Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Towarzysząc Jezusowi w drodze do Jerozolimy, tym razem poprzez Jego słowo stajemy się uczestnikami posłania i misji. Kiedy Jezus wybrał siedemdziesięciu dwóch, posłał ich przed sobą mówiąc:

  Idźcie! Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. (Łk 10,5-6)

  W misji, do której zostają posłani uczniowie Jezus zwraca uwagę przede wszystkim na dar pokoju. Podkreśla to mówiąc najpierw mówcie: Pokój! To najpierw można odnosić nie tylko w znaczeniu do czasu, ale także ważności czynności: Najpierw to także przede wszystkim, w pierwszej kolejności, które oznacza ważność tego, co się robi. Pokój jest tym darem, na który Jezus zwraca uwagę. Jest to pokój udzielany darmo, bez rozglądania się za zasługi; to pokój o którym prorok Izajasz powie, że rozlewa się jak rzeka (Iz 66,12).

  W tym nakazie Jezus odsłania swoją własną wrażliwość wobec każdego człowieka. Jeśli kładzie taki nacisk na dar pokoju, to dlatego że zna serce ludzkie i wie jak bardzo ono tego pokoju potrzebuje. Pokój, o którym mówi Jezus, to wyraz akceptacji, miłości, otwartości, przebaczenia wobec tego komu się go zwiastuje, bez jakiejkolwiek, choćby przemocy wobec drugiego.

  Pełnię tego pokoju objawił Jezus przychodząc na ziemię i oddając siebie ludziom, bez próby podporządkowania ich sobie siłą. To dlatego przy zwiastowaniu narodzin Jezusa, aniołowie oznajmili pasterzom Pokój ludziom, w których Bóg ma upodobanie. Z kolei św. Paweł powie, że to sam Chrystus jest naszym pokojem (Ef 2,14). Tylko On ma moc wlać prawdziwy pokój w serce – pokój jakiego świat dać nie może.

  Przyjęcie tego daru nie zależy więc od Boga, który udziela go hojnie, ale od człowieka: jeśli jest godny pokoju, pokój spocznie na nim, jeśli nie powróci do posłańców. W czasie każdej Eucharystii słyszymy słowa: Pokój Pański niech zawsze będzie z wami. Otwierajmy się na niego z wiarą, aby pokój spoczął na nas i abyśmy byli gotowi zwiastować go tym, którzy go pragną.

  Posted by ks. Sławek @ 17:47

Comments are closed.