Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
  • Liturgia kolejnych niedziel cały czas zdaje się być odpowiedzią na to jedno pytanie: co czynić aby osiągnąć życie wieczne. Od konkretnych czynów miłości dobrego Samarytanina, Jezus prowadzi nas w głąb, w postawę Marii, która wybrała to co najważniejsze. Dzisiejsza Ewangelia to odpowiedź na pragnienie ucznia, który podziela postawę Marii, chce wybrać to co najważniejsze i dlatego prosi:

    Panie, naucz nas modlić się jak i Jan nauczył swoich uczniów. (Łk 11,1)

    Ta prośba ucznia otwiera całą katechezę Jezusa na temat modlitwy. Uczy On nie tylko słów, ale zwraca uwagę także na wytrwałość w modlitwie oraz ufność wobec Ojca. Mogłoby się zdawać, że Bóg bawi się jakoś z człowiekiem, kiedy nie chce udzielić natychmiast swoich darów; że to człowiek musi pokonać Boga swoją wytrwałością, aby ten uległ. Tymczasem znaczenie tej wytrwałości jest o wiele głębsze. To dzięki temu, że człowiek nie otrzymuje natychmiast tego o co prosi, uczy się, że Pan Bóg to osoba, a nie automat do kawy. Budowanie relacji potrzebuje czasu, a czas wytrwałości. Dlatego, kto chce wejść w świat modlitwy musi zgodzić się na wytrwałość.

    Fundamentem tej wytrwałości jest ufność w dobroć Ojca. On udziela swoich darów, udziela Ducha Świętego, bo jest dobry. Udziela Go wówczas, kiedy człowiek jest na to przygotowany. To ufność wobec Ojca sprawia, że człowiek nawet kiedy nie otrzymuje tu i teraz tego co chce, trwa na modlitwie wierząc, że Ojciec wie lepiej czego i kiedy udzielić. Wejście w świat modlitwy jest więc wejściem w relację syna wobec Ojca, z ufnością i wytrwałością. W ten sposób realizuje się postawa Marii, która wybrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona. W ten sposób człowiek otrzymuje dar życia wiecznego.

    Posted by ks. Sławek @ 08:34

Comments are closed.