Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Zesłanie Ducha Świętego jest dopełnieniem Zmartwychwstania. To Duch Święty, Duch Ożywiciel sprawia, że doświadczenie zmartwychwstania staje się udziałem wierzących. To Zmartwychwstały posyła Swojego Ducha, aby ludzie mogli żyć nowym życiem. Święty Jan w swojej Ewangelii opisuje spotkanie Jezusa z uczniami, w którym posyła im Swojego Ducha:

  Jezus rzekł do Apostołów: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! (J 20,21-22)

  Daru Ducha Świętego udziela Jezus swoim uczniom. Warto jednak zwrócić uwagę kim są ci, którzy Go otrzymują. To ludzie zalęknieni, którzy z obawy przed Żydami chowają się w Wieczerniku. Ludzie, których życie, może upokorzyło, bo nie tak to wszystko miało wyglądać. Myśleli, że Jezus wybawi Izraela, a oni zasiądą po Jego prawicy. Jeszcze w dzień przed ukrzyżowaniem mówili, że z Nim są gotowi iść nawet na śmierć. Byli pewni siebie, aż do Wielkiego Piątku. To Krzyż sprowadził ich na ziemię, a nawet więcej – byli gotowi pod ziemię się zapaść: poznali prawdę o sobie, poznali swój lęk, swoją kruchość…

  To wszytko nie było jednak tylko przypadkiem. To było konieczne. Bóg bowiem od samego początku, kiedy stwarzał człowieka stworzył go z prochu ziemi i obdarzył go swoim Duchem. Człowiek jednak nie chce zaakceptować tej prawdy żyjąc w iluzji, że jego wielkość jest w nim samym. Próbuje udowadniać innym i sobie własną wielkość i wspaniałość, zapominając, że prochem jest i w proch się obróci. Dopóki jednak żyje w tej iluzji własnej doskonałości, nie może przyjąć Ducha Świętego.

  Dlatego Jezus dopuścił zdradę i ucieczkę swoich uczniów, pozwolił im doświadczyć tego, że zawiedli. Śmierć Jezusa wręcz starła ich na proch, skruszyła, bo zobaczyli, że nawet kiedy duch ochoczy, to ciało słabe. Zawiedli, aby poznali prawdę o sobie, aby już nie łudzili się, że są wielcy i wspaniali. Stali się prochem…

  Ale to właśnie z tego prochu, Bóg na nowo mógł uczynić swoje stworzenie. Dlatego przyszedł do tych skruszonych, zamkniętych i tchną w nich swojego Ducha. W ten sposób, podobnie jak w raju, uczynił człowieka. Tym razem nowego człowieka, stworzonego na nowo, w prawdzie. Człowieka, który już nie polega na sobie, ale który wie, że z Boga się narodził. Tak sposób Bóg ze skruszonych czyni nowe stworzenie. Przegranym daje nowe życie, a umarłych ożywia. To jest Pięćdziesiątnica, to jest zesłanie Ducha Ożywiciela. Ducha, który daje życie pokornym.

  Posted by ks. Sławek @ 20:39

1 Comment to Zesłanie Ducha Świętego – Stworzeni na nowo