Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Przypowieść o nieuczciwym zarządcy, której słuchać będziemy w najbliższą niedzielę jest pewną prowokacją. Gospodarz chwali w niej człowieka, który po ludzku był nieuczciwy. Kluczem do zrozumienia tej przypowieści są słowa, którymi Jezus ją podsumowuje:

  Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy przyjęto was do wiecznych przybytków (Łk 16,9).

  Wyjaśniając tym słowiem przypowieść, Jezus próbuje odkrywać przed nami prawdziwy sens posiadanych dóbr. W świetle przypowieści już samo posiadanie dóbr nie jest takie oczywiste. Choć oczywiście człowiek posiada prawo własności i prawo posiadania jest jednym z podstawowych praw człowieka, to nie jest to posiadanie w sensie absolutnym. Św. Paweł zapisze w liście do Tymoteusza: nic nie przyniesliśmy na ten świat;  nic też z niego nie możemy wynieść (1 Tm 6,7). Patrząc błębiej, człowiek nie jest włascicielem absolutnym, ale zarządcą dóbr, które otrzymał na czas ziemskiego życia. Kiedy więc przyjdzie czas, wszystko będzie musiał zwrócić.

  Dlatego kwestią istotną jest to, jak zarządzać dobrze tymi dobrami. W mentalności świata człowiek szuka dóbr aby podkreslić swoją wartość, aby zdobyć władzę, urządzić się w życiu. Wszystko to nastawione jest jednak na własne ja i karmi jedynie ludzki egoizm. W świetle Ewangelii jest to tak naprawdę marnowanie dóbr. Sensem ludzkiego życia nie jest bowiem umacnianie własnego egoizmu, ale miłość i temu ma służyć wszystko co posiadamy. Tylko chojność w dzieleniu, obdarowywanie bliźnich sprawia że dobrze zarządamy tym, co otrzymaliśmy. Właśnie w takim stylu życia pomaga świadomość, że nie dajemy ze swojego, że dajmy z tego, czym zarządamy, że i tak niczego z sobą nie wezmiemy.

  Zarządca zdobył się na „marnotrawne dzielenie się” dobrami pana dopiero wówczas, kiedy zdał sobie sprawę z bliskiego końca swojej posługi. Dzięki Ewangelii Chrystus odkrywa przed nami tą prawdę o wiele wcześniej. Przyjęcie jej sprawia, że w radości możemy nie tyle szukać własnego zysku, co wykorzystywać posiadane dobra, aby budować relacje ludzkie, przyjaźnie i miłość. To jedyna rzecz, która przetrwa na zawsze.

  Posted by ks. Sławek @ 15:13

Comments are closed.