Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Scena ewangeliczna, której świadkami jesteśmy w czasie niedzielnej Liturgii rysuje dialog między Jezusem i Jego uczniami na temat wiary. Łukasz notuje:

  Apostołowie prosili Pana: Przymnóż nam wiary. Pan rzekł: Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze, a byłaby wam posłuszna (Łk 17,5-6).

  Prośba uczniów o wiarę nie rodzi się w nich bez przyczyny. W wersetach poprzedzających to wydarzenie Jezus mówi naucza o konieczności przebaczenia nie tylko siedem razy, ale siedemdziesiąt siedem razy, czyli zawsze. To właśnie nauka Jezusa o konieczności przebaczenia sprawia, że uczniowie doświadczają własnej bezradności. Zdają oni sobie sprawę, że nie są w stanie nieustannie przebaczać i dlatego wołają: Przymnóż nam wiary!

  Ta prośba spotyka się z akceptacją Jezusa. On w jakiś sposób rozwija ją i mówi, że właśnie wiara, nawet ta malutka jak ziarnko gorczycy sprawia, że można wyrwać morwę z korzeniami i przenieść ją w morze. Tą morwą, dobrze zakorzenioną w glebie ludzkiego serca jest właśnie niezdolność przebaczenia. Przebaczenie nie jest czymś naturalnym dla człowieka. Nie przychodzi nam ono bez trudu. Ale właśnie wiara sprawia że staje się ono możliwe. Wiara ma moc usunąć z serca ludzkiego korzeń zawiści, zatwardziałości i zawziętości. Ona może sprawi że stanie się ono gotowe do przebaczenia.

  Przebaczenie nie jest czymś nieistotnym w ludzkim życiu. Żyjąc z ludźmi nieustannie spotykamy się z ludzką słabością. Nie ma ludzi doskonałych, dlatego zranienia, świadome, bądź nieświadome, to część naszej codzienności. Tym co może budować relacje pomimo słabości jest gotowość przebaczenia. Dlatego wołanie o przymnożenie wiary, a tym samym o moc przebaczenia jest jednym z najważniejszych. Taka modlitwa daje nam udział w Bożej mocy przebaczania i pozwala nam wchodzić w głębsze relacje z bliźnimi.

  Posted by ks. Sławek @ 11:15

Comments are closed.