Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Kwiecień 2019
N P W Ś C P S
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
 • Słowo, którego słuchać będziemy w czasie Liturgii, choć wypowiedziane w kontekście uczty, ma o wiele szerszy horyzont. Jezus bowiem przekazuje nie tylko pewne zasady wychowania, ale otwiera przed słuchaczami pewien nowy styl życia. Ten nowy sposób przeżywania całego życia zawarł On w słowach:

  Gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: Przyjacielu, przesiądź się wyżej; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. (Łk 14,10)

  O ile łatwo nam oddawać pierwsze miejsca na uczcie, o tyle trudnej jest o to w życiu. W mentalności świata liczy się tylko pierwsze miejsce, liczy się to by być najlepszym. Nikt nie chce być przegranym, ostatnim, gorszym od innych. Człowiek nawet niepowodzenie przeżywa łatwiej, kiedy widzi, że komuś powiodło się gorzej, kiedy widzi, że nie jest ostatni, że ktoś jeszcze za nim jest. Ta walka o pierwsze miejsca tak nakręca ludzi, że często praca czy nauka, która ma pomóc zdobyć to pierwsze miejsce staje się jedynym sensem życia. Aktywność staje się wręcz przymusem, a człowiek nie potrafi odpuścić, niczym niewolnik samego siebie…

  W taki świat wchodzi Jezus, nie tylko ze swoim słowem, ale ze swoim życiem. On wszedł między ludzi i w tym wyścigu szczurów zajął ostatnie, niechciane miejsce – miejsce krzyża. On jedyny miał odwagę żyć inaczej, niż wszyscy. Miał odwagę ufać bardziej Ojcu, niż sobie samemu. Po ludzku poniżony, przegrany, uznany za nikogo… Ale to właśnie do Niego przyszedł Boski Gospodarz i to Jemu, a nie tym ufającym sobie powiedział: Przyjacielu, przesiądź się wyżej. To Jego spotkał ten zaszczyt i On jako pierwszy otrzymał w darze nowe życie, które nie ma końca.

  Każda Eucharystia jest przeżywaniem właśnie tego wydarzenia. Ten Ostatni i Przegrany w oczach ludzi, przychodzi do nas jako Pierwszy i  Żyjący zapraszając każdego z nas, abyśmy zrezygnowali z tej światowej gonitwy i zaufali Ojcu, który wywyższa poniżonych. To wiara w Jego słowo, wiara w moc Ojca leczy z tego nadmiernego zaufania sobie, liczenia na własne siły w walce i zmaganiu o pierwsze miejsca. To niedzielne słowo stawia nas wobec konkretnego wyboru i konkretnej decyzji: wchodzimy w mentalność świata walcząc o pierwsze miejsca, czy oddajemy się w ręce Boskiego Gospodarza, który w odpowiednim czasie, da nam najwłaściwsze miejsce? Trzeciej możliwości nie ma.

  Posted by ks. Sławek @ 22:37

Comments are closed.