Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Kwiecień 2019
N P W Ś C P S
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
 • Nieraz czyni się z Jezusa miłego człowieczka, który wszystko akceptuje, nigdy się nie złości, jest zawsze miły i uśmiechnięty. Tymczasem prawdziwy obraz Jezusa zawiera także Jego stanowczość i radykalizm. Tą postawę odsłania On sam w mowie, którą usłyszymy w najbliższa niedzielę:

  Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu. (Łk 12,51n)

  Jezus nie przyszedł po to aby dać ziemi pokój w płytkim rozumieniu tego słowa. Nie chodzi tu o pokój, który jest rezygnacją z wartoścci, tolerancją wszystkich i wszystkiego, obojętnością wobec zła i dobra. Taka postawa choć pozornie zdaje się być pokojowa, tak naprawdę niszczy człowieka. Niszczy bowiem relacje ludzkie, w których ludzie mogą czuć się za siebie odpowiedzialni. Postawa obojętności i ogólnej zgody na wszystko, nie czyni rozłamów, ale nie buduje też żadnych więzi. Powoduje ona nie tyle pokój, co swego rodzaju „świety spokój”, a w konsekwncji nudę i bezsens…

  Dlatego Jezus, którego św. Paweł nazywa naszym Pokojem powoduje rozłam. Prawdziwy pokój rodzi się w sercu człowieka nie z wycofania i obojętności, ale z radykalnego opowiedzenia się po stronie Tego, który daje życie. Tylko On jest Pokojem. Nieraz ten wybór może powodować rozłam, niezrozumienie wśród ludzi. Wielu jest bowiem takich, którzy wolą w swojej wygodzie zamiast pokoju prawdziweg, ten „świety spokój”.

  Jezus zapowiada, że to może się stać. Zapowiada, że pokój serca rodzi się przez rozłamy między ludźmi. W świecie pełnym obojętności na wartości i drugiego człowieka, pokójrodzi się przez walkę. Wielu jest takich, którzy mówią, aby odpuścić, aby nie walczyć, bo dzisiaj żyje się inaczej. Ale prawdziwy pokój rodzi się z radykalnego wyboru i jest to pokój, którego świat dać nie może. To o takim pokoju świadczył między innymi bł. ks. Popiełuszo, który pisał, że obawia się, aby nie zdradzić Jezusa za trzydzieści srebrników świętego spokoju. Stawajmy więc także i my bardzo radykalnie po stronie Jezusa, po stronie życia, po stronie tego, który jest Pokojem.

  Posted by ks. Sławek @ 22:59

1 Comment to XX Niedziela zwykła – Radykalny pokój

 • Interesujace swiatlo na slowa Jezusa rzuca takze autor listu do Hbr, ktory dzis mowi bysmy biegli wytrwale. Wytrwalosc to ta cecha wiary, ktora pozwala nam nie ulegac zniecheceniu, gdy inni z naszej wiary sie nasmiewaja, szydza, gdy wiara staje sie jakby powodem do podzialow, nawet wsrod najblizszych.