Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Historia, którą opowiada nasze credo ma swój początek. Jest to początek bardzo konkretny. U początku wszystkiego jest żywa Osoba, jest Ojciec. Ta opowieść ma swojego boskiego Autora. Choć przywykliśmy do tego, aby Boga nazywać Ojcem, nie jest to jednak tylko puste stwierdzenie. To, że Bóg jest Ojcem i Stworzycielem na znaczenie, dlatego dzisiaj zatrzymamy się nad wobec tej prawdy:

  Wierzę jednego Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych.

  To krótkie zdanie oświetla przede wszystkim początek historii, w która wierzymy. Właśnie przez to krótkie zdanie historia ta już od początku staje się pełna nadziei. U poczatku nie ma bezosobowego fatum, ślepego losu, ale pełen miłości Ojciec. On jest u początku świata, ale także u początku każdego życia. Ani świat, ani nikt z nas nie jest dziełem przypadku, ale owocem miłości Ojca. On nas zechciał, zapragnął, powołał do istnienia.W Nim jest najgłębsze źródło naszej wartości – istnieje Ktoś, kto zapragnął naszego istnienia, kto wybrał czas i miejsce naszego życia.

  Ojcowska miłość nie ogranicza się tylko do początku. On nieustatnie opowiada tą wielką opowieść, jaką jest historia świata. On nieustannie towarzysz człowiekowi pisząc jego osobistą historię życia. Bóg, który jest Ojcem nie tylko począł człowieka, ale troszczy się o niego, wychowuje go i prowadzi do pełni życia. Nie jesteśmy więc sierotami pozostawionymi samym sobie. Ojciec nie zapomniał o swoich dzieciach. Jesteśmy w Jego ręku: Ojciec wie czego wam potrzeba, Ojciec widzi w ukryciu, Ojciec czuwa… Nie troszcie się zbytnio, mówi Jezus. Można by sparafrazować Jego słowa: Uwierzcie w Ojca!

  Wiara prowadzi nas dalej w odkrywaniu Ojca i podpowiada, że On jest Stworzycielem wszystkiego: rzeczy widzialnych i niewidzialnych. To także nie jest bez znaczenia. Wiara w to, że Bóg jest Stworzycielem wszystkiego oznacza, że jest On ponad wszystkim, wszystko Jemu jest poddane. Demon, wszelkie moce, siły przyrody, nawet potęga zła, która wydaje się pozornie zwyciężać w świecie nie są w stanie zniszczyć boskiej opowieści. Bóg jest ponad tym wszystkim, jest Stworzycielem wszystkiego. Psam 2 pokazuje to bardzo obrazowo. Kiedy narody się buntują, kiedy ludy knują zamysły przeciw Bogu i spiskują przeciw Niemu, to Bóg nie drży, ale jak mówi psalmista Śmieje się Ten, ktory mieszka w niebie, Pan się z nich naigrywa (Ps 2,4).

  Wiara w Ojca i Stworzyciela wyzwala człowieka od przesądów i lęków. Dla wierzącego historia jest zapisana w sercu Ojca, a nie w horoskopach; odsłania ją człowiekowi sam Bóg w swoim słowie, a nie wróżki. Obroną przed sidłami zła czy potęgą żywiołów świata jest osłaniajaca dłoń Ojca, a nie talizmany i amulety. Z kolei gwarantem życia jest Jego miłość, a nie polisy ubezpieczeniowe i kolejne filary emerytalne. Ponowne odkrycie tej prawdy o Ojcu i Stworzycielu i życie nią to wyzwanie dla nas, wierzących, we współczesnym, zalęknionym i niespokojnym świecie.

  Na rekolekcjach tę prawdę odkrywało przed nami słowo Jezuas: Mt 6,25-34. Może u teraz być ono pomocą w ponownym odkryciu Autora boskiej opowieści.

  Posted by ks. Sławek @ 23:13

Comments are closed.