Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Czym jest czas? Choć żyjemy w czasie i nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez czasu, to odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Św. Augustyn, stawiając sobie pytanie o czas odpowiadał: „Jeśli nikt mnie oto nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem”. Intuicyjnie przeczuwamy czym on jest, ale sprecyzować, dać jakąś definicję czasu nie jest już tak łatwo. Chciałbym przez kilka tygodni zająć się tematyką czas. Wbrew pozorom, dobrze zrozumiany, staje się nośnikiem tajemnicy…

  Człowiek XXI wieku zatracił głębsze rozumienie czasu. Czas stał się jedynie miarą przemijania dni, miesięcy, lat… Człowiek próbuje zdobyć więcej czasu, ale bezskutecznie. Czasu bowiem nie da się zatrzymać. Nie da się go sobie podporządkować, rozmnożyć czy dokupić. Czas jest niezależny od człowieka, jest czymś ponad człowiekiem: całkowicie wolny i niezależny, dla wszystkich odmierzający ten sam rytm. Współczesny człowiek, nie mogąc zatrzymać czasu, rozpoczął z nim wyścig. W ten sposób czas, który przemija stał się w pewnym sensie wrogiem człowieka.

  Nastawiona na wydajność i efektywność kultura, w której żyjemy sprawiła, że ten, kto chce się liczyć w świecie, musi podjąć ten wyścig z czasem. W ten sposób, aby więcej zdobyć, aby być bardziej efektywnym człowiek rezygnuje z tego, co nie przynosi konkretnego, wymiernego efektu. Jak często dzisiaj można usłyszeć ten zwrot: Nie mam czasu. Czasu brakuje na to, co nie przynosi zysku: nie ma czasu na odpoczynek, odwiedziny kogoś bliskiego, wspólną pogawędkę, wysłuchanie osoby, która tego potrzebuje. Na modlitwę też nie ma czasu.. To wszystko bowiem nie przynosi efektu, który można by policzyć.

  Życie staje się więc nieustanną walka o więcej czasu. Dlatego człowiek nie chce czekać, nie chce tracić czasu: złości się, kiedy ktoś się spóźnia, kiedy musi stać w korkach drogowych czy oczekiwać w kolejkach. Ta walka o czas powodowana jest złudną nadzieją, że więcej czasu, to więcej wydajności. Więcej wydajności z kolei to większy zysk, a większy zysk to lepsze życie. Efekt jest jednak odwrotny: zmęczenie, zubożenie relacji z bliskimi, zatrata przyjaźni, poczucie pustki i samotności.

  Wyścig z czasem z góry skazany jest na porażkę. Ostateczną pieczęcią tej porażki jest śmierć. Wówczas na jaw wychodzi prawda: czasu nie da się oszukać, nie da się go zatrzymać, podporządkować sobie. Nie znaczy to jednak, że człowiek jest istotą tragiczną, skazaną na przemijanie, na wyścig z czasem, w którym z góry skazany jest na porażkę. Wizja czasu jest o wiele bardziej optymistyczna. Ją spróbuję przybliżyć w kolejnych tygodniach.

  Posted by ks. Sławek @ 08:40

3 komentarze to Tajemnica czasu (1) – Wróg człowieka?

 • To niestety prawda… czas w pewnym sensie stał się wrogiem człowieka. Biegnie za szybko, a w tej gonitwie niewielu potrafi się zatrzymać, złapać oddech i przez chwilę zwolnić – popatrzeć na to co nas otacza, zachwycić się pięknem zachodzącego słońca, poświęcić więcej uwagi ludziom, którzy nas otaczają. Może dzieje się tak, że ludzie boją się, że „nie zdążą zrobić wszystkiego przed śmiercią”. Często wybiegamy planami daleko w przyszłość, planujemy co będziemy robić za dzień, miesiąc, rok… a zapominamy o tym, że żyjemy tu i teraz… Czytając ten tekst nasunął mi się cytat, z jednej z moich ulubionych książek, który moim zdaniem odzwierciedla to czym dla człowieka jest czas:
  „Co jest najśmieszniejsze w ludziach:
  Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości ani przyszłości. Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli”.

 • Bardzo intrygujący artykuł.
  Tutaj w Londynie mówią „czas to pieniądz” . Powiem szczerze, że jak długo się jest w takim mieście to z czasem nie wiadomo co ma się myśleć o tym CZASIE …;/

 • Aha,
  Jeszcze chciałbym dodać coś naprawdę dziwnego….
  Z mojego doświadczenia widzę, że czym więcej się modle , tym mam więcej czasu…
  Do tej pory tego nie mogę zrozumieć, czemu tak to jest…

  Pozdrawiam 🙂