Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W ubiegłym tygodniu słuchaliśmy nauki Jezusa o tym, aby się miłować jak On nas umiłował. Liturgia prowadzi nas dalej tą drogą dając klucz do tego, w jaki sposób to Nowe Przykazanie można wypełnić. Jezus mówi bowiem do swoich uczniów:

  Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać.Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. (J 14,23-24)

  Chrześcijaństwo nie jest ideą, ani moralnością. Boga nie da się poznać tylko czytając czy słuchając o Nim. Jego przykazań zaś nie da się wypełnić jedynie poprzez wyrobienie w sobie mocnej woli czy jakąś samokontrolę. W chrześcijaństwie nie rozum gra główna rolę. Choć oczywiście nauka Jezusa Chrystusa nie jest sprzeczna z rozumem i nie wyklucza go, to istotą chrześcijańskiego życia jest serce człowieka.

  Jezus wprost mówi, że Jego przykazanie może wypełnić tylko ten, kto Go kocha. Kto zaś Go nie miłuje, nie wypełnia słów Jego i nie jest w stanie tego zrobić. Moc do wypełnienia przykazań wypływa nie z wnętrza człowieka, ale z wnętrza Boga. To Bóg posyła miłującym Go Ducha Świętego, który przemienia serce człowieka wypalając w nim egoizm. To właśnie ta przemiana serca sprawia, że człowiek jest zdolny zachować naukę Jezusa, a nawet więcej – nie potrafi żyć inaczej jak tylko kochając tak, jak kocha Jezus.

  Miłość Jezusa, która przemienia człowieka, która sprawia, że staje się on nowym człowiekiem również nie jest tylko deklaracją. Ta miłość to odpowiedź na dar Boga, który niczego nie zachował dla siebie, ale był gotów ofiarować całego siebie, aż do końca. W tej perspektywie kochać Boga oznacza dać się pochwycić tej tajemnicy, przylgnąć do Jezusa, oddawać mu swoje życie, swój czas, jednoczyć z Nim swój krzyż codzienności. Tylko taka więź może owocować nowym stylem prawdziwie chrześcijańskiego życia.

  Posted by ks. Sławek @ 20:19

Comments are closed.