga (Hbr 12,2). On na krzyżu wyparł się ostatecznie szatana, uśmiercił dawny sposób życia, ale w ten sposób wszedł w nowe życie. Chrześcijanie, wpatrzeni w Chrystusa są wybrani i wezwani, aby iść tą samą drogą. Wyrzeczenie się demona i jego spraw jest pierwszym tego krokiem.

  Posted by ks. Sławek @ 22:32

1 Comment to W nowoci życia (1) – Wyrzeczenie się demona i jego spraw

 • Wspaniałe wytłumaczenie tych wszystkich pytań stawianych w kościele!!!
  Dziekuję i pozdrawiam!!!