Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Współczesny świat osiągnął niesamowity poziom rozwoju praktycznie w każdej dziedzinie. Komunikacja, medycyna, media, transport… w praktyce nie ma dziedziny ludzkiego życia, która nie mogłaby skorzystać z dobrodziejstw współczesnych odkryć. Wydaje się, że człowiek ma wszystko czego potrzebuje do życia. Czy więc potrzebuje jeszcze adwentu? Czy ma jeszcze czego oczekiwać? Nie ma się co łudzić, człowiek oduczył się oczekiwania, żyje w świcie, w którym wszystko jest natychmiast, od reki. Czy więc adwent ma jeszcze sens?

  Kto jednak spojrzy z odwagą w ludzkie serce, odkryje, że człowiek mając wszystko, aby żyć, coraz częściej nie wie po co i dlaczego żyje. Człowiek XXI uzbrojony wszystkim co potrzebne jest do wędrówki przez życie, stracił z horyzontu cel do którego zmierza. Nie mając już jasnego, konkretnego celu, ważnego przez całe życie, przestał być pielgrzymem. Nie wie już dokąd idzie, nie wie co wybierać, aby osiągnąć cel. Dzisiaj bardziej mówi się o człowieku, który nie jest już pielgrzymem, ale włóczęgą. Idzie przez życie obierając krótkotrwałe cele: zarobić pewną sumę pieniędzy, kupić kolejny gadżet, który wydaje się niezbędny do życia, zdać kolejny egzamin…

  Te krótkotrwałe cele nie są w stanie jednak nadać sens całemu życiu, dlatego w sercu współczesnego człowieka często pod powłoką aktywizmu kryje się egzystencjalna pustka. Viktor Frank. który zajmował się właśnie doświadczeniem pustki zwracał uwagę na tzw. syndrom niedzieli. Kiedy człowiek na chwilę odkłada tygodniową aktywność i zabieganie, często nie ma co z sobą począć, nie wie co zrobić z czasem, który posiada, nie widzi w tym sensu. Stad, jak mówi Frank, rodzą się niedziele spędzane w supermarketach, które pomagają zabić czas.

  Wydaje się więc naglącą potrzebą odkrycie na nowo czegoś, co nada sens całemu ludzkiemu życiu. Potrzeba na nowo przypomnieć człowiekowi po co i dlaczego żyje. Może nawet więcej: dla Kogo żyje. Temu może służyć Adwent, który już za kilka dni się rozpocznie. Właśnie ten czas dany jest nam po to, abyś my na nowo spojrzeli na koniec dziejów. Abyśmy przypomnieli sobie, że życie ma swój kres, którym jest spotkanie z Przychodzącym Panem.

  Spróbujmy zatrzymać się w tym czasie. Adwent to nie tylko przygotowanie na Boże Narodzenie. To przygotowanie na ostatecznie przyjście Pana, to czas odkrywania prawdziwego celu, prawdziwego i najgłębszego sensu życia. Żyjemy bowiem po to, aby spotkać się z Panem, Spotkać się z Tym, który przychodzi! Tylko ponowne odkrycie tej prawdy uczyni nas na nowo pielgrzymami, ludźmi świadomymi celu, ludźmi adwentu, ludźmi oczekiwania i nadziei na spotkanie.

  Posted by ks. Sławek @ 20:38

Comments are closed.