Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Grudzień 2018
N P W Ś C P S
« Lis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 • Ostatnie niedziele wzywały do radykalizmu i rysowały stanowczy obraz Chrystusa. W świetle jutrzejszej Liturgii Słowa bardziej można zrozumieć ten radykalizm. Nie kryje się za nim surowość, ale pragnienie Boga, który chce spotkać człowieka i dzielić z nim swoją radość. W Ewangelii trzykrotnie Jezus nawiąże do tej radości:

  Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. (…) Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca (…) A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się (Łk 15,7.10.32)

  Ta radość, o której mówi Jezus wypływa odsłania prawdziwe oblicze Boga. Bóg, który objawił się w Chrystusie to Bóg pełen życia, Bóg poszukujący człowieka, tęskniący za spotkaniem i cieszący się z odnalezienia tego, który się zagubił. Przypowieści Jezusa odsłaniają oblicze Boga, który jest do samej głębi zaangażowany w życie ludzkie, który jest gotowy zaryzykować samego siebie, aby znaleźć choćby jednego człowieka.

  Wielką pasję do poszukiwania odsłania Jezus w przypowieściach. Po ludzku to całkowicie nielogiczne, aby zostawić 99 owiec i iść szukać jednej zagubionej. Wszelkie ludzkie kalkulacje skłaniałyby się, aby stanąć za większością, zatroszczyć się o te, które sa bezpieczne, a jedną spisać na straty. Kryterium Boga nie jest jednak tłum, nie są liczby. Dla niego ważne jest każde jedno ludzkie istnienie.

  Jeśli w sercu Boga jest tak wielkie zaangażowanie, to dlatego, że On jeden wie, że jak owca bez pasterza, tak człowiek bez Niego skazany jest na śmierć. Poza Bogiem nie ma życia, prawdziweg życia. Poza Bogiem jest tylko walka o przetrwanie, pełna trosk i zabiegania… Dlatego także dzisiaj On nie przestaje poszukiwać, aby każdego z nas wyciągać z zarośli grzechów ku życiu. Abyśmy odnalezieni mogli razem z Nim dzielić Jego radość, abyśmy mogli być świadkami Boga poszukującego. Abyśmy mogli powiedzieć zagubionym, zagonionym, zatroskanym o to co tak naprawdę drugorzędne : „On nieustannie szuka, On mnie odnalazł, On dał mi życie.”

  Posted by ks. Sławek @ 20:50

Comments are closed.