Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Opowieść zawarta w wyznawanym symbolu wiary nie zamyka się tylko do przeszłości i teraźniejszości. Po tym jak wierzący wspominają boską historię, opowiadają jej punkt kulminacyjny – życie Syna, wyznają jej trwanie w Kościele, wspominanie zmienia się w oczekiwanie. Ostatnie zdanie credo brzmi:

  Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen.

  W ten sposób koniec staje się nowym początkiem. Kończy się wyznanie wiary, ale nie kończy się boska opowieść. Wręcz przeciwnie. To ostatnie zdaje staje się nowym otwarciem, nowym początkiem. Właśnie w tym momencie, w którym nie możemy już nic więcej powiedzieć, rozpoczyna się oczekiwanie. Wiara staje się nadzieją.

  Nie jest to jednak nadzieja naiwna. Nadzieja chrześcijańska nie jest czymś ulotnym, nie jest to tylko jakieś pobożne życzenie. Ona ma trwały fundament. Tym fundamentem jest przeszłość. Poprzez boską opowieść, która swój punkt kulminacyjny ma w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Syna, Ojciec objawił swoją wierność. On wskrzeszając Syna z martwych okazał się potężniejszy od śmierci, a przyjmując Zmartwychwstałego do nieba objawił pragnienie bycia z ludźmi.

  To właśnie ta wierność Boga, już objawiona w historii jest fundamentem chrześcijańskiej nadziei i chrześcijańskiego oczekiwania. Skoro Bóg wskrzesił Jednego, skoro Jednego wziął do nieba, to taką samą wierność objawi wobec tych, którzy Mu ufają. Bóg, Jego wierność i miłość są źródłem i  gwarancją chrześcijańskiej nadziei. Historia, która spełniła się w Synu, oczekuje na spełnienie w życiu każdego z nas.

  Bóg wszystko przewidział, wszystko wyreżyserował i pragnie doprowadził do pełni. Oczekiwane zmartwychwstanie i życie w przyszłym świecie nie jest więc dla chrześcijan nagrodą, ale darem. Różnica jest zasadnicza: nagroda jest zawsze za coś, dar jest ofiarowany za darmo. W przypadku nagrody liczy się zasługa tego, który nagrodę otrzymuje, w przypadku daru w centrum stoi darczyńca. To Bóg jest reżyserem i darczyńcą zarazem. Zaplanował historię i chce ją zrealizować. Decyzją człowieka jest to, aby pozwolił Bogu tą historię spełnić. To jest decyzja, którą każdego dnia osobiście musimy ponawiać.

  Wiara chrześcijańska jest nierozerwalna z tą nadzieją nowego świata. Tylko ta nadzieja oparta na Bogu i na Jego boskiej opowieści daje moc aby przetrwać wszystkie zawody i niepowodzenia obecnego czasu. Ilekroć po ludzku wierzący doświadcza kruchości życia, ilekroć doświadcza przemijalności, zawodów i porażek, tym głębiej może wyznawać: oczekuję życia wiecznego w przyszłym świecie. W ten sposób otwierają się nowe horyzonty, nowa, pomyślna przyszłość – czeka na człowieka życie, które nie ma końca. W tym objawia się cały geniusz boskiej opowieści. Pełnia, która nie ma końca to jedyne, co może nasycić pragnienie ludzkiego serca.

  Posted by ks. Sławek @ 22:40

Comments are closed.