Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Jutro Kościół świętuje uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej. W centrum tego dnia stoi Jezus Eucharystyczny. On sam, który jest Eucharystią jest sercem Kościoła, jest Jego życiem. Kościół bowiem żyje dzięki Eucharystii i z Eucharystii. Słowo, którego jutro będziemy słuchać w czasie Mszy mówi o rozmnożeniu chleba, którego dokonał Jezus. Ewangelista cały ten cud podsumowuje jednym zdaniem:

  Jedli i nasycili się wszyscy, i zebrano jeszcze dwanaście koszów ułomków, które im zostały. (Łk 9,17)

  To rozmnożenie chleba, którego dokonał Jezus zapowiada to, czego będzie potem dokonywał każdego dnia w czasie każdej Mszy świętej. On daje Chleb, który mogą spożywać wszyscy, po to, aby zostali nasyceni. Nasycenie to nie jest jednak prostym spełnieniem wszystkich zachcianek człowieka tak, aby niczego mu nie brakowało. Logika tego nasycenia jest całkowicie odmienna.

  Nasycenie, którego dokonuje Jezus w Eucharystii nie jest utwierdzeniem człowieka w jego małym światku i schematach, które dla siebie uczynił, aby czuć się pewnie i bezpiecznie. Nasycenie, którego dokonuje Jezus ma miejsce na pustkowiu. Człowiek musi zaryzykować wyjść poza siebie, poza swój sposób myślenia i działania, zgodzić się na pewne ryzyko utraty własnej wizji świata. Jest to zgoda na pewne ubóstwo duchowe, w którym człowiek nie może czuć się panem swojego życia mając wszystko pod kontrolą.

  Ale tylko ten, kto pozwala wyprowadzić się Chrystusowi poza obręb własnych planów i schematów doświadcza spełnienia słów Psalmu, który mówi, że ubodzy będą jedli i zostaną nasyceni (Ps 22,27).  Wówczas, kiedy nie własne siły, ale tylko Chleb życia, staje się jedynym punktem oparcia człowieka, rodzi się doświadczenie, że On nasyca człowieka swoim życiem. Jest to życie, które po ludzku nieraz zdaje się być kruche, ubogie, a nieraz przegrane. Ale to ono przynosi nasycenie, bo Jego źródłem jest Ten, który jest Życiem wiecznym, życiem bez końca.

  Posted by ks. Sławek @ 16:11

Comments are closed.